Basketbolisti nervus kutinošā cīņā uzvar igauņus un iekļūst 1/8 finālā!

Trešo uzvaru Eiropas čempionāta (EČ) finālturnīrā ceturtdien izcīnīja Latvijas nacionālā basketbola komanda, kas, atspēlējot 16 punktu deficītu, ar 75:64 D apakšgrupas noslēdzošajā mačā pieveica Igaunijas valstsvienību. Līdz ar to Latvijas izlase iekļuva sacensību astotdaļfinālā, turpinot cīņu par tikšanu uz 2016. gada Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm.

Rezultatīvākais Latvijas izlasē ar 21 punktu un piecām atlēkušajām bumbām bija Jānis Strēlnieks, 15 punktus guva un sešas bumbas zem groziem izcīnīja Jānis Timma, bet 11 punktus pievienoja Rolands Freimanis

Savukārt Igaunijai 16 punktus guva un sešas bumbas zem groziem izcīnīja Gregors Arbets, bet 12 punktus pievienoja Janars Talts.

Spēles sākums Latvijai padevās drausmīgs. Pēc pirmajām trim minūtēm mača rezultāts bija 11:0 Igaunijas izlases labā. Pirmos divus punktus Latvijai šajā cīņā ceturtajā minūtē guva Freimanis. Arī ceturtdaļas turpinājumā Latvija nespēja pietuvoties igauņiem, ceturksni zaudējot ar 15:29.

Otrajā ceturtdaļā igauņi, lai arī turpinot savu rezultatīvo spēli, diezgan ātri savāca piecas komandas piezīmes. Tiesa, Igaunijas basketbolisti bija tik rezultatīvi no spēles, ka latviešiem metot arī no soda līnijas neizdevās pietuvoties kaimiņiem.

Trešā ceturtdaļa Latvijas komandai iesākās daudz veiksmīgāk. Pēc septiņām nospēlētām minūtēm mājinieki izlīdzināja mača rezultātu (47:47), bet igauņi šajā laikā spēja gūt tikai trīs punktus. Arī nākamajās minūtēs Latvija turpināja savu izrāvienu un divas ar pusi minūtes līdz ceturkšņa beigām pirmo reizi šajā spēlē izvirzījās vadībā (49:47). Turpinājumā abas komandas bija precīzas no soda metienu līnijas.

Noslēdzošajā ceturtdaļā Latvija turpināja savu rezultatīvo spēli. Trīs ar pusi minūtes līdz pamatlaika beigām Latvijai bija jau 11 punktu pārsvars (71:60). Līdz spēles beigām igauņiem neizdevās samazināt punktu deficītu, līdz ar to Latvija svinēja svarīgu uzvaru.

Latvija - Igaunija 75:64 (15:29, 18:15, 22:5, 20:15)

Latvija: Strēlnieks 21+5 AB, Timma 15+6 AB, Freimanis 11+5 AB, Bertāns 9, Blūms 6, Janičenoks 5, Peiners 3, Meiers 3, Bērziņš 2

Igaunija: Arbets 16+6 AB, Talts 12, Tūme 10, Kangurs 9+8 AB, S.Soks 8, Veidemans 6+6 AB, Kurbass 3

D apakšgrupā trīs panākumi piecās cīņās ir Latvijai un Beļģija, bet trīs uzvaras četros mačos izcīnījušas Lietuva un Čehija. Tikmēr Igaunijai un Ukrainai viens panākums piecos dueļos.

Lietuviešiem apspēlējot Čehijas izlasi, Latvija var pakāpties pat uz otro vietu apakšgrupā. Ja Lietuva zaudēs Čehijai, Latvija ierindosies trešajā vietā.

Dienas pirmajā spēlē Beļģija ar 79:71 pieveica Ukrainu, nodrošinot vietu astotdaļfinālā. Apakšgrupas turnīrs Rīgā noslēgsies (pl. 21.30) ar Čehijas un Lietuvas komandas dueli.

Igaunijas komanda Eiropas čempionātu iesākusi ar trijām neveiksmēm četros mačos. Pirmajā duelī igauņi ar 57:80 piekāpās Čehijai, dienu vēlāk ar 55:84 cieta neveiksmi pret Beļģiju, pirmdien ar 78:71 apspēlēja Ukrainu, bet trešdien ar 62:64 trillerī kapitulēja Lietuvas izlasei.

Tikmēr Latvijas vienība sacensību ievadā ar 78:67 apspēlēja Beļģiju, svētdien ar 49:68 atzina principiālās pretinieces Lietuvas pārākumu, pirmdien ar 75:68 svarīgā cīņā apspēlēja Čehiju, bet vakar ar 74:75 piedzīvoja sāpīgu neveiksmi pret Ukrainu.

Latvijas basketbola izlases sastāvs Eiropas čempionātam

Vārds un uzvārdsPoz.Aug.Dzim.Klubs 2015
Jānis Strēlnieks1.1911989Brose Basket (GER)
Dairis Bertāns1./2.1931989Bilbao Basket (ESP)
Kaspars Vecvagars1.1931993Žalgiris (LTU)
Jānis Blūms2.1901982Panathinaikos (GRE)
Žanis Peiners1./2.2031990BK Ventspils
Kristaps Janičenoks2./3.1961983BK Ventspils
Haralds Kārlis2./3.1951991BK Valmiera
Jānis Timma3./4.2011992Sanktpēterburgas Zeņit (RUS)
Mareks Mejeris4.2071991VEF Rīga
Rolands Freimanis4./5.2081988Kalev/Cramo (EST)
Kaspars Bērziņš4./5.2131985Krasnije kriļja (RUS)
Mārtiņš Meiers5.2081991BK Ventspils

Eiropas čempionāts risināsies divos posmos:

1) grupas turnīrā katrai komandai 5 spēles (5.-10. septembris). Četru pirmo vietu ieguvēji kvalificējas izslēgšanas turnīram, 5. un 6. vietas ieguvēji dodas mājās;

2) izslēgšanas turnīrs Lillē (12.-20. septembris): astotdaļfināls (A1-B4, A2-B3, B2-A3, B1-A4, C1-D4, C2-D3, D2-C3, D1-C4), ceturtdaļfināls, pusfināls, pusfināls par 5.-8. vietu un spēles par 1. un 3. vietu. Čempioni un vicečempioni kvalificējas Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm, 3.-7. vietas ieguvēji - olimpiskajam kvalifikācijas turnīram.