Čehijas un ASV biatlona izlases boikotēs PK posmu Krievijā

ASV biatlonists Šons Dohertijs

FOTO: EPA/LETA

Čehijas un ASV biatlona izlases piektdien un sestdien paziņojušas, ka boikotēs nākamajā mēnesī Krievijā gaidāmo Pasaules kausa etapu.

«Mēs domājam, ka Krievijai šajā situācijā nevajadzētu rīkot starptautiskas sacensības,» paudis Čehijas Biatlona savienības vadītājs Jirži Hamza.

«Esam ieņēmuši šādu nostāju un esam gatavi tā dēļ nest upurus. Būtu nepareizi tagad to mainīt.»

«Ja esi pārliecināts, ka kaut kas ir nepareizi, jāsaglabā šī nostāja,» Čehijas žurnālistiem Phjončhanā teica Hamza.

Savukārt vēlāk par boikotu paziņojumā pavēstīja arī ASV izlase, protestējot pret «nepieņemamo» lēmumu Krievijas pilsētu atstāt kā sacensību organizatori.

«Lai atbalstītu tīru sportu un mūsu pašu fizisko drošību, nevaram šajā piedalīties.»

Iepriekš šonedēļ par vēlmi boikotēt Tjumeņas posmu bija izteicies arī Zviedrijas biatlonists Sebastians Sāmuelsons, kurš Phjončhanas olimpiskajās spēlēs izcīnīja divas medaļas.

Tikmēr Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) preses sekretārs Marks Edamss kritizējis šādus lēmumus, paužot, ka «boikoti panāk ļoti maz».

Pagājušajā nedēļā Starptautiskās Biatlona savienības (IBU) padome paziņoja, ka šīs sezonas sacensību kalendārā nebūs nekādu izmaiņu - marta otrajā pusē Tjumeņā notiks Pasaules kausa devītais etaps, kā arī Krievijā nākammēnes tiks aizvadīti divi IBU kausa posmi.

Pirms tam janvārī IBU bija saņēmusi vairāk nekā 30 sportistu vēstuli no astoņām valstīm, nerīkot sacensības Krievijā.

«Ziņa no sportistiem bija skaidra,» teikts ASV federācijas paziņojumā.

Netiek izslēgts, ka par boikotu paziņos arī citas valstis, tomēr Hamza atzina, ka lielākā vīru zvaigzne Martēns Furkads no Francijas uz Tjumeņu gatavojas doties, kaut to nevēlas, jo viņam jācīnās par uzvaru Pasaules kausa kopvērtējumā.

Iepriekšējā sezonā Krievija pati atteicās no Pasaules kausa posma rīkošanas Tjumeņā, taču, visticamāk, šāda iespēja tāpat tiktu atņemta. Tieši tā notika ar Krievijas tiesībām rīkot 2021.gada pasaules čempionātu. IBU padome aicināja Krieviju pašu atteikties no planētas meistarsacīkšu organizēšanas, taču pēc tam, kad tas nenotika, šīs tiesības tika atņemtas.

Pastāvēja iespēja, ka Krievijai, kas joprojām tiek turēta aizdomās par valsts atbalstītas un uzturētas dopinga programmas izmantošanu 2014.gada Soču olimpiskajās spēlēs, tiks atņemtas arī šīs sezonas starptautiskās sacensības, tomēr IBU vadība nobalsoja pret izmaiņām kalendārā.

Kā tika norādīts IBU paziņojumā, federācija ievērojusi iepriekš Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) izteikto prasību, neaizvadīt sacensības Krievijā, kuru organizēšana tika apstiprināta jau pēc Krievijas Antidopinga laboratorijas (RUSADA) darbības apturēšanas. IBU norāda, ka šogad gaidāmās sacensības Krievijai tika piešķirtas vēl pirms SOK prasības.

Tāpat IBU atsaucās uz Starptautiskās Ziemas olimpisko sporta veidu federācijas (AIOWF) dalībnieku vienošanos pērnā gada decembrī, ka Krievijā plānotās sacensības tiks aizvadītas.

Šosezon Pasaules kausā biatlonā būs deviņi posmi. Šobrīd planētas labākiem biatlonisti cīnās par Phjončhanas olimpisko spēļu medaļām, bet pēc četrgades prestižākā notikuma sekos vēl trīs Pasaules kausa etapi.

Valsts izveidotas un atbalstītas dopinga sistēmas dēļ Phjončhanas olimpiskajās spēlēs nevar startēt Krievijas komanda, jo SOK ir diskvalificējusi Krievijas Olimpisko komiteju. Tomēr sacensībās piedalās «Olimpiskie sportisti no Krievijas», lai arī daudzi Krievijas vadošie sportisti nesaņēma uzaicinājums piedalīties šajā Olimpiādē. Neskatoties uz to, jau divi šīs delegācijas sportisti Phjončhanā pieķerti dopinga lietošanā.

Uz augšu