Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Rio 2016: Uz starta izies Plēsnieks, Pujāts un Iļjins

Artūrs Plēsnieks FOTO: EPA/LETA

Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs šodien startē Latvijas svarcēlājs Artūrs Plēsnieks, kurš ir viens no medaļu pretendentiem savā svara kategorijā, kā arī finālu aizvada kārtslēcējs Pauls Pujāts.

Plēsnieks, kurš sacenšas svara kategorijā līdz 105 kilogramiem, sacensības sāks naktī uz otrdien plkst.1 pēc Latvijas laika.

Pēc vairāku svarcēlāju diskvalifikācijām par dopinga lietošanu Plēsnieks šajā svara kategorijā kļuvis par vienu no medaļu pretendentiem. Šajās olimpiskajās spēlēs nestartē Krievijas svarcēlāji, tai starpā viens no latvieša konkurentiem Dāvids Bedžanjans. Tāpat Olimpiādē nepiedalās Iļja Iļjins no Kazahstānas, kurš svara kategorijā līdz 105 kilogramiem bija olimpiskā ranga līderis un galvenais pretendents uz zeltu.

Latvijas svarcēlājam šī ir otrā Olimpiāde. Pirms četriem gadiem Londonas olimpiskajās spēlēs viņš ieguva septīto vietu.

Plēsnieks aprīlī kļuva par Eiropas čempionu, raušanas un grūšanas disciplīnu summā paceļot 403 kilogramus. Savukārt pērn pasaules čempionātā viņš izcīnīja bronzas medaļu, summā paceļot 405 kilogramus.

Savukārt plkst.2.05 pēc Latvijas laika kārtslēkšanas finālu vīriešiem sāks Pujāts.

Sestdien Pujāts savās debijas olimpiskajās spēlēs kvalifikācijā pārlēca 5,60 metru augstumā novietotu latiņu, kas viņam deva dalītu desmito vietu un ļāva tikt starp finālistiem. Tikmēr otrs Latvijas pārstāvis Mareks Ārents tika galā ar 5,45 metru augstumu, paliekot dalītā 16.vietā un finālsacensībās neiekļūstot.

Pujāts olimpisko spēļu normatīvu izpildīja februāra beigās, sacensībās ASV pārlecot 5,70 metru augstumu un par desmit centimetriem pārspējot personisko rekordu.

Tikmēr plkst.15.08 pēc Latvijas laika priekšsacīkstes 1000 metru distancē sāks Latvijas kanoe airētājs Dagnis Iļjins.

Iļjins pie dalības olimpiskajās spēlēs tika pēdējā brīdī, jo sistemātisku dopinga pārkāpumu dēļ no Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm diskvalificēja Baltkrievijas un Rumānijas kanoe un smaiļošanas sportistus, līdz ar to notika Olimpiādes ceļazīmju pārdalīšana. Pie vienas no tām tika arī Iļjins, turklāt viņš sacentīsies arī 200 metru distancē.

Patlaban 23 gadus vecajam Iļjinam šīs būs pirmās olimpiskās spēles. Talsinieks 2013.gadā pasaules U-23 čempionātā 1000 metru distancē izcīnīja sudraba godalgu.

Savukārt plkst.15.45 priekšsacīkstes 200 metros sāks Turciju pārstāvošā latviešu smaiļotāja Lāsma Liepa, kura šogad izcīnīja Eiropas čempionāta zelta medaļu.

Pašlaik 28 gadus vecā Liepa Turciju pārstāv kopš pagājušā gada, kad ieguva šīs valsts pilsonību. Latviete ir pirmā Turciju pārstāvošā smaiļotāja, kura piedalās olimpiskajās spēlēs.

Startējot pārliecinoši, jau pāris stundas vēlāk Iļjinam un Liepai šodien gaidāmas arī pusfināla distances.

Šodien Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs tiek sadalīti 17 medaļu komplekti - vieglatlētikā, boksā, treka riteņbraukšanā, jāšanā, vingrošanā, burāšanā, peldēšanā, svarcelšanā un cīņā.

Kopumā šajās olimpiskajās spēlēs grasās piedalīties 33 Latvijas sportisti.

Par medaļām Riodežaneiro līdz 21.augustam cīnīsies vairāk nekā 10 500 sportisti, kuri sadalīs 306 godalgu komplektus 28 sporta veidos. Šajās olimpiskajās spēlēs programmā atgriezīsies golfs un regbijs-7. Abi sporta veidi starp olimpiskajiem bija pagājušā gadsimta sākumā, bet iespēju atgriezties ieguva 2009.gadā.

Riodežaneiro ir pirmā pilsēta Dienvidamerikā, kura ieguvusi tiesības rīkot olimpiskās spēles. Tomēr tā saņemt iespēju organizēt četrgades lielāko sporta notikumu mēģināja arī iepriekš - pirmo reizi tas notika, gatavojoties 1936.gada olimpiskajām spēlēm, kas rezultātā notika Berlīnē. Vēlāk Riodežaneiro kā kandidātpilsēta startēja arī 2004. un 2012.gada spēlēm, tomēr tiesības organizēt olimpiskās spēles Brazīlijas metropole ieguva tikai 2009.gadā, izcīnot iespēju rīkot 31.Vasaras olimpiskās spēles 2016.gadā un apsteidzot trīs citas kandidātpilsētas - Čikāgu, Madridi un Tokiju.

Galvenais olimpiskais stadions - Marakanas stadions - pilsētā tika uzbūvēts jau pirms aptuveni 70 gadiem, to atjaunojot pirms 2014.gadā aizvadītā Pasaules kausa futbolā.

Riodežaneiro olimpiskās spēles sāksies dopinga skandālu ēnā, jo jūlijā publicētajā Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) neatkarīgās komisijas ziņojumā norādīts, ka Krievijas valsts iestādes izstrādājušas un organizējušas sistēmu, ar kuras palīdzību tika slēptas krievu sportistu pozitīvās dopinga analīzes 2014.gada Soču Ziemas olimpiskajās spēlēs un 2013.gada pasaules čempionātā vieglatlētikā, kas notika Maskavā.

Krievijas olimpiskajā delegācijā sākotnēji tika iekļauti 387 sportisti, taču dopinga skandāls šīs komandas ievērojami paretinājis, no sacensībām diskvalificējot 68 vieglatlētus.

Latvijas Riodežaneiro Olimpiādes pieteikumā ir 34 sportisti, bet uz starta stāsies ne vairāk kā 33 no viņiem, jo šķēpmetēja Līna Mūze Eiropas čempionātā guva krustenisko saišu traumu, kā dēļ četrgades lielākajā sporta forumā nevarēs piedalīties.

Neilgi pirms olimpisko spēļu sākuma Latvijai tika prognozētas trīs olimpiskās godalgas - ASV laikraksts «USA Today» lēš, ka uz goda pjedestāla kāps Eiropas čempions šķēpmešanā Zigismunds Sirmais, septiņcīņniece Laura Ikauniece-Admidiņa, kā arī pludmales volejbola duets Aleksandrs Samoilovs un Jānis Šmēdiņš. Savukārt «Gracenote» (agrāk - «Infostrada Sports») jaunākajās prognozēs paredz sudrabu šķēpmetējai Madarai Palameikai un pludmales volejbolistiem, bet bronzu cīkstonei Anastasijai Grigorjevai.

Tāpat Latvija lielas cerības saista arī ar divkārtējo olimpisko čempionu BMX riteņbraukšanā Māri Štrombergu un svarcēlāju Artūru Plēsnieku.

Kopš neatkarības atgūšanas Latvija medaļas guvusi katrās Vasaras olimpiskajās spēlēs, turklāt tikai 1996.gadā Atlantā nācās samierināties ar vienu godalgu.

Olimpiskās spēles Riodežaneiro risināsies līdz 21.augustam.

Uz augšu
Back