Sportisti mūsdienās ir daļa no izklaides industrijas, bieži pakļauti lielām fiziskām un psiholoģiskām slodzēm. Sportisti kļūst par pasaules mēroga slavenībām, nereti saņem arī lielu atalgojumu. Dažkārt jau pusaudžu vecumā sportisti kļūst par profesionāliem atlētiem. Kā sportistiem tikt galā ar dažādiem psiholoģiskiem izaicinājumiem? TVNET aicināja uz sarunu Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) profesori Agitu Ābeli, kura ir divu grāmatu autore par sporta psiholoģiju: "Sporta psiholoģijas pamati" (2009.g.) un "Sporta psiholoģija. Teorija un prakse" (2018.g.). Sarakstīt šādas grāmatas viņu pamudināja treneri.
Intervijās sportisti bieži pauž pateicību treneriem, ārstiem, ģimenei, līdzjutējiem un citiem. Savukārt retāk dzirdēti pateicības vārdi sporta psihologiem. Cik populāra ir šādu speciālistu palīdzība Latvijā?
"Tie, kuri nopietni attiecas pret sportu un ir gatavi strādāt ar sevi, tie agrāk vai vēlāk, mazāk vai vairāk, ir kontaktējušies un šos jautājumus skatījuši. Viena daļa sportistu ir tādi, kuri iekšēji precīzi zina savus mērķus - ir motivēti, lieliski pārzina sava sporta veida specifiku, ir pietiekami intelektuāli," pastāstīja Agita Ābele.
Speciāliste norādīja, ka ir daudzi sportisti, kuri "rokas un meklē" informāciju par sporta psiholoģiju, jo ir ļoti daudz materiālu angļu, vācu un krievu valodā.
"Latviešu valodā ir mazāk materiālu, bet tas ir saprotams, mēs vienkārši esam mazāka tauta. Manas abas sporta psiholoģijas grāmatas radās tāpēc, ka pirms tam, lasot akadēmiskos un praktiskos kursus, no treneriem regulāri saņēmu aicinājumu - vai nevarētu tās 10-20 grāmatas apvienot, lai mēs redzētu kopskatu, un, ja kaut kas no tā interesēs, lai mēs varam tālāk meklēt paši. Tieši tas ir izdarīts."