Tikmers: iniciatīvu "Es atbalstu sportu!" sponsorē sešas Latvijas sporta organizācijas

LETA
Tikmers: iniciatīvu "Es atbalstu sportu!" sponsorē sešas Latvijas sporta organizācijas
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Žoržs Tikmers
Žoržs Tikmers Foto: Edijs Pālens / LETA

Iniciatīvu "Es atbalstu sportu!" sponsorē sešas Latvijas sporta organizācijas, atklāja Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers.

Iniciatīvā ir apvienojušās vairāk nekā 50 Latvijas sporta organizācijas un virkne sportistu un treneru. Tajā iesaistījušies kādreizējais hokejists un pašreizējais treneris Oļegs Sorokins, divnieku kamaniņu braucēji Juris un Andris Šici un vieninieku braucēja Ulla Zirne, Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas ģenerālsekretārs Zintis Ekmanis, skeletona treneris Dainis Dukurs, kādreizējais hokejists Jēkabs Rēdlihs, motosportists Martīss Karro, Latvijas motokrosa blakusvāģiem leģenda Kristers Serģis, kādreizējais sprinteris un pašreizējais Latvijas vieglatlētikas izlases direktors Ronalds Arājs, florbolists Andis Blinds un citi.

"Šo pasākumu rīko gan sportisti, gan treneri, gan sporta veidu organizācijas," žurnālistiem sacīja Tikmers. "Šāda organizācijas forma sporta nozarē ir pirmo reizi un mēs pie tās strādājām jau divarpus mēnešu garumā. Tās izveidē piedalījās sešas Latvijas sporta organizācijas - Latvijas Futbola federācija (LFF), Latvijas Hokeja federācija (LHF), Latvijas Basketbola savienība (LBS), Latvijas Komandu sporta spēļu asociācija (LKSSA), Latvijas Sporta federāciju padome (LSFP) un Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK)."

Tāpat LOK ģenerālsekretārs uzsvēra, ka neviena no šīm organizācijām neizmanto valsts finansējumu, bet gan sponsoru naudu un organizāciju rīcību esošos līdzekļus.

Ar iniciatīvu "Es atbalstu sportu!" paredzēts virzīt idejas un priekšlikumus, kā uzlabot sporta nozares situāciju valstī. Iniciatīvas pārstāvji uzskata, ka sports Latvijā ir nepietiekami finansēts, turklāt sporta pārvalde nedarbojas efektīvi. Tādēļ iniciatīvas mērķis ir aktualizēt pašreizējo situāciju šajā nozarē valstī un rast veidus, kā risināt sasāpējušos jautājumus.

"Šobrīd katra sporta organizācija ir rezervējusi savā budžetā summu līdz 5000 eiro, un tas ir maksimālais izdevumu apjoms, kuru mēs ļoti taupīgi un mērķtiecīgi mēģināsim realizēt turpmākā mēneša garumā," turpināja Tikmers.

"Precīza kampaņas izlietoto līdzekļu atskaite būs zināma septembra beigās, kad tā noslēgsies. Šobrīd jautājums nav par konkrēta sportista vai sporta veida finansējumu, ko nebūtu sarežģīti atrisināt. Mēs esam saskārušies ar nopietnām problēmām sporta nozarē un atšķirībā no iepriekšējām reizēm mēs piedāvājam šo problēmu risināt. Ir runa par kompensācijas mehānismu visām sporta organizācijām un federācijām, kā arī par sporta pārvaldes modeļa maiņu. Lai aktivizētu šo problēmu, ir izvēlēts šāds līdzeklis, kas sporta sabiedrībai ir kaut kas jauns. Mūsu finansiālie līdzekļi tiek izlietoti ļoti taupīgi un atskaiti par izlietotajām naudas summām visi interesenti saņems pēc kampaņas beigām."

Iniciatīvas pārstāvjus neapmierina sarukušais ziedojumu apjoms sportam, uzsverot, ka tādēļ sportisti esot spiesti atteikties no dalības starptautiskās sacensībās un turnīros. Vienlaikus viņus satrauc novecojošais treneru un sporta pedagogu sastāvs, kā arī, viņuprāt, nepārdomātā sporta infrastruktūra.

"Sporta politikas veidotāji valsts sistēmā ir Izglītības un zinātnes ministrija. Mēs aicinājām tikties ar visu 16 partiju deputātiem, kurus mēs varējām saistīt ar sporta nozari," noteica Tikmers. "Uz šo sarunu atnāca 12 deputātu kandidāti. Bija saruna par sporta nozarē aktuāliem jautājumiem, kā arī mēs sniedzām prezentāciju, kurā bija pausts piesaistītas ekspertes Ingūnas Ābeles vērtējums par nodokļu sistēmas ietekmi uz Latvijas sportu. Viņa pie šī jautājuma jau sāka strādāt pagājušajā gadā."

Organizācija gan vēl turpinās diskusiju ar politiķiem par turpmākajām darbībām, cenšoties uzlabot sporta situāciju valstī.

"Saņemot pirmos signālus par finansējuma trūkumu, aptaujājām 36 sporta veidu federācijas par saņemto ziedojumu apjomu pirmajos sešos mēnešos šogad un salīdzinājām ar šo pašu periodu pērn. Ziedojumu apjomu kritums ir 51% un naudas izteiksmē pirmajā pusgadā sporta organizācijas saņēmušas aptuveni par vienu miljonu eiro mazāk. Tā ir situācija pirmajā pusgadā. Tas ir noticis tādēļ, ka stājušās spēkā izmaiņas likumdošanā, un acīmredzot daudziem sponsoriem nav skaidra šī kārtība. Rezultātā viņiem zūd motivācija ziedot."

Tikmers arī noteica, ka viens šīs organizācijas idejas autors nefigurē. "Saņēmām informāciju par ziedojumu neienākšanu un konstatējām, ka situācija ir pietiekami nopietna. Uzrunājām vadošās sporta organizācijas un savus kolēģus, kā arī federācijas. Prognozējām savu iespējamo rīcību un nonācām pie secinājuma, ka šoreiz nerakstīsim memorandus un vēstules, bet rīkosimies šādi. Šīs konkrētās rīcības nogādājām vēstuli ar situācijas izklāstījumu valdībai. Tāpat šo situāciju un padziļinātu pētījumu prezentēsim LOK, LSFP un LKSSA sanāksmē."

"Šis ir simbolisks brīdi un nav pakārtots vēlēšanām. Ceram, ka diskusijas par sporta pārvaldes mehānismu notiks gan ar jauno valdību, gan jauno parlamentu un tiks panākti būtiski uzlabojumi Latvijas sporta nozarē," noslēdza Tikmers.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu