Šodienas redaktors:
Gatis Kreceris
Iesūti ziņu!

Izšķirošā spēle pret Kazahstānu!

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Edijs Pālens/LETA

Latvijas hokeja izlase, joprojām tiecoties pēc pirmās uzvaras pasaules čempionātā, šodien sacenšas ar Kazahstānas valstsvienību un panākuma gadījumā garantēs palikšanu augstākajā divīzijā. A apakšgrupas mačs VTB ledus pilī sāksies plkst.20.15. Spēli tiešraidē pārraidīs kanāli TV3, 3+ un «Re:TV».

Latvijas izlase šo čempionātu aizvada atzīstami, tomēr joprojām ir vienīgā komanda apakšgrupā, kas cīnās bez uzvarām. Turnīra pirmajā mačā Latvija ar 1:2 papildlaikā piedzīvoja neveiksmi pret Zviedriju, bet pēc tam ar 3:4 pēcspēles metienos nācās piekāpties arī Čehijai.

Turpinājumā pirmdien Latvija ar 0:4 kapitulēja Oļega Znaroka un Harija Vītoliņa vadītās mājinieces Krievijas priekšā, trešdien Latvija ļoti dramatiskā duelī ar 4:5 piekāpās Šveicei, mača laikā spējot atspēlēties no 0:3 deficīta, bet piektdien pēcspēles metienos ar 2:3 atzina arī Dānijas pārākumu.

Tikmēr Kazahstāna, kas pašlaik kopvērtējumā ir apakšgrupas pēdējā vietā, savā pirmajā mačā ar 3:2 «bullīšos» pārspēja Šveici, bet pēc tam tikai zaudēts - 4:6 ļoti cienīgā mačā pret Krieviju, 2:4 pret Norvēģiju, 3:7 pret Zviedriju un 1:3 pret Čehiju.

Latvija ar Kazahstānu augstākajā divīzijā līdz šim tikusies trīs reizes un guvusi trīs uzvaras - 1998.gadā ar 7:2, 2004.gadā ar 3:1 un 2014.gadā ar 5:4. Latvija bez zaudējumiem augstākajā divīzijā cīnījusies vēl tikai ar Japānu un Slovākiju.

Neveiksmīgāk gan Latvijai ar Kazahstānu gāja 2006.gada Turīnas olimpiskajās spēlēs, kad tika zaudēts ar 2:5. Savukārt 2013.gadā Soču olimpisko spēļu kvalifikācijā Latvija ļoti svarīgā cīņā bija pārāka ar 3:2.

Latvijas valstsvienībai pasaules čempionātā vairs nevar palīdzēt Miķelis Rēdlihs, kurš spēlē pret Šveici guva ceļgala savainojumu, turklāt līdz tam bija komandas rezultatīvākais spēlētājs. Tās pirms cīņas ar Dāniju lika izmainīt pilnīgi visus uzbrucēju virknējumus.

Kazahstānas izlasē lielākās zvaigznes ir trīs tās naturalizētie pirmās maiņas uzbrucēji - kanādieši Naidžels Douss un Dastins Boids, kā arī amerikānis Brendons Bočenskis, kuri jau vairākas sezonas pārstāvējuši Kontinentālās hokeja līgas (KHL) klubu Astanas «Baris», bet tagad ir ieguvuši arī Kazahstānas pilsonību. Viņi īpaši bīstami ir vairākumā, bet rezultatīvākais ar piecās spēlēs gūtiem trim vārtiem un četrām rezultatīvām piespēlēm ir Douss.

Kazahstāna iepriekšējo reizi vairākas sezonas pēc kārtas pasaules čempionāta augstākajā divīzijā noturējās no 2004. līdz 2006.gadam. Savukārt kopš 2009.gada tā allaž vienu gadu spēlē augstākajā divīzijā, izkrīt uz pirmo līgu, bet pēc tam uzreiz atkal pakāpjas augstāk.

Kazahstānas izlases galvenais treneris ir skandalozais krievu speciālists Andrejs Nazarovs.

Pēc šī mača Latvijai grupu turnīra atliks vēl tikai viena cīņa, kurā otrdien būs jāspēkojas ar Norvēģiju. Sekmīga snieguma gadījumā Latvijas izlase joprojām arī saglabā izredzes sasniegt ceturtdaļfinālu.

Vēl A apakšgrupas ietvaros šodien plkst.12.15 Norvēģija tiksies ar Zviedriju, bet plkst.16.15 Krievija spēkosies ar Šveici.

A apakšgrupas kopvērtējumā līdere ar piecās spēlēs gūtiem 14 punktiem ir Čehija, bet tai ar deviņiem punktiem seko četrus mačus aizvadījusī Krievija. Trešā ar astoņiem punktiem ir Zviedrija, bet ceturtā ar septiņiem punktiem ir Šveice. Seši punkti ir Dānijai, bet sesto pozīciju ar pieciem punktiem ieņem Norvēģija. Trīs punktus izcīnījusi Latvija, kas par punktu apsteidz savu nākamo pretinieci Kazahstānu.

Tāpat šodien gaidāmi trīs dueļi B grupā - Francija tiksies ar Somiju, izšķirošajā duelī par vietas saglabāšanu Ungārija centīsies apturēt neveiksmīgu sniegumu rādošo Baltkrieviju, bet līdz šim nezaudējusī Kanāda tiksies ar Slovākiju.

B apakšgrupas kopvērtējumā četrās spēlēs pa 12 punktiem guvušas Somija un Kanāda, kas tikai apakšgrupu turnīra noslēdzošajā dienā aizvadīs savstarpējo spēli. Deviņus punktus piecos mačos guvusi ASV, kamēr septiņi punkti ir Vācijai. Tai ar sešiem punktiem seko Slovākija, bet Francijas kontā ir pieci punkti. Trīs punkti ir Baltkrievijas rēķinā, kamēr Ungārija piecos mačos pie punktiem nav tikusi.

Latvijas izlase pasaules čempionāta augstākajā divīzijā spēlē jau 20.gadu pēc kārtas. Piekto reizi komandu cīņā ved Leonīds Beresņevs, kurš februārī trešo reizi karjerā tika iecelts par valstsvienības galveno treneri. Viņam čempionātā palīdz Ģirts Ankipāns, Kārlis Zirnis un Juris Klodāns.

Pērn pasaules čempionātā Prāgā Latvijas izlase ieņēma 13.vietu, nespējot izpildīt Latvijas Hokeja federācijas doto uzdevumu tikt labāko desmit komandu skaitā. Pēc čempionāta vasarā darbu pie izlases vadības zaudēja Aleksandrs Beļavskis, kurš šos pienākumus pildīja vienu sezonu.

Arī šoreiz Latvijas izlasei nepalīdz vairāki potenciālie līderi. Planētas meistarsacīkstēs nespēlē aizsargi Artūrs Kulda, Oskars Bārtulis, Krišjānis Rēdlihs un Georgijs Pujacs, kā arī uzbrucēji Lauris Dārziņš un Mārtiņš Karsums. Visiem spēlētājiem, izņemot Dārziņu, spēlēt neļauj veselības problēmas.

Šoreiz komandā ir četri pasaules čempionāta debitanti - daudzsološais vārtsargs Elvis Merzļikins, aizsargs Edgars Siksna un uzbrucēji Edgars Kulda un Māris Bičevskis. Tāpat pasaules čempionāta spēlēs līdz šim laukumā nav devies arī potenciālais izlases trešais vārtsargs Jānis Kalniņš, kurš arī pērn iekļuva valstsvienības sastāvā.

Kā pēdējie no izlases tika atskaitīti aizsargi Renārs Demiters, Kristiāns Rubīns un Kristaps Zīle, kā arī uzbrucēji Kaspars Saulietis, Artūrs Ozoliņš un Nikolajs Jeļisejevs.

Pieredzes bagātākais izlases dalībnieks ir vārtsargs Edgars Masaļskis, kuram šis ir jau 15.pasaules čempionāts. Savukārt komandas kapteinis Kaspars Daugaviņš aizvada astoto pasaules čempionātu, tāpat kā aizsargs Kristaps Sotnieks.

Kā pēdējie izlasei pievienojās abi šosezon Nacionālajā hokeja līgā (NHL) uzspēlējošie Latvijas hokeja izlases uzbrucēji - Zemgus Girgensons un Ronalds Ķēniņš. Tiesa, Girgensons Bufalo «Sabres» aizvadīja visu sezonu, bet Ķēniņš vien astoņas spēles Vankūveras «Canucks» sastāvā, jo pārsvarā spēlēja Amerikas Hokeja līgā (AHL).

Turnīrā startējošās 16 komandas sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā, kas izlasēm apakšgrupas sacensībās garantē pa septiņām spēlēm. Pēc viena apļa grupu spēlēm, kas ilgs līdz 17.maijam, katras apakšgrupas četras labākās komandas ceturtdaļfinālā turpinās cīņu par medaļām. Jau pašlaik ir skaidrs, ka augstāko divīziju pametīs A apakšgrupas vājākā komanda un tās vietā nāks Slovēnija, bet no B apakšgrupas nevar izkrist Vācija un Francija, kas pasaules čempionātu uzņems nākamajā gadā. Ja B grupā pēdējā vietā nepaliks Vācija vai Francija, vietu nākamās sezonas augstākās divīzijas turnīrā nodrošinās arī Itālija.

Latvijas izlase pasaules čempionātā spēlē Maskavā, kur tiks aizvadītas arī izšķirošās cīņas, bet otra apakšgrupa spēkojas Sanktpēterburgā.

Pirms pasaules čempionāta Latvijas izlase Starptautiskās Hokeja federācijas (IIHF) pasaules rangā atrodas desmitajā pozīcijā.

Iepriekšējo reizi pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā Latvijas izlase piedalījās 2009.gadā, kad Šveicē atkārtoja savu visu laiku labāko rezultātu un ierindojās septītajā vietā. Šāds sasniegums Latvijas izlasei padevies arī 1997. un 2004.gadā, bet pēdējos piecos čempionātos labākais sasniegums ir desmitā vieta, kas iegūta 2012.gadā.

Pasaules čempionātu vēsturē zelta medaļām bagātākā ir Krievijas izlase (iepriekš - PSRS), kas medaļas kaklā kārusi 44 reizes - 27 zelta, desmit sudraba un septiņas bronzas. Hokeja dzimtenes Kanādas pārstāvji iekrājuši 47 medaļas (25 zelta, 13 sudraba un deviņas bronzas), bet trešajā vietā ar 46 godalgām atrodas Čehija (agrāk - Čehoslovākija), kas izcīnījusi 12 zelta, 13 bronzas un 21 bronzas medaļu.

Pērn pasaules čempionāta finālā Kanādas izlase ar 6:2 uzvarēja Krieviju, bet pie bronzas tika ASV.

Kopš 1993.gada, kad PSRS un Čehoslovākijas vairs nebija uz pasaules kartes, līdz pat 2013.gadam pie medaļām pasaules čempionātos tikušas tikai septiņas valstis - Kanāda, ASV, Krievija, Zviedrija, Somija, Čehija un Slovākija -, taču tad šo kārtību izjauca Šveice, kas bija otrā.

Uz Latvijas izlases spēlēm Maskavā devusies arī aģentūras LETA komanda - sporta ziņu reportieris Gints Narogs un fotoreportieris Edijs Pālens -, lai mūsu hokejistu gaitām un citiem svarīgākajiem čempionāta notikumiem sekotu līdzi tieši no notikumu vietas.

Hokeja čempionātam veltītajā LETA sadaļā («http://www.leta.lv/hockey»)pieejama jaunākā informācija ne tikai par Latvijas hokeja izlases gaitām un panākumiem, bet arī citu komandu rezultātiem un čempionāta aktualitātēm.

Latvijas hokeja izlases sastāvs dalībai pasaules čempionātā:

vārtsargi - Edgars Masaļskis (Toljati «Lada», KHL), Elvis Merzļikins («Lugano», Šveice), Jānis Kalniņš («Szekesfehervar II», Ungārija);

aizsargi - Oskars Cibuļskis, Aleksandrs Jerofejevs, Guntis Galviņš (visi - Rīgas «Dinamo»), Kristaps Sotnieks («Lada»), Ralfs Freibergs (Toledo «Walleye», ECHL), Maksims Širokovs («Sterzing»/«Vipiteno», Itālija), Edgars Siksna (Karagandas «Sariarka», VHL) un Jānis Andersons («Zvolen», Slovākija);

uzbrucēji - Miķelis Rēdlihs, Gints Meija, Miks Indrašis, Andris Džeriņš, Vitālijs Pavlovs, Gunārs Skvorcovs, Māris Bičevskis, Edgars Kulda (visi - Rīgas «Dinamo»), Aleksejs Širokovs (Aļmetjevskas «Ņeftjaņik», VHL), Kaspars Daugaviņš (Ņižņijnovgorodas «Torpedo», KHL), Roberts Bukarts («Zlin», Čehija), Rodrigo Ābols (Portlendas «Winterhawks», WHL), Zemgus Girgensons (Bufalo «Sabres», NHL), Ronalds Ķēniņš (Jūtikas «Comets», AHL).

Kazahstānas hokeja izlases sastāvs dalībai pasaules čempionātā:

vārtsargi - Pāvels Poluektovs (Astanas «Baris»), Vitālijs Koļesņiks (Jaroslavļas «Lokomotiv», KHL), Dmitrijs Maļgins (Astanas «Nomad»);

aizsargi - Romāns Savčenko, Vjačeslavs Trjasunovs, Maksims Semjonovs, Aleksandrs Ļipins, Iļja Lobanovs (visi - «Baris»), Andrejs Korabeiņikovs (Ņeftekamskas «Toros», VHL), Artemijs Lakiza, Daniars Kairovs (abi - «Nomad»);

uzbrucēji - Naidžels Douss, Maksims Hudjakovs, Mihails Paņšins, Romāns Starčenko, Brendons Bočenskis, Dmitrijs Grentss, Dastins Boids, Iļja Solarjovs, Vadims Krasnoslobodcevs, Konstantīns Puškarjovs (visi - «Baris»), Aleksandrs Šins, Jevgēņijs Rimarevs (abi - Ustjkamenogorskas «Torpedo»), Vladimirs Markelovs (Kokšetau «Arlan»), Ņikita Ivanovs (Karagandas «Sariarka»).

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu