Iļumžinovs saglabās FIDE prezienta amatu, taču nevarēs pieņemt svarīgus lēmumus

Ilustratīvs foto FOTO: Edijs Pālens / LETA

Odiozais krievu politiķis un miljonārs Kirsans Iļumžinovs saglabās Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) prezidenta amatu, taču turpmāk nevarēs pieņemt organizācijai svarīgus lēmumus, vēsta portāls «chessdom.com».

Pirmdien Atēnās tika aizvadīta FIDE padomes ārkārtas sēde, kurā tika lemts par Iļumžinova statusu organizācijā, nolemjot, ka viņš amatu saglabās līdz 2018.gadā gaidāmajam FIDE ģenerālkongresam, kurā notiks organizācijas prezidenta vēlēšanas. Tomēr, paliekot amatā, Iļumžinova rīcība būs ierobežota, jo viņš nevarēs pieņemt svarīgus lēmumus un FIDE vārdā parakstīt līgumus.

LETA jau ziņoja, ka marta beigās FIDE izplatīja informāciju, ka ilggadējais organizācijas prezidents Iļumžinovs informējis padomes pārstāvjus par savu atkāpšanos, savukārt pats bijušais Kalmikijas republikas prezidents pēc tam apgalvoja, ka ir pārprasts. Iļumžinovs skaidroja, ka nav iesniedzis atlūgumu, tik vien minējis, ka nepieciešamības gadījumā ir gatavs spert šādu soli.

Pagājušajā nedēļā Iļumžinovs nacionālajām šaha federācijām izsūtījis vēstuli, kurā norādīja, ka joprojām ir FIDE prezidents. «Ir acīmredzams, ka daži FIDE pārstāvji izmantoja situāciju, izrāva vārdus no konteksta un izplatīja baumas par manu atkāpšanos. Tā vietā, lai noskaidrotu situāciju tieši ar mani, daži FIDE pārstāvji nolēma izmantot federācijas mājaslapu internetā, lai izplatītu melīgu informāciju. Esmu šokēts par šādu gājienu, kas kaitē manai un FIDE reputācijai, tāpēc nepieciešamības gadījumā es sākšu juridiskas darbības pret personām, kuras ir atbildīgas par izdarīto,» pagājušajā nedēļā solīja multimiljonārs.

Iļumžinovs FIDE vada kopš 1995.gada. Iepriekšējo reizi pārvēlēšana notika 2014.gadā, kad Iļumžinovs saņēma gandrīz divreiz vairāk balsu nekā šī sporta veida leģenda Garijs Kasparovs.

Savukārt vēl četrus gadus pirms tam Iļumžinovs vēlēšanās pieveica citu Krievijas šaha leģendu Anatoliju Karpovu.

Krievijas prezidenta Vladimira Putina atbalstītais Iļumžinovs tiek uzskatīts par savādnieku, jo intervijās viņš apgalvo, ka vairākas reizes ir saticis citplanētiešus. Tāpat Iļumžinovs ticis kritizēts par ciešu saišu uzturēšanu ar pasaules brutālākajiem diktatoriem Sadamu Huseinu un Muamaru Kadafi.

2015.gadā ASV valdība iekļāva Iļumžinovu finansiālo sankciju sarakstā, kā iemeslu minot viņa ciešos kontaktus un finansiālo palīdzību Sīrijas prezidenta Bašara al Asada valdībai. Iļumžinovs pēc tam draudēja pieprasīt 50 miljardu dolāru morālo kompensāciju no ASV valdības.

Uz augšu
Back