Hokejisti no Krievijas pēc 20 gadu pārtraukuma cīnīsies par olimpisko zeltu

Oļega Znaroka un Harija Vītoliņa trenētā olimpisko sportistu no Krievijas (OAR) hokeja komanda piektdien iekļuva Phjončhanas olimpisko spēļu finālā.

OAR hokejisti pusfināla spēlē ar rezultātu 3:0 (0:0, 2:0, 1:0) uzvarēja Čehiju, bet finālā tiksies ar Kanādas un Vācijas pusfināla dueļa uzvarētājiem.

Krievu hokejisti olimpisko spēļu finālā iekļuvuši pēc 20 gadu pārtraukuma, kad 1998.gadā Nagano Krievija izšķirošajā cīņā ar 0:1 zaudēja tieši Čehijai.

Krievija nekad nav triumfējusi olimpiskajās spēlēs, jo 1992.gadā Albērvilā zeltu izcīnīja NVS izlase, bet vēl septiņas reizes pirmā bijusi PSRS izlase.

Piektdien aizvadītajā mačā OAR izlasei sākumā piederēja pārsvars, taču pirmajā trešdaļā to vārtu guvumā pārvērst neizdevās, abām komandām pa reizei izturot arī skaitliskajā mazākumā. Savukārt otrajā periodā abi vārti tika gūti ar 27 sekunžu intervālu.

Vispirms 28.minūtē Pāvela Dacjuka teicamu piespēli šķērsām pretinieku zonai vārtu guvumā pārvērta Ņikita Gusevs. Tiesneši gan skatījās videoatkārtojumu, jo pirms tam čehu vārtsarga Pavela Francouza vārtu laukumā atradās Kirils Kaprizovs, taču metiena brīdī viņš vārtsargam netraucēja.

Savukārt vēl pēc 27 sekundēm 2:0 panāca aizsargs Vladislavs Gavrikovs, kurš ātrā pretuzbrukumā divatā pret vienu aizsargu izmantoja Ivana Teļegina piespēli.

Drīz vien krievi palika mazākumā, jo pret Janu Kovāržu rupji - celis celī nospēlēja Iļja Kovaļčuks, kurš par šo pārkāpumu saņēma vien divu minūšu noraidījumu. Čehija uzbruka ļoti bīstami, tomēr pārspēt Vasiliju Košečkinu nespēja.

Noslēdzošajā trešdaļā krievi vairāk aizstāvējās, pretiniekiem izveidojot vairākas lieliskas iespējas, tomēr čehiem ar vārtu gūšanu pagalam nesekmējās, teicami spēlējot Košečkinam, kurš šajā mačā atvairīja 31 pretinieku metienu.

Cenšoties izglābties, Čehija 130 sekundes pirms beigām nomainīja vārtsargu pret sesto laukuma spēlētāju, taču 21 sekundi pirms pamatlaika beigām Kovaļčuks raidīja ripu tukšos pretinieku vārtos, ļaujot OAR komandai līksmot par uzvaru.

OAR vienība turnīru sāka ar negaidītu zaudējumu Slovākijai (2:3), taču pēc tam sagrāva Slovēniju (8:2) un uzveica ASV izlasi (4:0), ieņemot pirmo vietu B apakšgrupā. Savukārt ceturtdaļfinālā krievi droši apspēlēja Norvēģiju (6:1).

Tikmēr Čehija A apakšgrupā vispirms uzvarēja Dienvidkoreju (2:1), tad pēcspēles metienos pieveica Kanādu (3:2), kā arī pārspēja Šveici (4:1), ieņemot pirmo vietu apakšgrupā. Savukārt ceturtdaļfinālā čehi ar 3:2 pēcspēles metienos uzvarēja ASV hokejistus.

Pēc priekšsacīkstēm vietu uzreiz ceturtdaļfinālā nodrošināja Zviedrijas, Čehijas, olimpisko sportistu no Krievijas un Kanādas komanda. Tiesa, zviedri, kuri apakšgrupā vienīgie trīs uzvaras izcīnīja pamatlaikā, ceturtdaļfinālā pagarinājumā sensacionāli ar 3:4 zaudēja Vācijai.

Pirmo reizi kopš 1998.gada Nagano olimpiskajām spēlēm šoreiz Olimpiādē nepiedalās Nacionālās hokeja līgas (NHL) hokejisti, kurus neatbrīvoja klubi.

Phjončhanas olimpiskajās spēlēs tiks sadalīti 102 medaļu komplekti 15 dažādos sporta veidos. Kopumā šajā Olimpiādē piedalīsies 92 valstis.