Vēl aizvien nav skaidrs, vai, saskaroties ar politisko, ekonomisko un veselības nozares krīzi, kā arī plašo dopinga skandālu, Brazīlijai un Riodežaneiro izdevies izpildīt visu, ko tā solījusi, piesakoties sacensību rīkošanai.
Riodežaneiro ir pirmā pilsēta Dienvidamerikā, kura ieguvusi tiesības rīkot olimpiskās spēles. Tomēr tā saņemt iespēju organizēt četrgades lielāko sporta notikumu mēģināja arī iepriekš - pirmo reizi tas notika, gatavojoties 1936.gada olimpiskajām spēlēm, kas tomēr notika Berlīnē. Vēlāk Riodežaneiro kā kandidātpilsēta startēja arī 2004. un 2012. gada spēlēm, tomēr tiesības organizēt olimpiskās spēles Brazīlijas metropole ieguva tikai 2009.gadā, izcīnot iespēju rīkot 31. Vasaras olimpiskās spēles 2016.gadā un apsteidzot trīs citas kandidātpilsētas - Čikāgu, Madridi un Tokiju.
Olimpiskajās spēlēs kopumā piedalīsies vairāk nekā 11 000 sportistu no 205 valstīm.
Ilgu laiku nebija skaidrības par dopinga skandālu nežēlastībā kritušās Krievijas olimpiskās komandas dalību Rio. Krievijai allaž bijusi viena no apjomīgākajām delegācijām un sports visos laikos bijis varenības apliecinājuma instruments.
Starptautiskā olimpiskā komiteja (SOK) vilcinājās ar lēmumu pieņemšanu, proti, vai diskvalificēt pilnīgi visus Krievijas sportistus. Tā visu atbildību novēla uz starptautisko federāciju pleciem, ļaujot tām izlemt, kurus krievu sportistus pielaist spēlēm un kurus ne.
Krievija Vasaras olimpisko spēļu medaļu kopvērtējumā pēdējo piecu olimpiāžu laikā stabili turējusies pirmajā piecniekā, uz katru no olimpiādēm pulcējot vairāk nekā 400 atlētu.
Lielākais izcīnīto medaļu īpatsvars ik reizi gūts vieglatlētikā, tomēr šogad šīs medaļas Krievijas izlasei ies secen.
Pasaules Antidopinga aģentūras veiktā izmeklēšana par Krievijas valsts nodrošināto dopinga piesegšanas sistēmu rezultējās Krievijas vieglatlētu atstādināšanā no Riodežaneiro olimpiskajiem startiem. Lai gan daudzi Krievijas sportisti jau ieradušies Riodežaneiro, vēl īsti nav skaidrs, kuriem būs ļauts startēt Olimpiādē.
Dopinga skandāls un SOK izvēlētais risinājums radīja neapmierinātību sportistu un sporta funkcionāru vidū, SOK pārmetot nevēlēšanos izskaust Krievijā konstatēto sistēmu.
Visvairāk medaļu olimpiskajās spēlēs allaž iegūst ASV, Ķīnas, Lielbritānijas un Krievijas atlēti.
Ar milzīgu interesi globāli tiek gaidīti zvaigžņotās ASV basketbola izlases starti, 100 metru sprinta sacensības, kurās piedalīsies pasaules ātrākais cilvēks Useins Bolts, un, protams, visas pārējās finālsacensības.
Ņemot vērā Brazīlijas sarežģīto ekonomisko stāvokli, olimpisko spēļu organizēšana un ar to saistītās izmaksas ir mazākas, nekā tās bijušas citās pēdējās spēlēs. Olimpiādei nodrošināti 32 olimpiskie objekti, kas izvietoti ne tikai Riodežaneiro, bet arī citās Brazīlijas pilsētās. Galvenais olimpiskais stadions - Marakanas stadions - pilsētā tika uzbūvēts jau pirms aptuveni 70 gadiem, to atjaunojot pirms 2014.gadā aizvadītā Pasaules kausa futbolā.
Lai gan spēļu organizatori bija solījuši olimpiskos objektus, tostarp arī olimpisko ciematu, pabeigt laikus, agrāk ieradušies sportisti no dažādām valstīm ziņoja par neizdarībām, kas piedzīvotas, apmetoties Riodežaneiro. Sarežģījumus rada arī klimatiskie apstākļi, kuru dēļ vien dažas dienas pirms spēļu sākuma, piemēram, sabruka olimpisko burāšanas sacensību piestātne.