Raitis Pilsētnieks: Nenožēloju nevienu Ķīnā pavadīto dienu

Raitis Pilsētnieks

FOTO: Kunlun Red Star Junior/Facebook

Pirms vairāk nekā trim gadiem Raitis Pilsētnieks uzņēmās uz pasaules visapdzīvotāko valsti Ķīnu aizvest hokeju. Tur no pašiem pamatiem izveidoja Kontinentālās hokeja līgas (KHL) klubu Pekinas "Kuņluņ Red Star", iesaistījās vietējās hokeja dzīves veidošanā, organizēšanā. Ķīnieši ātri mācās un nu ir gatavi savu hokeja virtuvi vadīt tālāk pašu spēkiem. 

"Šobrīd man līguma ar Pekinas klubu nav, sadarbība pēc pagājušās sezonas ir beigusies," sarunā ar TVNET sacīja Pilsētnieks, pieļaujot iespēju, ka vēl varētu Ķīnā atgriezties. "Ar to pusi nekad neko nevar zināt. Rīt var būt zvans, lai aicinātu palīgā, jo netiek galā. Pats neizslēdzu iespēju, ka uzaicinājums varētu atkal nākt, un tad jau skatīšos, kāda būs situācija."

"Kuņluņ Red Star" klubu un Ķīnas hokeju kopumā sākotnēji vadījuši, sakārtojuši pieaicināti speciālisti no ārvalstīm, tostarp Pilsētnieks. Ķīnieši ātri mācās un turpmāk valsts hokeja dzīvi, Pekinas klubu varētu vadīt pašu spēkiem. 

"Vietējie mums visu laiku bijuši apkārt vai bijuši iesaistīti ikdienas lietās. Viņi tiešām sēž un mācās, visu piefiksē. Viņu mērķis ir, lai pašu cilvēki varētu vadīt organizāciju. Ja sākotnēji bija plāns, ka cilvēki no malas iesaistīsies līdz 2022. gada olimpiskajām spēlēm, tad šobrīd viņi visu cenšas darīt pašu spēkiem. Piemēram, VHL un MHL komandu ģenerālmenedžeri jau pagājušajā sezonā bija ķīnieši, kuri bijuši ar komandām jau no pirmās dienas. Kā viņiem veiksies, to ir grūti komentēt," pastāstīja Pilsētnieks. 

Lai attīstītu Ķīnas hokeju, KHL klubu, pirms četriem gadiem Pilsētnieku uzrunāja KHL līgas vadība. Viņš izveidoja kluba struktūru, sakārtoja infrastruktūru, arī spēļu organizēšanu. 

"Jau pirmās sezonas vidū kļuva skaidrs, ka otrajā sezonā viņiem būs U-20 vecuma grupas komanda. Pēc tam "Kuņluņ Red Star" pārņēma Ķīnas hokeja federācijas funkcijas tieši izlašu menedžēšanas, sagatavošanas ziņā pasaules čempionātiem. Pirmajā sezonā es kļuvu par U-18 un U-20 izlašu ģenerālmenedžeri, bet otrajā gadā mums jau iedeva klāt vīriešu izlasi," savus pirmos gadus pasaules visapdzīvotākajā valstī ieskicēja Pilsētnieks.

"Sākumā atbildēju par infrastruktūru, organizatorisko pusi, bet laika gaitā pienākumi pārgāja arī uz sportisko pusi."

"Kuņluņ Red Star" klubā viņš pēdējos gados bija prezidents un pildīja arī ģenerālmenedžera pienākumus. Pilsētnieks iepriekš strādāja arī Čehijas klubā Prāgas "Lev", ar kuru 2014. gadā aizkļuva līdz Gagarina kausa finālam. 

Ja tomēr Ķīnas klubs viņam piedāvās atgriezties un apmierinās nosacījumi, visticamāk, pieņems piedāvājumu. 

"Manuprāt, tur vēl daudz ir ko attīstīt, darīt, kas nav izdarīts. Vienkārši fiziski ir pietrūcis laika. Līdz pilnībai tur vēl ir tālu. Minimums jau ir - organizācija strādā, komandas trenējas, rezultāti ir tādi kā ir... bet galvenais darbs bija piesaistīt ķīniešu spēlētājus no visas pasaules.

Pēc trīs gadu darba, kuru laikā esam sevi pierādījuši kā spējīga organizācija un ka tas ir Ķīnas izlases bāzes klubs, hokejisti starpsezonā bija gatavi parakstīt līgumus. Daudzi spēlētāji, kuri tagad pievienojušies "Kuņluņ Red Star", ir ar ķīniešu saknēm no Ziemeļamerikas," teica Pilsētnieks. "Ja piedāvājums no viņiem nāks, tad droši vien izskatītu tādu variantu, un, ja nekas uz to brīdi interesantāks nebūs, tad turpinātu sadarbību."

Šogad Krievijas Augstākās līgas (VHL) čempionātā Ķīnu pārstāvēs trīs komandas. Pērn šajā turnīrā spēlēja divas. 

"Nenožēloju nevienu Ķīnā pavadīto dienu," sacīja Pilsētnieks. "Tā ir tikai un vienīgi fantastiska pieredze, kuru ieguvu. Tas viss tika būvēts no nulles, no nekā. Valstī līdz tam nezināja, kas ir hokejs, cilvēkiem nebija nekādas pieredzes. Novēlu katram iziet kam tādam cauri."

Uz augšu