Kalgari vēl neatmet cerības sarīkot 2026. gada olimpiskās spēles

Olimpiskie apļi

FOTO: EPA/LETA

Kanādas pilsēta Kalgari vēl lūkos saglabāt savu 2026.gada olimpisko spēļu kandidatūras pieteikumu.

Kalgari šobrīd ir sarežģītā situācijā, jo finanšu problēmu dēļ pilsēta šonedēļ plānoja atsaukt savu kandidatūru.

Kā iepriekš ziņoja Kanādas medijs "Calgary Herald", pie Kalgari Olimpiskās padomes locekļiem pirms tam vērsās pilsētas mērs Nahīds Nenši, kurš finansiālu apsvērumu dēļ mudināja atcelt kandidatūras pieteikumu.

Tomēr trešdien Kanādas galvaspilsētas Otava sun Albertas provinces, kurā ietilpst arī Kalgari, pārstāvji nolēma palīdzēt Kalgari segt daļu publiskos finansiālos izdevumus.

Olimpisko spēļu rīkošanā tiktu izlietoti aptuveni 2,3 miljardi dolāru (2,1 miljards eiro) publiskā finansējuma, tomēr ar Otavas pilsētas un Albertas provinces palīdzību summu izdotos samazināt par 10%.

Kalgari Olimpiskās padomes vadītājs Īvans Vūlijs pauda, ka pēc viņa domām vēl ir neliela cerība, lai saglābtu Olimpiādes pieteikumu. Viņš gan ir pārliecināts, ka šis finansiālais darījums ir aktivizējies pārāk vēlu, lai ļautu Kalgari iedzīvotājiem veikt pārdomātu lēmumu, balsojot par olimpisko spēļu rīkošanu šajā pilsētā.

Ja Kalgari nesaglabās savu pieteikumu, uz 2026.gada spēļu rīkošanu kandidēs vairs tikai Zviedrijas galvaspilsēta Stokholma un Itālijas pilsētu Milānas un Kortīnas d'Ampeco apvienotais pieteikums.

Stokholmas kandidatūra, kurā renes sporta veidu rīkošana uzticēta Siguldai, ir oficiāli iekļauta saīsinātajā 2026.gada Ziemas olimpisko spēļu rīkošanas kandidāšu sarakstā. Tādējādi, ja tiks lemts par olimpisko spēļu rīkošanu Zviedrijā, sacensības daļēji risināsies arī Latvijā.

Jau iepriekš SOK ieviesa programmu "Agenda 2020", kas nodrošina labvēlīgas iespējas spēļu organizatoriem. Tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc Stokholma par partneri izvēlējusies Siguldu, jo tajā jau ir gatava kamaniņu trase.

Vēl 9.oktobrī SOK publicēja aptaujas datus, kurā 49% Stokholmas iedzīvotāju atbalstīja olimpisko spēļu rīkošanu, bet 25% bija pret.

SOK lēmumu par 2026.gada Ziemas olimpisko spēļu saimnieci pieņems jau nākamā gada jūnijā.

Šī gada Ziemas olimpisko spēļu mājvietai Phjončhanai no Dienvidkorejas savulaik rīkot četrgades nozīmīgāko forumu bija tikai divas konkurentes - Minhene (Vācija) un Ansī (Francija), kamēr Ķīnas galvaspilsēta Pekina uzvarēja cīņā par tiesībām rīkot 2022.gada Ziemas olimpiskās spēles ar tikai vienu citu pilsētu - Almati no Kazahstānas.

Uz augšu