Jaunas mājas atradis Latvijas regbija muzejs

FOTO: Zigismunds Zālmanis (LRF)

Šajā sestdienā tiks atkal atvērts regbija muzejs, kurš savulaik vairākus gadus atradās "Latvijas Universitātes" stadionā, bet pēc tā nojaukšanas palika bez mājām.

"Visas vēsturiskās relikvijas, kas ir, sākot vēl no sešdesmitajiem gadiem, esmu ilgstoši krājis, un tagad ir pienācis brīdis, kad tās jāredz arī pārējiem, nevis tikai man. Lai visi, īpaši jaunieši, redz, kā sākās regbijs, ka tas tika spēlēts arī iepriekš," saka muzeja veidotājs Māris Šmits. "Šeit tiks atspoguļoti nozīmīgākie Latvijas regbija notikumi. Protams, arī dalība Pasaules kausā regbijā-7, bet ne tikai. Muzejā ir gan produktīvāki laika nogriežņi, gan ne tik - tāpat kā dzīvē, kura iet gan uz augšu, gan uz leju."

Regbija muzejs pirmoreiz tika atklāts 2010. gada augustā, svinot Latvijas regbija piecdesmitgadi. Toreiz tas bija pirmais atsevišķa sporta veida muzejs Latvijā, tomēr, kad LU stadionu nojauca, arī muzejam nācās atstāt savas telpas.

"Žēl, ka tur netika izveidots Latvijas Futbola federācijas (LFF) laukums, jo jau bijām vienojušies, ka tādā gadījumā arī regbijam tur būtu telpas," saka Šmits, paužot, ka ir gatavs pieņemt relikvijas no pašreizējiem pieciem lielajiem Latvijas klubiem, lai arī tie muzejā atstātu savu dvesmu. "Visu gan neizdosies izstādīt, jo materiāla man ir tik daudz, ka pietiktu trim šādiem muzejiem."

Atklāšana notiks sestdien, 17. augustā, plkst. 14:00, Stāmerienas ielā 3, kas ir aiz lielveikala "Alfa". 

Latvijas regbija dzimšanas diena skaitās 1960.gada 12.maijs, un par Latvijas regbija "tēvu" tiek uzskatīts Vladimirs Martinsons, kurš šo sporta veidu pārveda no studijām Maskavā. Savukārt par Latvijas regbija "krusttēvu" uzskata VEF Sporta kluba priekšsēdētāju Arnoldu Brambergu, jo VEF rūpnīca uz 16 gadiem uzņēmās tā laika Latvijas labākās komandas uzturēšanu.

Šmits atklāj, ka sestdien uz atklāšanu varētu ierasties arī Oļegs Korotkovs, Andris Ozols, Jānis Bergmanis, Roberts Pjehovs un vēl citi, kas ar regbiju sāka nodarboties jau pirms 59 gadiem.

Uz augšu
Back