Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Titulētais Krievijas slēpotājs Viļegžaņins diskvalifikācijas laikā startējis sacensībās dzimtenē

Maksims Viļegžaņins FOTO: Sputnik/LETA

Par iespējamu dopinga lietošanu apsūdzētais Krievijas distanču slēpotājs Maksims Viļegžaņins šā gada sākumā startējis vietējā līmeņa sacensībās dzimtenē, kas viņam varētu maksāt papildu sankcijas no Starptautiskās slēpošanas federācijas (FIS).

Viļegžaņins 2014.gada Soču olimpiskajās spēlēs ieguva trīs sudraba godalgas, bet decembra beigās FIS sportistu diskvalificēja, kad viņa vārds parādījās starp slēpotājiem, kuri tiek turēti aizdomās par līdzdalību Krievijas dopinga sistēmā.

Tomēr šā gada sākumā viņš izcīnījis divas uzvaras Udmurtijas čempionāta sacensībās. FIS atklājusi, ka šis izskatās pēc diskvalifikācijas pārkāpuma un varētu Viļegžaņinam maksāt ilgāku diskvalifikāciju, ja viņš tiks atzīts par vainīgu dopinga pārkāpumos.

«FIS šobrīd kontaktējas ar Krievijas Slēpošanas asociāciju, lai pārliecinātos, ka punkts par diskvalificētajiem sportistiem ir pareizi saprasts un tiek ievērots,» aģentūra AP citē FIS pārstāvjus. «Ja sportists neievēro savu statusu diskvalifikācijas laikā, pagaidu diskvalifikācijas laiks netiks ieskaitīts galīgajā sodā, ja tāds tiks piešķirts.»

Pats Viļegžaņins paudis, ka uzskatījis, ka diskvalifikācija attiecas vienīgi uz startiem starptautiskos mačos. Viņš noliedz arī aizliegto vielu lietošanu.

Pašā šā gada sākumā Somijas laikraksts «Iltalehti» vēstīja, ka Krievijas distanču slēpotājiem Viļegžaņinam un Aleksandram Ļegkovam jau janvārī varētu atņemt 2014.gada Soču olimpisko spēļu laikā izcīnītās godalgas. Kopā pašlaik pagaidu diskvalifikācijas piespriestas sešiem krievu slēpotājiem, bet šie divi ir titulētākie.

Ļegkovs Soču olimpiskajās spēlēs triumfēja 50 kilometru distancē, aiz sevis atstājot tieši Viļegžaņinu. Tāpat abi bija arī 4x10 kilometru stafetes komandā, kura tika pie sudraba medaļām, bet Viļegžaņins otro vietu ieguva arī komandu sprintā. Līdz ar to viņi abi kopā nopelnīja piecas olimpiskās godalgas.

Starptautiskā Bobsleja un skeletona federācija (IBSF) uz izmeklēšanas laiku bija sacensībās aizliegusi piedalīties četriem skeletonistiem, tostarp olimpiskajam čempionam Aleksandram Tretjakovam, tomēr neilgu brīdi vēlāk šīs diskvalifikācijas pierādījumu trūkuma dēļ tika atceltas.

Decembra sākumā Pasaules antidopinga aģentūras (WADA) neatkarīgā izmeklēšanas komisija kanādiešu jurista Ričarda Maklarena vadībā publicēja sava ziņojuma otro daļu par dopinga lietošanu Krievijā, kurā tika paziņots, ka laika posmā no 2011. līdz 2015. gadam vairāk nekā 1000 Krievijas sportistu 30 sporta veidos piedalījušies valsts izveidotā un atbalstītā dopinga sistēmā.

Tāpat ziņojumā tika atklāts, ka Soču olimpisko spēļu laikā 12 Krievijas sportistiem, kuri izcīnīja medaļas, bijušas pozitīvas dopinga analīzes, taču tās tika samainītas pret negatīviem paraugiem. Maklarena ziņojumā uzsvērts, ka dopinga sistēmas izveidošanu atbalstīja Krievijas valdība, tostarp Krievijas Sporta ministrijas augstākās amatpersonas, bet sistēmas uzturēšanā bija iesaistīts arī Krievijas Federālais drošības dienests (FSB), Krievijas Antidopinga aģentūra un Maskavas antidopinga laboratorija.

Maklarena ziņojumā bija norādīts, ka, pārbaudot 95 Krievijas sportistu Sočos nodoto dopinga analīžu paraugus, 28 gadījumos konstatētas ar tām iepriekš notikušas manipulācijas.

Pēc Maklarena ziņojuma publicēšanas un tā sniegtās informācijas analīzes vairāki mediji, tostarp arī Krievijā, ziņoja, ka Sočos pozitīvas analīzes bijušas arī olimpiskajam čempionam skeletonā Tretjakovam un divkārtējam šo spēļu čempionam bobslejā Aleksandram Zubkovam ar stūmējiem. Tāpat aizdomās turamo vidū bija arī olimpiskie vicečempioni kamaniņu sportā stafetē Alberts Demčenko un Tatjana Ivanova.

Tretjakovs Sočos aiz sevis atstāja titulēto Latvijas skeletonistu Martinu Dukuru, kamēr viņa brālis Tomass Dukurs palika ceturtais. Savukārt uzreiz aiz Zubkova četrinieka palika Latvijas kvartets ar pilotu Oskaru Melbārdi. Tikmēr Krievijas kamaniņu braucēji komandu stafetē izcīnīja sudraba godalgas, bet trešajā vietā Sočos ierindojās Latvijas komanda.

Sportisti aizliegtās vielas uzņēmuši, lietojot speciāli pagatavotus kokteiļus, kuros bijis sajaukts alkohols ar dopingu. Bijušais Maskavas antidopinga laboratorijas vadītājs Grigorijs Rodčenkovs sadarbībā ar Krievijas Sporta ministriju izveidojuši sarakstu ar sportistiem, kuriem šis kokteilis bija jālieto. Šie sportisti pirms olimpiskajām spēlēm nodevuši «tīrās» proves, ar kurām Olimpiādes laikā nomainītas tobrīd ņemtās pozitīvās proves.

Maklarena ziņojums sacēlis pamatīgu vētru ziemas sporta veidu sabiedrībā. Latvijas skeletona komanda bija pirmā, kura paziņoja, ka boikotēs februārī Sočos ieplānoto pasaules čempionātu. Pēc tam, kad latviešu iniciatīvu atbalstīja arī citas valstis, Starptautiskā Bobsleja un skeletona federācija (IBSF) čempionātu pārcēla uz Kēnigszē trasi Vācijā.

Savu izmeklēšanu ir sākusi arī Starptautiskā Biatlona savienība (IBU), jo tiek ziņots, ka 31 Krievijas biatlonists piedalījies dopinga sistēmā.

Uz augšu
Back