Principā Oļegam bija taisnība par visiem simts procentiem. Liela daļa no Narvas varoņiem sen beiguši spēlēt hokeju, bet Latvijas nacionālajā izlasē vairāk vai mazāk sekmīgi spēlējuši deviņi Narvas U-20 iesaukuma hokejisti (Raitums, Andersons, Bārtulis, Galviņš, M. Jass, Dārziņš, G. Džeriņš, Karsums, Saulietis). Un es esmu pārliecināts, ka Fisenes iesaukums arī dos savu devumu Latvijas izlasei. Vidējā statistika kopš Narvas 2004 ir diezgan noturīga – lielajā izlasē pasaules čempionātos no katras U-20 izlases tiek seši līdz desmit hokejisti.
Ir vēl daži mīti U-20 pasaules čempionātu sakarā. Ka tur jaunos talantus varot pamanīt NHL klubu skauti. Pilnīga aplamība! Visi labākie pasaules juniori, arī Latvijas jaunie spēlētāji, ir skautu sarakstos sen jau atzīmēti. Ja ir tā vērti. Ļoti reti ir tādi gadījumi, ka vēl 17-18 gadu vecumā kāds hokejists nav ticis pamanīts, kā tas savulaik bija ar Mārtiņu Dzierkalu. Otrs mīts ir tas, ka spēlēšana elites grupā jaunajiem talantiem paver jaunus apvāršņus. Ja izlase tur visiem zaudē, tad lielas jēgas no tā nav, vai tu spēlē elitē vai 1. divīzijā. Lai gan es kā maksimālists, protams, gribu, lai Latvija visur ir pasaulē labākā!
Fisenē tas tā diemžēl nebija. Vācijas Hokeja federācijas piedāvātajās Youtube pārraidēs redzēju gandrīz visas piecpadsmit mūsu puiku spēlētās trešdaļas un... diemžēl tikai vienā spēlē – ar Austriju (4:1) mēs dominējām un spējām uzspiest sāncenšiem savu gribu. Pēdējo maču ar Baltkrieviju neskaitot, jo sābri bija pusmotivēti, mēs spiedām tikai norvēģus (2:4). Un arī tad tikai pašā spēles sākumā... Pret Vāciju (1:4) kaut cik bīstami sākām spēlēt otrajā trešdaļā vairākuma laikā, bet 1. divīzijas sliktākā junioru izlase Francija (1:3) trešajā trešdaļā, rezultātam esot 2:0, pilnībā kontrolēja spēli. Tā ka piesaukt visu nelaimju māti neveiksmi šoreiz būtu nevietā, kaut pēc statistikas datiem Latvijas puikas visās spēlēs, izņemot pret Vāciju, savus pretiniekus ir pārmētājuši. Norvēģus gandrīz divkārt (42:23), bet ko tas dod, ja ripa nekrīt vārtos.
Neesmu kompetents spriest par komandas komplektāciju, taču vēl no agrīniem jaunās Latvijas pirmajiem gadiem atceros trenera Vladimira Rešetņikova teikto, ka divus gadus jaunāku spēlētāju iekļaušana U-20 junioru izlasēs ir pieļaujama tikai tad, ja šis jaunākais hokejists ir jau fiziski nobriedis un ir galvas tiesu meistarīgāks par pamatgada iesaukumu. Šajā U-20 izlasē – 1999/.2000. gads – bija seši 2001. gadā dzimušie un divi pat – 2002. Rezultāts loģisks.
Ar interesi gaidīšu, ko teiks treneri un Hokeja federācijas valde, taču skaidrs ir tas, ka vasarā un rudenī federācijas pirmajai izvēlei ir jābūt U-20 izlasei. Ar iespēju atjaunot Sergeja Žoltoka piemiņas turnīru augusta beigās, septembra sākumā.