Šodienas redaktors:
Gatis Kreceris
Iesūti ziņu!

Raivja Zīmeļa padomi veiksmīgam startam riteņbraukšanas sacensībās

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Jau 23. augustā notiks vērienīgas riteņbraukšanas sacensības – Latvijas Velo svētki Olainē, kad uz starta līnijas dosies gan šosejas, gan MTB kalnu riteņbraucēji. Raivis Zīmelis, kurš ir guvis labus panākumus riteņbraukšanas sacensībās Latvijā, sagatavojis vērtīgus padomus ikvienam riteņbraukšanas sacensību dalībniekam. Padomi ļaus sagatavoties sacensībām un veiksmīgi finišēt izvēlētajā distancē.

Sagatavojies startam laikus

Riteņbraukšana ir fiziska slodze, tāpēc ķermenim ir jābūt gatavam dalībai sacensībās. Gatavoties sacensībām ieteicams jau laikus – nekādā gadījumā nepārspīlē ar fizisku slodzi un nemēģini pēdējā brīdī uztrenēt fizisko formu, veicot sev neraksturīgi garas distances. Dienu pirms starta ieteicams uzņemt ogļhidrātiem bagātu pārtiku (pilngraudu makaroni, tvaicēti rīsi, rudzu maize), lai uzkrātu enerģijas rezerves, kā arī centies izvairīties no ēdieniem, kas grūti pārstrādājas. Neaizmirsti uzņemt arī pietiekamu daudzumu ūdens. Dienu pirms sacensībām nav ieteicama ilga uzturēšanās saulē vai smags fizisks darbs, kā arī nebūtu vēlams organismam dot triecienu, pēkšņi sākot diētu.

Uzturs – riteņbraucēja degviela

Uzturam jāpievērš uzmanība, gan gatavojoties sacensībām, gan sacensību dienā. Jau vairākas dienas pirms sacensībām pietiekamā daudzumā jālieto ūdens, zāļu tēja, svaigi spiestas sulas vai zaļie kokteiļi. Ūdeni ir nepieciešams dzert pat tad, ja negribas. Ja sportists izjūt slāpes, tas nozīmē, ka organisms jau ir zaudējis daudz šķidruma, un tas savukārt var ievērojami samazināt sportisko sniegumu. Uzturam pirms sacensībām, kā arī sacensību dienā, jābūt ogļhidrātiem bagātam, lai veidotu enerģijas rezerves. Sacensību dienu vajadzētu pakārtot starta laikam, lai ēdienreize būtu ne vēlāk kā 2-3 stundas pirms starta, jo nepieciešams laiks, lai uzņemtā pārtika pārstrādātos. Papildu enerģijai pirms starta var apēst arī kādu banānu, jo banāns nekavējoties dos nepieciešamo enerģiju un viegli pārstrādāsies, lai organisms varētu pilnvērtīgi funkcionēt. Sacensību laikā distancē ieteicams ņemt līdzi ūdeni vai sporta enerģijas dzērienu, kā arī kādu uzkodu, piemēram, enerģijas želeju, musli batoniņu, banānu.

Pārbaudi inventāru

Lai sacensības aizritētu bez lieka stresa, jau laikus padomā par inventāru un pārliecinies, vai tā stāvoklis ir piemērots veiksmīgai distances veikšanai. Pirmkārt, pārbaudi velosipēdu – vai riepās ir atbilstošs spiediens, ķēde ir pietiekami ieeļļota, velosipēda sēdeklis novietots ērti. Dienu pirms sacensībām izbrauc nelielu distanci un pārliecinies, vai velosipēds ir darba kārtībā. Sacensībām izvēlies piemērotu apģērbu, kas netraucē un ļauj ērti aizvadīt sacensības. Noteikti arī neaizmirsti par aizsargķiveri!

Iesildies pirms sacensībām

Ja sacensībās vēlies labā kompānijā mierīgi nobraukt distanci, speciāla iesildīšanās nav nepieciešama, taču, ja mērķi ir augstāki, startam jāsagatavojas rūpīgi. Iesildīšanās palīdz izvairīties no sāpēm paribē, augsta pienskābes līmeņa muskuļos izraisītām sāpēm un nespējas turpināt distanci. Aptuveni 40 minūtes pirms starta ieteicams izbraukt ar velosipēdu nelielu distanci, bet, ja dzīvo netālu no sacensību norises vietas, vari mērot ceļu uz sacensībām ar velosipēdu. Iesildoties ņem vērā, ka galvenās ir sacensības, nevis iesildīšanās, tāpēc nepārvērtē savas spējas. Pirms dodies uz starta koridoru, ieteicams veikt stiepšanas vingrinājumus kājām un rokām. Pēc distances veikšanas nepieciešams arī atsildīties – pēc finiša nesteidz kāpt nost no velo, bet mierīgi pavizinies, līdz stabilizējas elpošana un sirdsdarbība. Ieteicams arī atbrīvot muskuļus, galvenokārt kāju, taču arī netrenēti plecu un spranda muskuļi mēdz tikt pārslogoti.

Cieni citus sacensību dalībniekus

Sacensībās, kurās piedalās liels skaits dalībnieku, distancē jāizturas koleģiāli pret citiem dalībniekiem. Ieteicams izvairīties no straujām kustībām, pabrīdināt pārējos dalībniekus par šķēršļiem, arī pieceļoties no velosipēda sēdekļa, par to būtu jāinformē ar rokas žestu aizmugurē braucošie.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu