Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Sākas Pekinas olimpiskās spēles

LETA
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 1

Šodien Ķīnas galvaspilsētā Pekinā svinīgi tiks atklātas XXIX vasaras olimpiskās spēles, kurās Latviju pārstāvēs 49 sportisti. Olimpiskās spēles ilgs līdz 24.augustam. Tiesības piedalīties spēlēs izcīnīja 50 sportisti, bet Jeļena Prokopčuka atteikusies no piedalīšanās maratonā.

Latvijas komandas sastāvs Pekinas olimpiskajās spēlēs: vieglatlēti Dmitrijs Miļkevičs, Staņislavs Olijars, Jānis Karlivāns, Aiga Grabuste, Ineta Radeviča, Māris Urtāns, Igors Sokolovs, Ēriks Rags, Vadims Vasiļevskis, Ainārs Kovals, Ingus Janevičs, Jolanta Dukure, Igors Kazakēvičs, Valērijs Žolnerovičs, Jeļena Prokopčuka, Rolands Arājs, Sinta Ozoliņa, Inna Poluškina, Ieva Zunda; peldētāji Romāns Miloslavskis, Andrejs Dūda; smaiļotāji Krists Straume un Kristaps Zaļupe; riteņbraucēji Raivis Belohvoščiks, Gatis Smukulis, Ivo Lakučs, Artūrs Matisons, Māris Štrombergs; džudisti Vsevolods Zeļonijs, Jevgēņijs Borodavko; šāvējs Afanasijs Kuzmins; kanoe airētājs Miķelis Ežmalis; pieccīņnieki Jeļena Rubļevska, Deniss Čerkovskis; svarcēlājs Viktors Ščerbatihs; tenisists Ernests Gulbis, pludmales volejbolisti Mārtiņš Pļaviņš, Aleksandrs Samoilovs un sieviešu basketbola izlase - Ieva Tāre, Zane Eglīte, Aija Brumermane, Elīna Babkina, Dita Krūmberga, Anda Eibele, Anete Jēkabsone-Žogota, Ieva Kubliņa, Liene Jansone, Zane Tamane, Gunta Baško, Aija Putniņa.

No komandas dalībniekiem Latvijas vienībā ir divi pašreizējie pasaules čempioni - Ščerbatihs un Štrombergs.

Pirmo reizi vasaras olimpiskajās spēlēs Latvija būs pārstāvēta arī komandu sporta veidos, bet bez basketbolistēm Olimpiādē debitēs pludmales volejbolisti un BMX braucēji.

Sastāvā iekļauti arī 46 sportistu apkalpojošā personāla darbinieki, tai skaitā treneri, tehniskie darbinieki, mediķi un delegācijas vadība.

Latvijas karogu olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā otro reizi pēc kārtas nesīs šķēpmetējs Vasiļevskis. Jau ziņots, ka Atēnu Olimpiādē pēc tam Vasiļevskis spēja izcīnīt otro vietu.

Šī ir lielākā Latvijas delegācija vēsturē. Atlantas olimpiskajās spēlēs 1996.gadā Latvijas delegācijā bija 48 sportisti. Četrus gadus vēlāk Sidnejā Latviju pārstāvēja 45 atlēti, bet 2004.gadā Atēnās ar Latvijas karogu startēja 32 olimpieši.

Līdz šim visās iepriekšējās olimpiādēs, kurās startējusi Latvijas delegācija, tā spējusi izcīnīt medaļas - 1992.gadā Barselonā Latvijas sportisti izcīnīja divus sudrabus un vienu bronzu, Atlantā Ivans Klementjevs izcīnīja sudraba medaļu, Sidnejā Latvijas kontā pa vienai zelta, sudraba un bronzas medaļai, bet Atēnās - četri sudrabi.

Olimpiskā lāpa stafetei tika aizdedzināta 25.martā Grieķijā, Olimpa kalnā, un tā šķērsoja piecus kontinentus, kā arī tika uznesta Everesta kalna virsotnē. Tomēr lāpas stafetes veiksmīgai norisei traucēja protesta akcijas pret Ķīnas varasiestāžu politiku Tibetā.

Haotisks izvērtās stafetes lāpas posms Parīzē, kur protestētāji vairākkārt piespieda lāpas nesējus patvērumu meklēt autobusā un pat apdzēst lāpu. Beidzot pusceļā skrējiens tika vispār pārtraukts un lāpa galapunktā - Šarletī stadionā - tika nogādāta ar autobusu, kuru pavadīja aptuveni 30 policijas automašīnas.

Pirmo reizi organizatori bija spiesti lāpu nodzēst un ievietot autobusā jau netālu no Eifeļa torņa, kur stafete sākās. Pēc tam skrējiens tika pārtraukts vēl vismaz četras reizes, līdz organizatori stafeti izlēma beigt, nesasniedzot galamērķi.

Tāpat Parīzes mērs atcēla arī sākotnēji par godu olimpiskās lāpas stafetei iecerēto svinīgo ceremoniju, jo amatpersonas pilsētas mērijas ēkas fasādi izgreznoja ar Tibetas karogu.

Protesti notika arī citās lāpas stafetes norises vietās.

Everesta virsotni olimpiskā lāpa sasniedza 8.maijā, un šo notikumu tiešraidē translēja valsts televīzija. Virsotni sasniedza 12 cilvēku liela alpīnistu komanda, kura Everesta virsotnē pacēla Pekinas vasaras olimpisko spēļu karogu.

Bažas viesa gaisa kvalitāte Pekinā. Vēl aptuveni desmit dienas pirms olimpiādes sākuma Pekinu sedza biezs smoga slānis, samazinot redzamību līdz dažiem simtiem metru. Tomēr Pekinas varasiestādes aktīvi cīnās par gaisa tīrību, aizliedzot katru dienu ielās doties aptuveni miljonam mašīnu. Tam ir panākumi, un smoga slānis pilsētā arvien samazinās.

"Gaisa kvalitāte nav tik slikta, biju domājis, ka būs trakāk," trīs dienas pirms spēļu sākuma izteicās Latvijas pludmales volejbolists Mārtiņš Pļaviņš.

Saistībā ar atklāšanas ceremoniju skandālu izraisīja kāda Dienvidkorejas privātā televīzijas kompānija, kuras operators nofilmēja rūpīgi apsargātu atklāšanas ceremonijas mēģinājumu, un tā iegūto materiālu pārraidīja. Fakts izraisīja sacensību organizatoru un Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) sašutumu.

Pirms olimpiādes sākuma arvien vairāk sportistu tiek pieķerti dopinga lietošanā un izslēgti no savu delegāciju sastāva. Lielāko skandālu izraisīja septiņu Krievijas vieglatlētu pieķeršana aizliegto vielu lietošanā, pēc kā Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) viceprezidents Ārne Jungkvists paziņoja, ka Krievijas sportisti sistemātiski un ļoti saskaņoti lieto dopingu.

Tāpat dopinga lietošanā tika pieķerti arī 11 Bulgārijas svarcēlāji, pēc kā līdzdalību Pekinas olimpiskajās spēlēs atsauca gan Bulgārijas vīriešu, gan arī sieviešu svarcelšanas komandas.

XXIX vasaras olimpisko spēļu translācijas cauru diennakti varēs vērot Latvijas Televīzijā (LTV).

Olimpiādes translācijas Latvijā varēs redzēt vēl nebijušā apmērā, un LTV7 kanālā tiešraides gandrīz visas spēļu dienas būs no plkst. 4.00 līdz 19.00.

Spēļu svinīgā atklāšanas ceremonija tiks rādīta šodien plkst.14.50 gan Latvijas Televīzijas pirmajā programmā (LTV1), gan LTV7 ēterā. Atkārtojums būs skatāms LTV7 plkst.20.20.

Arī noslēguma ceremonija svētdien, 24.augustā, būs skatāma tiešraidē abos LTV kanālos plkst.14.50, bet atkārtojumā būs redzama plkst.21 LTV7 ēterā.

No šodienas līdz 24.augustam programmā iekļautas ne tikai sacensības, bet arī citas ar Olimpiādes tematiku saistītas pārraides - sacensību apskati un ziņas. Ik darbdienas rītu plkst.7.30 un 8.30, bet brīvdienās plkst.8 LTV7 ēterā būs raidījums "Šodien Pekinā", ko veidos Armands Tripāns un Mārtiņš Mālmeistars. Tajā būs iespēja uzzināt par konkrētajā dienā gaidāmajiem notikumiem Pekinā un Latvijas sportistu gatavošanos startiem.

Trīs reizes dienā ēterā būs "Olimpiskās ziņas" - plkst.13, 17 un 19. Tās veidos žurnālists Sandijs Semjonovs. Raidījumā būs viskarstākie jaunumi, kā arī speciālreportāžas no Pekinas. "Olimpiskās ziņas" katru darbdienu trīs reizes būs skatāmas arī LTV1 ēterā - tās sāksies neilgi pirms plkst.8, kā arī plkst.18.30 un 23.10.

Tūdaļ pēc ikdienas "Olimpiskajām ziņām" pēc plkst.19 sāksies "Olimpiskā studija". Vairāk nekā stundu garo pārraidi vadīs Uģis Joksts un Unda Priedīte. Šajā programmā būs iespēja gūt visplašāko informāciju par konkrētajā dienā notikušo - paredzēti ne tikai sacensību atstāsti, bet arī reportāžas no Pekinas, sazvanīšanās ar sportistiem, treneriem un sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem.

Neilgi pēc pusnakts LTV7 būs skatāma arī "Olimpiskā dienasgrāmata", kurā būs ietverts svarīgākais Pekinā notikušais.

Vislielāko uzsvaru LTV7 liks uz sporta sacensību tiešraidēm no Pekinas. Ja vienlaikus sakritīs divi vai trīs interesanti notikumi, tiešraidē tiks rādītas svarīgākās sacensības, bet pārējās sacīkstes būs redzamas ierakstā jau pēc tiešraides izskaņas.

Liela uzmanība tiks pievērsta sporta spēlēm, vieglatlētikai, peldēšanai un vingrošanai, arīdzan visu Latvijas sportistu startiem. Tiešraidēs un vēlāk atkārtojumos skatītāji LTV7 ēterā varēs sekot Latvijas sieviešu basketbola izlases spēlēm, tāpat Viktoram Ščerbatiham svarcelšanā, Ernestam Gulbim tenisā, "BMX" braucējiem, pludmales volejbolistiem, vieglatlētiem un arī pārējiem Latvijas sportistiem.

LTV7 pārraidīs arī interesantākās sporta spēles bez Latvijas sportistu līdzdalības, kā arī visas cīņas par medaļām. Par speciālām reportāžām no Pekinas gādās divas filmēšanas grupas. Sižeti tiks montēti notikumu epicentrā Pekinā, uz kurieni dosies 15 cilvēku radošā un tehniskā grupa, kuras sastāvā ir komentētāji, operatori, videoinženieris un koordinatori.

Oficiāli Atēnu olimpisko spēļu sacensības sākās jau 6.augustā, kad dalību olimpiskajā turnīrā priekšsacīkšu kārtā sāka futbola izlases.

Sacensību laikā operatīvi tiks ziņots par spēļu norisi, īpašu uzmanību, protams, pievēršot Latvijas olimpiešu startiem.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 1

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu