Pasaules kausa (PK) izcīņas finālturnīra ceturtdaļfinālā svētdien sensacionāli iekļuva turnīra mājiniece Krievija, kas «Lužņiku» stadionā Maskavā ar 2:1 (1:1) pēcspēles 11 metru sitienu sērijā pārspēja spēcīgo Spānijas valstsvienību. «Pendelēs» krievi guva panākumu ar 4:3.
Krievijas futbolisti aizsūta mājās Spānijas valstsvienību (17)
Spānijas valstsvienība spēles ievadā izvirzījās vadībā pēc tam, kad bumbu savos vārtos raidīja pieredzējušais krievu futbolists Sergejs Ignaševičs, bet neilgi pirms lielā pārtraukuma neizšķirtu ar 11 metru soda sitienu panāca Artjoms Dzjuba
Jau spēles ievadā Spānijas valstsvienība cīņas grožus savās rokās un kontrolēja bumbu, cenšoties uzlauzt krievu aizsardzību. Krievijas izlase šajā mačā izteikti spēlēja no aizsardzības, cerot uz titulēto pretinieku kļūdām un iespējām aizskriet pretuzbrukumā. Spāņi vadībā izvirzījās jau spēles 12.minūtē, kad centrējuma laikā pēc asas cīņas soda laukumā bumbu savos vārtos neveikli raidīja Krievijas futbolists Ignaševičs.
Pēc rezultāta atklāšanas spēles gaita gan būtiski nemainījās, jo Spānija turpināja kontrolēt spēles gaitu, turklāt krieviem nekādi neizdevās izveidot vērā ņemamus pretuzbrukumus. Kopumā gan sniegums abu izlašu izpildījumā bija diezgan pieticīgs, jo vārtu gūšanas iespēju tikpat kā nebija. Pirmā puslaika pašās beigās Krievija gan izlīdzināja rezultātu, jo savā soda laukumā ar roku nospēlēja spāņu aizsargs Žerārs Pikē, tādējādi uz Spānijas valstsvienības vārtiem tika nozīmēts 11 metru sitiens, to 41.minūtē realizējot Dzjubam.
Līdz ar to pirmais puslaiks noslēdzās ar neizšķirtu 1:1.
Otrajā puslaikā spēles gaita nemainījās, jo Spānijas futbolisti dominēja bumbas kontrolē, tomēr viņiem nekādi neizdevās saasināt situāciju pie krievu vārtiem. Tikmēr Krievijas valstsvienībai vien retu reizi izdevās aizskriet pretuzbrukumā, taču nekas bīstams netika izveidots.
Pamatlaikam tuvojoties izskaņai, Spānijas futbolisti centās radīt arvien lielāku spiedienu uz Krievijas vārtiem, turklāt mājinieku spēlētāji jau sāka izskatīties krietni paguruši. Piecas minūtes līdz pamatlaika beigām krievus no vārtu zaudējuma glāba vārtsargs Igors Akinfejevs, kurš atsita Andresa Injestas un Jago Aspasa raidījumus.
Pamatlaiks noslēdzās neizšķirti 1:1, līdz ar to pirmo reizi šajā Pasaules kausā tika aizvadīts pagarinājums. Turklāt pirmo reizi turnīra vēsturē komandas varēja veikt arī ceturto spēlētāju maiņu. Papildlaikā Spānijas valstsvienība turpināja izdarīt spiedienu uz krievu vārtiem, tomēr droši krievu vārtos turpināja spēlēt vārtsargs Akinfejevs.
Pagarinājuma beigās abas komandas pēdējiem spēkiem centās iekarot vārtus, vairāk iespēju gan bija Spānijai, tomēr Krievijas valstsvienība pacietīgi spēlēja aizsardzībā. Vēl papildlaika kompensācijas laikā tālsitienu izmēģināja uz maiņu nākušais Rodrigo, tomēr viņa sitienu Akinfejevs atvairīja.
Līdz ar to arī pagarinājums noslēdzās bez gūtiem vārtiem, tāpēc uzvarētāja noskaidrošanai bija nepieciešama 11 metru sitienu sērija.
Kā pirmais «pendeli» izpildīja Injesta, kurš pārliecinoši savu iespēju arī izmantoja, bet pēc tam krieviem precīzs bija arī Fjodors Smolovs. Otrajā sērijā spānis Žerārs Pikē arī bija nekļūdīgs, tāpat kā Ignaševičs. Spānijas izlasei trešo sitienu izpildīja Koke, kura raidījumu atvairīja Akinfejevs, bet pēc tam krievus jau vadībā izvirzīja Aleksandrs Golovins.
Svarīgajā ceturtajā sērijā Spānijas izlases kapteinis Serhio Ramoss savu iespēju izmantoja, bet ar to pašu atbildēja Čeriševs. Piektajā sērijā spāņiem sitienu izpildīja Jako Aspass, kura sitiens bija nesekmīgs, tādējādi Pasaules kausa ceturtdaļfinālā sensacionāli iekļuva Krievija.
Spānija - Krievija 1:2 (1:1)
Vārtu guvēji: 1:0 Sergejs Ignaševičs (12' savos vārtos), 1:1 Artjoms Dzjuba (42' 11 metru soda sitiens).
Pasaules kausa ceturtdaļfinālā sestdien kā pirmās iekļuva Urugvaja, kas ar 2:1 apspēlēja Eiropas čempioni Portugāli, un Francija, kas ar 4:3 uzveica Argentīnu.
Krievijas izlases sastāvs: Igors Akinfejevs, Māriu Fernāndešs, Iļja Kutepovs, Jurijs Žirkovs (Vladimirs Granats, 46.min.), Dalers Kuzjajevs (Aleksandrs Jerokins, 97.min.), Sergejs Ignaševičs, Fjodors Kudrjašovs, Romāns Zobņins, Aleksandrs Samedovs (Deniss Čeriševs, 61.min.), Artjoms Dzjuba (Fjodors Smolovs, 65.min.), Aleksandrs Golovins.
Spānijas izlases sastāvs: Davids de Hea, Žerārs Pikē, Načo (Dani Karvahals, 70.min.), Serhio Ramoss, Koke, Serhio Busketss, Žordi Alva, Djegu Kosta (Jago Aspass, 80.min.), Marko Asensio (Rodrigo, 104.min.), Davids Silva (Andress Injesta, 67.min.), Isko.
Spānijas futbolisti ar lielām pūlēm sasniedza astotdaļfinālu, B grupā trīs mačos tiekot pie vienas uzvaras (1:0 pret Irānu) un diviem neizšķirtiem (2:2 pret Maroku un 3:3 pret Portugāli). Grupu turnīra pēdējā mačā Spānijas izlase vien spēles kompensācijas laikā guva vārtus un izrāva neizšķirt pret Maroku, izglābjoties no fiasko un laimīgi kvalificējoties Pasaules kausa izslēgšanas turnīram.
Savukārt turnīra mājinieki Krievijas futbolisti čempionātu sāka ar 5:0 uzvaru pret Saūda Arābiju, turpinājumā sekoja panākums 3:1 pret Ēģipti, bet grupu turnīra noslēgumā piedzīvots zaudējums pret Urugvaju ar 0:3.
Pēdējos 13 oficiālajos mačos Krievijas futbolisti tikai vienreiz spējuši nosargāt savus vārtus, tas izdevās jau minētajā spēlē pret Saūda Arābiju, bet pārējos dueļos šajā posmā zaudēti vismaz vieni vārti.
Spānijas izlase Pasaules kausa un Eiropas čempionāta finālturnīros līdz šim astoņas reizes tikusies ar sacensību mājinieču valstsvienībām un ik reizi piedzīvojusi zaudējumu vai spēlējusi neizšķirti. 1934. un 1980. gadā Spānija nespēja pieveikt Itāliju, 1950. gadā Brazīliju, 1984. gadā Franciju, 1988. gadā Vāciju, 1996. gadā Angliju un 2002. gadā Dienvidkoreju.
Spānijas futbolisti 2010. gadā izcīnīja pasaules čempionu titulu, savukārt Krievijas izlasei labākais panākums ir 4. vieta 1966. gada Pasaules kausā, startējot PSRS sastāvā.
Pasaules kausa finālturnīrs pirmo reizi notiek Krievijā, bet kopumā tas norisinās jau 21.reizi.
Sacensībās piedalās 32 komandas, kuras priekšsacīkstēs salozētas astoņās grupās. Katras grupas divas labākās komandas iekļuva izslēgšanas spēļu stadijā, kas sāksies no astotdaļfināla.
Vislielākā pārstāvniecība jeb 14 izlases ir no Eiropas, kamēr no Āfrikas, Āzijas un Dienvidamerikas sacensībās piedalās pa piecām vienībām. Tikmēr no Ziemeļamerikas finālturnīrā startē trīs valstu izlases.
Sacensības risināsies viena mēneša garumā, finālam norisinoties 15.jūlijā Maskavā.
Finālturnīrā tiks sadalīts iespaidīgs naudas balvu fonds, komandām sadalot 352 miljonus eiro, uzvarētājiem iegūstot 33 miljonus eiro lielu prēmiju.
Šis Pasaules kauss paliks vēsturē arī kā pirmais, kurā tiek izmantota Video tiesneša sistēma jeb VAR. Šāds jaunievedums tika ieviests, lai noteiktu, vai bijis vārtu guvums, 11 metru soda sitiens, noraidījums no laukuma, vai arī kļūdains spriedums par spēlētāja identitāti kādā no tiesneša lēmumiem.
Pasaules kausa finālturnīrs Krievijā notiek 11 pilsētās, cīņas aizvadot 12 stadionos.