Dienvidāfrikas galvaspilsētas Pretorijas tiesa trešdien paraolimpiskajam sprinterim Oskaram Pistoriusam par viņa draudzenes Rīvas Stīnkempas noslepkavošanu piesprieda sešu gadu cietumsodu.
Pistoriusam par draudzenes slepkavību piespriež sešu gadu cietumsodu
Pistoriusam draudēja vismaz 15 gadus ilgs cietumsods, kas pienākas par tīšu slepkavību, tomēr tiesnesis Tokozile Masipa bijušajam olimpietim piesprieda krietni mazāku soda mēru.
«Vainu mīkstinoši apstākļi atsver vainu pastiprinošos faktus. Lai gan cietumsods ir atbilstošs soda mērs, tomēr uzskatu, ka ilgtermiņa sods nebūs taisnīgs šajā lietā,» paziņojot tiesas spriedumu, sacīja Masipa.
Pēc tiesas sprieduma viens no Pistoriusa advokātiem Endrjū Fosets paziņoja, ka apelācija netiks iesniegta. «Mēs respektējam tiesneša Masipa lēmumu un neiesniegsim apelāciju. Oskars izcietīs piemēroto sodu.»
Pistoriuss tika apsūdzēts savas draudzenes Stīnkempas nošaušanā viņa mājā Pretorijā Svētā Valentīna dienā 2013.gada 14.februārī. Iepriekš Pistoriuss tiesā vairākas reizes izteicās, ka veicis šāvienus cauri vannas istabas durvīm, kur slēpās viņa draudzene, jo bijis «šausmīgi nobijies», ka kāds caur atvērtu logu ielauzies viņa greznajā mājā.
Sākotnēji Pistoriusam 2014.gadā tika piespriests piecu gadu cietumsods, jo atlēts tika atzīts par vainīgu slepkavībā bez iepriekšēja nodoma. Cietumā viņš devās 2014.gada 21.oktobrī, taču jau nākamā gada 19.oktobrī tika atbrīvots un sods aizstāts ar mājas arestu. Tomēr prokuratūra iesniedza apelāciju iepriekš piešķirtajam sodam, ko DĀR Augstākās tiesas Apelācijas komisija apmierināja, atzīstot 29 gadus veco Pistoriusu par vainīgu slepkavībā.
Savukārt Pistoriuss pēc tam ar apelāciju vērsās Konstitucionālajā tiesā, apstrīdot Apelāciju komisijas pieņemto lēmumu, tomēr par «protēžu skrējēju» dēvētā sportista prasība tika noraidīta un šī lieta tika izskatīta atkārtoti, tāpēc Pistoriusam draudēja vismaz 15 gadu ilgs cietumsods.
Pistoriuss, kuram ir amputētas abas kājas un kurš skriešanai izmanto īpašas protēzes, 2012.gada vasarā piedalījās Londonas Olimpiādē. DĀR sportists kļuva par pirmo cilvēku ar invaliditāti spēļu vēsturē, kurš sacenties ar pasaules labākajiem atlētiem.