Latvijas basketbolistes teicami spēlē mača beigās un pārliecinoši uzvar Melnkalni

Latvijas sieviešu basketbola valstsvienība sestdien Čehijas galvaspilsētā Prāgā ar rezultātu 76:55 (15:23, 23:14, 14:12, 24:6) pārspēja Melnkalnes izlasi, izcīnot pirmo uzvaru Eiropas čempionāta (EČ) grupu turnīrā. Uzvarētāju komandas labā 27 punktus guva Elīna Babkina.

20 no 27 punktiem Babkina guva jau pirmajā puslaikā. Latvijas izlases saspēles vadītājas rēķinā precīzi četri no sešiem tālmetieniem un arī septiņas rezultatīvas piespēles.

Latvijas izlases sastāvā Anete Šteinberga izcēlās ar otro «double-double» šajā turnīrā. Basketbolistes kontā 16 gūti punkti un 10 izcīnītas bumbas pie groziem. Tikmēr Kitija Laksa realizēja piecus no deviņiem tālmetieniem un kopā guva 17 punktus.

Melnkalnes izlasē ar 14 punktiem un 16 atlēkušajām bumbām izcēlās Andželika Robinsone, bet 13 punktus sameta Miliča Jovanoviča.

Mača sākumā pirmos septiņus punktus guva Melnkalnes basketbolistes. Latvijas izlase nesekmīgi veidoja uzbrukumus un lēni atgriezās aizsardzībā, nokļūstot iedzinējos ar 8:23. Veiksmīgi spēlējot ceturkšņa galotnē, Latvijas komanda guva septiņus punktus pēc kārtas un samazināja rezultāta starpību.

Babkina otrajā ceturtdaļā guva astoņus punktus pēc kārtas, kas vēlāk palīdzēja Latvijas izlasei panākt izlīdzinājumu 27:27. Uzņemoties līderes lomu, Babkina ar precīzu tālmetienu un lielisku carugājienu izvirzīja Latvijas komandu vadībā - 35:29. Puslaika izskaņā Latvijas basketbolistes iekrāto pārsvaru pazaudēja, taču, pēc Laksas precīzā tālmetiena, pārtraukumā komanda varēja doties ar minimālu vadību.

Trešajā ceturtdaļā risinājās sīva cīņa punkts punktā. Latvijas izlasei bija grūtības ar Melnkalnes komandas līderes Robinsones apturēšanu, jo viņa ne tikai regulāri guva punktus, bet arī vāca atlēkušās bumbas.

Melnkalnes pretestību izdevās salauzt ceturtajā ceturtdaļā. Laksa īsā laikā trāpīja trīs tālmetienus, Šteinberga labi darbojās pretinieču groza tuvumā un trīs minūtes līdz mača beigām Latvijas izlase panāca jau 15 punktu pārsvaru. Atlikušajā laikā izdevās droši saglabāt vadības grožus un galā svinēt pirmo uzvaru turnīrā.

Savukārt sestdien vēlāk apakšgrupas otrā spēlē Beļģijas basketbolistes mača papildlaikā ar 76:75 pārspēja Krievijas izlasi, izcīnot otro panākumu divās spēlēs.

Līdz ar to pēc divām spēlēm D apakšgrupā Beļģija ir līdere ar divām uzvarām, Krievijai un Latvijai ir pa vienam panākumam, bet Melnkalne cietus neveiksmi abās spēlēs.

Latvijas izlasei uzvara pār Melnkalni garantēja vietu izslēgšanas spēlēs, tomēr Beļģijas panākums pret Krieviju samazināja izredzes tik pie pirmās vietas grupā, kas ļautu latvietēm uzreiz tikt ceturtdaļfinālā.

Ja grupu turnīra pēdējā kārtā Melnkalne uzvarēs Krieviju, tad Latvijai panākums pret Beļģiju ļaus uzreiz tikt ceturtdaļfinālā. Ja Krievija uzvarēs Melnkalni, tad Latvijas izlasei pirmās vietas iegūšanai būs vajadzīga uzvara pret Beļģiju ar vismaz 24 punktiem.

Jau ziņots, ka Latvijas izlase piektdien turnīru sāka ar 59:71 zaudējumu Krievijas valstsvienībai, savukārt Melnkalne ar 64:66 piekāpās Beļģijai.

Latvijas izlase nākamo maču, kas grupu turnīrā būs noslēdzošais, aizvadīs pirmdien plkst. 13.30 pret Beļģiju.

Grupas uzvarētājas iekļūs ceturtdaļfinālā, 2. un 3. vietas ieguvējas otrdien cīnīsies astotdaļfinālā.

Gatavojoties Eiropas čempionāta finālturnīram, Latvijas komanda aizvadīja deviņas pārbaudes spēles, kurās izcīnīja sešas uzvaras, tomēr pēdējos divos mačos, nespēlējot Anetei Šteinbergai, Aijai Brumermanei un Elīnai Babkinai, divreiz zaudēja Turcijai.

Ekspertu prognozēs starp potenciālajām medaļniecēm dominē gan pieaugušo, gan īpaši jauniešu basketbolā lielus panākumus guvušās Francija, Spānija un Krievija, ēnā atstājot pašreizējo čempioni Serbiju.

Latvijas komandas spēles pirmajā posmā (norādīts Rīgas laiks)

• 16. jūnijā Latvija - Krievija 59:71
  • 17. jūnijā Latvija - Melnkalne 76:55
  • 19. jūnijā plkst.13:30 - ar Beļģiju

Otrajā posmā (20.jūnijs) – grupu 2. un 3. vietu ieguvējas izspēlē astotdaļfināla mačus (A2-B3, B2-A3, C-2-D3, D2-C3);

Trešajā posmā (22.-25.jūnijs) – ceturtdaļfināli, pusfināli un finālspēles.

Latvijas komanda Eiropas čempionāta finālturnīrā spēlēs septīto reizi pēc kārtas. Līdz šim labākais rezultāts bijusi 4. vieta 2007. gadā. Vēl trīs reizes spēlēts ceturtdaļfinālā.

Latvijas basketbola izlases sastāvs 2017.gada Eiropas čempionāta finālturnīrā: Elīna Babkina (Madrides C.R.E.F. HOLA, Spānija), Ilze Jākobsone («Vega 1»/«Liepāja»), Ieva Krastiņa, Gunta Baško-Melnbārde (abas - «TTT Rīga»), Kate Krēsliņa (Fordhemas Universitāte, NCAA), Kitija Laksa (Dienvidfloridas Universitāte, NCAA), Paula Strautmane (Kvinipiakas Universitāte, NCAA), Anete Šteinberga (Brenas «Mithra Castors», Beļģija), Aija Putniņa («Stambulas Universitāte»), Kristīne Vītola (Stambulas «Galatasaray»), Aija Brumermane («Dunkerque Malo», Francija), Anna Dreimane (Kolorādo Štata universitāte, NCAA).