Šodienas redaktors:
Gatis Kreceris

Debitants Balcers atnes Latvijas izlasei svarīgu uzvaru čempionāta ievadā

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Edijs Pālens / LETA

Ar uzvaru pasaules čempionātu (PČ) sestdien sāka Latvijas nacionālā hokeja komanda, kas Herningā (Dānija) ar 3:2 (0:2, 1:0, 1:0, 1:0) papildlaikā B apakšgrupas mačā pieveica Norvēģijas valstsvienību. Divus vārtus mūsu vienības labā guva debitants Rūdolfs Balcers, turklāt izšķirīgo ripu pretinieka vārtos raidīja pagarinājumā un paveica to ļoti skaistā manierē. Viņš tika nosaukts par Latvijas komandas labāko spēlētāju.

Vēl vienu reizi pretinieku vārtsargu pārspēja Rodrigo Ābols.

Pirmais moments pie norvēģu vārtiem tika izveidot piektajā minūtē, taču latviešiem burzmā neizdevās iegūt kontroli pār ripu, pretiniekiem to izraidot ārā no zonas. Kamēr Latvijas hokejistiem neko bīstamu izveidot neizdevās, norvēģi mača astotajā minūtē atklāja rezultātu - ieslidojot aizsardzības zonā ar ļoti precīzu metienu vārtu tuvējā stūrī izcēlās Annešs Bastiansens.

Pēc vārtu guvuma iniciatīva pārgāja norvēģu pusē. Lai gan Latvijas hokejistiem izdevās apslāpēt pretinieku ofensīvu, tomēr Elvim Merzļikinam vajadzēja otro reizi vilkt ripu ārā no saviem vārtiem, jo nepilnas astoņas minūtes pirms perioda beigām Aleksanders Bonsaksens ar metienu no zilās līnijas panāca 2:0 Norvēģijas labā. Perioda turpinājumā latvieši centās lauzt cīņas gaitu un pāris reizes nostiprinājās pretinieku aizsardzības zonā, taču bīstami momenti pie pretinieku vārtiem izpalika.

Kad otrajā periodā bija aizritējušas četras minūtes Latvijas izlase pirmo reizi mačā nopelnīja vairākumu. Tajā latviešiem izdevās nostāties pretinieku aizsardzības zonā un izpildīt vairākus bīstamus metienus, taču neviens no tiem savu mērķi nesasniedza. Tiesa, pretiniekiem spēlējot jau pilnā sastāvā, Latvija vienus vārtus atguva - pēc ātras pārejas uzbrukumā Kristaps Sotnieks piespēlēja vārtu virzienā slidojošajam Balceram, kurš no tuvas distances raidīja ripu pretinieku cietoksnī.

Salīdzinot ar pirmo periodu, otrajā Latvijas hokejisti spēlēja jau drošāk, bet astoņas minūtes pirms trešdaļas beigām pirmo reizi mačā nonāca mazākumā, uz noraidīto soliņa dodoties Andrim Džeriņam. Mazākumā lieliski vārtos darbojās Merzļikins, kā arī laukuma spēlētāji bija modri aizsardzībā. Beidzoties mazākumam, ar vēl vienu bīstamu metieni izcēlās Balcers, taču šoreiz Lāšs Heugens bija uzdevumu augstumos.

Kad līdz perioda beigām bija palikušas nepilnas piecas minūtes Ronalds Ķēniņš atstāja Latviju mazākumā, arī šoreiz «lauvas sirdīm» paliekot nepārspētām. Tiesa, uzreiz pēc mazākuma vēl divas soda minūtes latviešiem atnesa Oskars Cibuļskis. Arī šoreiz vārti tika nosargāti, turklāt vienu reizi izdevās aiziet pretuzbrukumā.

Trešā perioda pirmajā pusē abām komandām izdevās sarūpēt pāris bīstamu momentu, bet kādam no vārtsargiem nācās kapitulēt vien deviņas minūtes pirms pamatlaika beigām, kad Ābols panāca 2:2. Šo vārtu guvumu izveidoja Miķelis Rēdlihs, kurš labi nocīnījās pie laukuma apmales, pēc tam piespēlējot Mārtiņam Karsuma, kurš ripu tālāk pāradresēja pie vārtiem nonākušajam Ābolam.

Trīs minūtes pirms pamatlaika beigām norvēģi noklaudzināja Merzļikina sargāto vārtu stabiņu, tikai veiksmei glābjot latviešus no nonākšanas iedzinējos. Minūti vēlāk Latvijas hokejistiem izdevās nostiprināties pretinieku laukumu pusēm, taču uzmest pa vārtiem neizdevās.

Pagarinājumā komandas paspēja nospēlēt vien 24 sekundes, jo Balcers, meistarīgi apspēlējot pretiniekus, raidīja ripu vārtos un izrāva Latvijai uzvaru.

Latvija - Dānija 3:2 (0:2, 1:0, 1:0, 1:0)

Vārtu guvēji: 1:0 Annešs Bastiansens (Trēteness) (8:14), 2:0 Aleksanders Bonsaksens (Ulimbs, Holess) (12:12), 2:1 Rūdolfs Balcers (Sotnieks, Galviņš) (26:20), 2:2 Rodrigo Ābols (Karsums, Rēdlihs) (51:04), 3:2 Rūdolfs Balcers (Džeriņš) (60:24).

Latvijas izlases vārtus šajā mačā sargāja Merzļikins, bet svētdienas mačā ar Somiju vārtu drošība, visticamāk, tiks uzticēta Kristeram Gudļevskim.

Vēl šajā grupā plkst.17.15 duelēsies Somija un Dienvidkoreja, bet četras stundas vēlāk tiksies turnīra saimniece Dānija un ASV. Šos mačus tiešraidē translēs kanāls «360 TV».

Savukārt A apakšgrupā plkst.13.15 Šveice spēkosies ar Austriju («360 TV»), plkst.17.15 Francija duelēsies ar Baltkrieviju («360TV Hokejs HD»), bet plkst.21.15 Čehija krustos nūjas ar Slovākiju.

Pēc mača ar Norvēģiju svētdien Latvijai būs cīņa ar Somiju, otrdien gaidāma tikšanās ar Dienvidkoreju, divas dienas vēlāk ar ASV, sestdien paredzēts duelis ar olimpisko vicečempioni Vāciju, tālāk būs cīņa ar hokeja dzimtenes Kanādas pārstāvjiem, bet apakšgrupu turnīrs tiks noslēgts 15.maijā ar spēli pret Dāniju.

Boba Hārtlija trenētā Latvijas izlase pirms pasaules čempionāta cieta deviņus zaudējumus deviņās spēlēs, kā arī vēl divas reizes zaudēja iepriekš februārī aizvadītā pārbaudes turnīrā, līdz ar to šobrīd valstsvienībai ir 11 neveiksmju sērija.

Šogad sagatavošanās posmā treneriem problēmu netrūka, jo vairāki potenciālie izlases līderi dažādu iemeslu dēļ šoreiz valstsvienībai atteica. Lielākie zaudējumi ir iepriekšējo trīs gadu izlases kapteiņa Kaspara Daugaviņa, tehniskā uzbrucēja Laura Dārziņa, kā arī vienīgā Latvijas NHL spēlētāja Zemgus Girgensona iztrūkums. Visiem trim hokejistiem, tāpat kā pieredzējušajam Jānim Spruktam, aizsargam Artūram Kuldam, vārtsargiem Ivaram Punnenovam un Jānim Kalniņam, kā arī aizsargam Kristoferam Bindulim, dalību planētas meistarsacīkstēs liedza veselības problēmas.

Iepriekš arī bija skaidrs, ka uz izlasi netiks aicināts pieredzējušais aizsargs Oskars Bārtulis, savukārt tādi pieredzējuši aizsargi kā Georgs Pujacs un Krišjānis Rēdlihs jau iepriekšējos gadus vairs netika izskatīti kā palīgi valstsvienībai.

Tiesa, pirmo reizi kopš 2010.gada Latvijas izlasei pasaules čempionātā palīdzēs Mārtiņš Karsums, kurš iepriekšējos gadus nevarēja spēlēt ceļgala problēmu dēļ.

Sagatavošanās posma sākumā izlases kandidātu vidū pārsvarā bija gados jaunie spēlētāji, vairākiem no viņiem piedzīvojot debiju nacionālās izlases kreklā. Tā uz pirmajām divām pārbaudes spēlēm pret Norvēģiju vienīgais spēlētājs ar pasaules čempionātu pieredzi bija Vitālijs Pavlovs. Mačos ar Norvēģiju latvieši cieta zaudējumus ar 2:3 un 2:6.

Trešdien tika paziņots Latvijas izlases sastāvs, bet par kapteini nozīmēts Čehijā spēlējošais Roberts Bukarts, kamēr viņa asistenti būs aizsargi Cibuļskis un Sotnieks, kā arī uzbrucēji Indrašis un Andris Džeriņš.

Izlasē tiek gaidīts arī uzbrucējs Teodors Bļugers, kurš gan pagaidām vēl ir NHL kluba Pitsburgas «Penguins» rīcībā, kas cīnās Stenlija kausa izcīņā.

Tikmēr Norvēģija uz pasaules čempionātu devusies ar 17 hokejistiem, kuri bija pieteikti šī gada olimpiskajām spēlēm. Phjončhanā norvēģi apakšgrupā cieta zaudējumus, bet izslēgšanas turnīra pirmajā kārtā pagarinājumā ar 2:1 pārspēja Slovēniju, kamēr ceturtdaļfinālā tika ciests zaudējums 1:6 Olimpiskajiem sportistiem no Krievijas.

Lielākā daļa Norvēģijas hokejistu ir vietējā čempionāta spēlētāji. Norvēģiem meistarsacīkstēs jāiztiek bez Ņujorkas «Rangers» uzbrucēja Matsa Dzukarello, kā arī Sanktpēterburgas SKA spēlējušā Patrika Tūresena.

Latvija ar Norvēģiju pasaules čempionāta augstākajā divīzijā spēkojusies deviņas reizes, izcīnot sešas uzvaras un ciešot trīs zaudējumus, tajā skaitā divos pēdējos mačos.

Turnīrā startējošās 16 komandas sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā, kas katrai izlasei apakšgrupas sacensībās garantē septiņas spēles. Pēc viena apļa grupu spēlēm, kas ilgs no 4. līdz 15.maijam, katras apakšgrupas četras labākās komandas ceturtdaļfinālā turpinās cīņu par medaļām, bet turnīra divas vājākās komandas būs spiestas pamest augstāko divīziju.

To vietā nākamajā gadā nāks Lielbritānija, kas labāko grupā atgriezīsies pēc 24 gadu pārtraukuma, un Itālija, kas ieņēma pirmās divas vietas pasaules čempionāta pirmās divīzijas A grupā.

Pirms pasaules čempionāta Latvijas izlase Starptautiskās Ledus hokeja federācijas (IIHF) pasaules rangā atrodas 13.pozīcijā, kas ir par vienu vietu zemāk nekā pērn, kamēr līdere ir Kanāda.

Iepriekšējo reizi pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā Latvijas izlase piedalījās 2009.gadā, kad Šveicē atkārtoja savu visu laiku labāko rezultātu un ierindojās septītajā vietā. Šāds sasniegums Latvijas izlasei padevies arī 1997. un 2004.gadā.

Pērn tika gūta desmitā vieta, bet vēl pirms tam, kad Latviju attiecīgi 2015.gadā vadīja Aleksandrs Beļavskis, bet 2016.gadā Leonīds Beresņevs, tā ieņēma 13.vietu, savukārt vēl pirms tam trīs čempionātos Teda Nolana vadībā Latvija 2012.gadā bija desmitā, bet nākamajos divos gados ieņēma 11.pozīciju.

Latvijas hokeja izlases sastāvs pasaules čempionātam:

vārtsargi - Elvis Merzļikins («Lugano», Šveice), Kristers Gudļevskis (Bridžportas «Sound Tigers», AHL), Matīss Edmunds Kivlenieks (Klīvlendas «Monsters», AHL);

aizsargi - Guntis Galviņš, Kristaps Zīle, Uvis Balinskis (visi - Rīgas «Dinamo», KHL), Edgars Siksna (Karagandas «Sarjarka», VHL), Kristiāns Rubīns (Medisinhetas «Tigers», WHL); Kristaps Sotnieks (Toljati «Lada», KHL), Ralfs Freibergs (Zlīnas «Aukro Berani», Čehija), Oskars Cibuļskis (Hradeckrālovas «Mountfield», Čehija);

uzbrucēji - Roberts Bukarts («Aukro Berani»), Ņikita Jevpalovs, Miķelis Rēdlihs, Miks Indrašis, Vitālijs Pavlovs, Gints Meija, Gunārs Skvorcovs, Oskars Batņa, Frenks Razgals, (visi - Rīgas «Dinamo», KHL), Mārtiņš Karsums (Maskavas «Dinamo», KHL), Rodrigo Ābols («Orebro», Zviedrija), Rūdolfs Balcers (Sanhosē «Barracuda», AHL), Rihards Bukarts (Belīnes «Eisbaren», Vācija), Andris Džeriņš («Mountfield»), Ronalds Ķēniņš (Cīrihes «Lions», Šveice), Teodors Bļugers (Vilksbāres/Skrentonas «Penguins», AHL).

Norvēģijas hokeja izlases sastāvs pasaules čempionātam:

vārtsargi - Lāšs Heugens (Kārlstades «Farjestad», Zviedrija), Henriks Heukelanns («Timra», Zviedrija), Henriks Holms (Stavangeras «Oilers»);

aizsargi - Juhanness Juhannesens, Villiams Strems (Stavangeras «Oilers»), Jūnass Holess («Fribourg-Gotteron»), Stēfans Espelanns (Oslo «Valerenga»), Kristians Bulls («Storhamar»), Aleksanders Bonsaksens (Izerlonas «Roosters», Vācija), Dāniels Sūrviks (Litvīnovas «Verva», Čehija);

uzbrucēji - Matīass Trēteness (Krēfeldes «Pinguine», Vācija), Mīkaels Hāga («Mora», Zviedrija), Tommijs Kristiansens, Niklass Rēsts (abi - Sarpsborgas «Sparta»), Eiriks Salstens (Stavangeras «Oilers»), Tubīass Linnstrems (Oslo «Valerenga»), Annešs Bastiansens (Askeres «Frisk»), Stefens Tūresens («Storhamar»), Ludvigs Hofs (Ziemeļdakotas Universitāte, NCAA), Kens Andrē Ulimbs, Matiss Ulimbs (abi - «Linkoping», Zviedrija).

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu