Pēc Krievijas kamaniņu braucēju diskvalifikācijām Latvijai sudrabs Soču Olimpiādes stafetē

Kamaniņu braucēji Juris un Andris Šici FOTO: Edijs Pālens / LETA

Pēc Krievijas kamaniņu braucēju Alberta Demčenko un Tatjanas Ivanovas diskvalifikācijām Latvijas stafetes komandai pienāksies 2014.gada Soču olimpisko spēļu sudraba godalgas.

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) piektdien pavēstīja, ka par antidopinga noteikumu pārkāpumiem Soču olimpiskajās spēlēs diskvalificē vēl 11 krievu sportistus, starp kuriem ir arī Demčenko un Ivanova. Viņi Krievijas izlases sastāvā Olimpiādē tika pie sudraba stafetes sacensībās, kur trešā bija Latvija. Līdz ar to pēc krievu diskvalifikācijām Latvijas komandai pienāksies sudrabs, kamēr bronza tiks Kanādas kamaniņu braucējiem.

Latvijas komandas sastāvā toreiz startēja Elīza Tīruma (tagad Caica), Mārtiņš Rubenis, kā arī divnieks Andris un Juris Šici. Par čempioniem kļuva Vācijas vienība.

Tikmēr bez Demčenko un Ivanovas olimpisko spēļu stafetes sacensībās piedalījās arī kamaniņu divnieks Aleksandrs Deņisevs un Vladislavs Antonovs.

Sočos Demčenko tika pie sudraba arī individuālajās sacensībās, kamēr Ivanova starp sievietēm bija septītā.

Starptautiskajai Kamaniņu braukšanas federācijai (FIL) tagad būs jālemj par Soču olimpisko spēļu medaļu pārdali, tomēr citus sporta veidus pārraugošās organizācijas ar saviem lēmumiem vilcinās. To starpā ir arī Starptautiskā Bobsleja un skeletona federācija (IBSF), kam pēc SOK piespriestajām diskvalikācijām Krievijas sportistiem būtu jāpiešķir zelts Latvijas skeletonistam Martinam Dukuram, bet bronza - viņa brālim Tomasam. Tāpat bobslejā par olimpiskajiem čempioniem būtu jākļūst Oskara Melbārža četriniekam, kā arī latviešu pilotam jātiek pie bronzas divniekos.

Starp piektdien diskvalificētajiem 11 sportistiem ir arī distanču slēpotāji Ņikita Krjukovs, Aleksandrs Bessmertnihs, Natālija Medvedjeva, ātrslidotāji Ivans Skorbevs, Artjoms Kuzņecovs, bobslejisti Ludmila Udobkina, Maksims Belugins, Krievijas izlases hokejistes Tatjana Burina un Anna Ščukina.

Belugina diskvalifikācija nozīmē, ka trīs no četrām Krievijas vīriešu bobsleja ekipāžām, kas piedalījās Soču olimpiskajās spēlēs, ir saņēmušas SOK piespriestās sankcijas,

Šiem 11 sportistiem SOK piespriedusi mūža diskvalifikācijas no olimpiskajām spēlēm.

SOK par antidopinga pārkāpumiem 2014.gada Soču olimpiskajās spēlēs diskvalificējusi kopumā 43 Krievijas sportistus. Kopumā komiteja bija atvērusi lietas pret 46 sportistiem, bet trīs no viņiem tika attaisnoti. Netiek gan izslēgta iespēja, ka varētu parādīties jauni pierādījumi, kas SOK ļautu sākt jaunu izmeklēšanu.

Visi 43 diskvalificētie noliedz savu vainu antidopinga pārkāpumos.

Kopumā Krievijas delegācijai, kas uzvarēja Soču olimpisko spēļu medaļu vērtējumā, ir atņemtas jau 13 no 33 iegūtajām godalgām, kas tai kopvērtējumā licis atkrist uz ceturto vietu aiz Norvēģijas, Kanādas un ASV.

Virkne Krievijas sportistu tika turēti aizdomās par dopinga provju viltošanu Soču Olimpiādes laikā. Šīs lietas izskatīja speciāla SOK komisija Denisa Osvalda vadībā, pēc kuras rekomendācijām SOK arī pieņēmusi daudzus lēmumus atņemt medaļas.

Paredzēts, ka SOK nākamā gada februārī gaidāmajās Phjončhanas olimpiskajās spēlēs sportistiem rīkos īpašu apbalvošanas ceremoniju. Tiesa, kā norādījis organizācijas prezidents Tomass Bahs, ja ar medaļu atgūšanu no Krievijas radīsies kādi šķēršļi, atsevišķiem sportistiem šo ceremoniju varētu pārcelt uz vēlāku laiku.

Oficiāli Latvijas sportistus par jaunajiem medaļu ieguvējiem varēs nosaukt vien tad, kad lēmumus būs paziņojusi Sporta arbitrāžas tiesa (CAS), kas to centīsies paveikt līdz Phjončhanas olimpisko spēļu sākumam.

SOK šomēnes piesprieda diskvalifikāciju visai Krievijas Olimpiskajai komitejai, kas tai liegs piedalīties Phjončhanas olimpiskajās spēlēs. Tiesa, Krievijas sportisti varēs startēt zem neitrāla karoga, bet uz viņu formastērpiem būs uzraksts «Olympic Athlete from Russia» jeb «Olimpiskais sportists no Krievijas».

Uz augšu
Back