Šodienas redaktors:
Gatis Kreceris

UCI: Ārmstrongam nav vietas riteņbraukšanā (17)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Reuters/ScanPix

Leģendārajam amerikāņu sportistam Lensam Ārmstrongam nav vietas riteņbraukšanā, pirmdien paziņoja Starptautiskās Riteņbraukšanas savienības (UCI) prezidents Pets Makveids, paziņojot, ka viņam tiks atņemti septiņi «Tour de France» uzvarētāja tituli.

Leģendārajam amerikāņu sportistam Lensam Ārmstrongam nav vietas riteņbraukšanā, pirmdien paziņoja Starptautiskās Riteņbraukšanas savienības (UCI) prezidents Pets Makveids, paziņojot, ka viņam tiks atņemti septiņi «Tour de France» uzvarētāja tituli.

UCI pirmdien oficiāli apstiprinājusi diskvalifikāciju, ko iepriekš Ārmstrongam piesprieda ASV Antidopinga aģentūra (USADA). Šādā veidā UCI vēlas dzēst amerikāņa vārdu sporta vēsturē.

«Mēs atzīsim USADA piemērotās sankcijas,» preses konferencē uzsvēra Makveids. «UCI dzēsīs septiņas »Tour de France« uzvaras. Lensam Ārmstrongam nav vietas riteņbraukšanā.»

Preses konferencē Makveids nonāca jautājumu krustugunīs, kā viņa vadītā organizācija tik ilgi nekonstatēja dopinga pārkāpumus, tomēr īrs noraidīja iespēju, ka varētu atkāpties no amata.

Ārmstronga rīcības piesegšanā tiek vainots bijušais UCI vadītājs Heins Verbrugens, kurš gan izskanējušo informāciju kategoriski noraidījis.

Tieši Ārmstrongs laikā no 1999. līdz 2005.gadam ar saviem fenomenālajiem panākumiem un stāstu par izārstēšanos no sēklinieka vēža palīdzēja atgūt riteņbraukšanas slavu, kas pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados bija zudusi daudzo dopinga skandālu dēļ.

Verbrugens no amata atkāpās 2006.gadā, bet viņš joprojām ir UCI goda prezidents.

Pats Ārmstrongs nedēļas nogalē uzrunāja 4300 riteņbraucēju pirms viņa organizācijas «Livestrong» labdarības velobrauciena.

«Pēdējās pāris nedēļas bijušas interesantas, bet arī smagas,» atzina amerikānis no kura pēc USADA atskaites publiskošanas novērsušies daudzi sponsori.

USADA šomēnes publiskoja atskaiti par augustā Ārmstrongam piemēroto mūža diskvalifikāciju. Tajā tika uzsvērts, ka viņš piedalījies lielākajā dopinga konspirācijā sporta veida vēsturē.

Pēc tam, kad 40 gadus vecais Ārmstrongs atzina, ka viņam apnicis cīnīties pret izvirzītajām apsūdzībām dopinga lietošanā, USADA viņam piešķīra atpakaļejošu mūža diskvalifikāciju no 1998.gada 1.augusta un anulēja visus sasniegtos rezultātus. Līdz ar to amerikānim oficiāli atņemtas visas septiņas uzvaras prestižā daudzdienu velobrauciena «Tour de France» kopvērtējumā, kurās viņš triumfēja laika posmā no 1999. līdz 2005.gadam.

Tiek prognozēts, ka Ārmstrongam atņemtās uzvaras netiks piešķirtas nevienam citam braucējam, jo praktiski visi riteņbraucēji, kuri savulaik sacensību kopvērtējumā palika uzreiz aiz amerikāņa, arī ir iesaistīti dopinga skandālos.

Tā 2000., 2001. un 2003.gada «Tour de France» kopvērtējuma otrajā vietā palika vācietis Jans Ulrihs, bet viņam šī gada februārī tika piespriesta divu gadu diskvalifikācija par aizliegto preparātu lietošanu, kā arī atņemti visi tituli, kurus viņš ieguva laika posmā no 2005.gada maija.

Vēl pie potenciālajiem «Tour de France» titula ieguvējiem pēc Ārmstronga diskvalifikācijas tika nosaukti itālietis Ivans Baso, kurš velobraucienā otro vietu izcīnīja 2005.gadā, šveicietis Alekss Zulle, vācietis Andreass Klēdens un Spānijas pārstāvis Hoseva Beloki, bet arī šie sportisti iesaistīti dažādos ar dopingu saistītos incidentos.

Mūsdienās bijuši vēl tikai divi gadījumi, kad «Tour de France» dalībnieki ieguvuši uzvaras pēc cita sportista diskvalifikācijas. Spānijas riteņbraucējs Oskars Pereiro 2006.gada titulu ieguva pēc tam, kad par dopinga lietošanu tika diskvalificēts amerikānis Floids Lendiss, savukārt 2010.gadā «Tour de France» čempiona titulu pēc Spānijas riteņbraucēja Alverto Kontadora dopinga pārkāpumiem ieguva Endijs Šleks no Luksemburgas.

«Tour de France» rekordisti tagad atkal ir francūži Žaks Anketils un Bernārs Ino, kā arī beļģis Edijs Merkss un spānis Migels Indurains, kuri sacīkstēs uzvarēja pa piecām reizēm.

Galīgais vārds amerikāņa diskvalifikācijas apstiprināšanā piederēja UCI, kas izpētījusi USADA vairāk nekā 1000 lapaspušu biezu sakopoto pierādījumu krājumu.

Pēc USADA uzkrāto pierādījumu nākšanas gaismā sadarbību ar Ārmstrongu beiguši vairāki viņa ilggadējie atbalstītāji, ieskaitot ASV sporta apģērbu, apavu un aprīkojuma ražotāju «Nike Inc.», amerikāņa velosipēdu piegādātājus «Trek» un pasaulē lielāko alus ražotāju «Anheuser-Busch InBev».

Savukārt pats Ārmstrongs skandāla jaunāko detaļu ēnā atkāpies no paša radītās labdarības organizācijas cīņā ar vēzi «Livestrong» priekšsēdētāja posteņa.

No 26 USADA atskaitē minētajām personām, kuras liecinājušas par sliktu Ārmstrongam, 11 bija viņa bijušie komandas biedri. Sešiem no viņiem vēlāk tika piešķirta sešu mēnešu diskvalifikācija.

Bez septiņiem tituliem «Tour de France» Ārmstrongs 1993.gadā kļuva par pasaules čempionu grupas braucienā, bet 2000.gadā Sidnejas olimpiskajās spēlēs izcīnīja bronzas medaļu individuālajā braucienā.

Ārmstrongs otro reizi savu karjeru noslēdza pagājušā gada februārī. Sākotnēji viņš no sporta aizgāja 2005.gadā, bet trīs gadus vēlāk negaidīti atgriezās, tomēr astoto reizi triumfēt «Tour de France» velobraucienā tā arī nespēja.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu