Krievijas sportam piespriež četru gadu diskvalifikāciju

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 67
Krievijas karogs un olimpiskie apļi
Krievijas karogs un olimpiskie apļi Foto: AFP / Scanpix

Pasaules Antidopinga aģentūra (WADA) pirmdien piesprieda Krievijai četru gadu diskvalifikāciju, aizliedzot šai valstij piedalīties lielākajos sporta forumos, vēsta britu raidsabiedrība BBC.

(Papildināts viss teksts plkst. 13.25)

Tas nozīmē, ka Krievijas karoga un himnas nebūs ne 2020. gada Tokijas Olimpiskajās spēlēs, ne 2022. gada Pasaules kausa izcīņā futbolā Katarā. 

Tiesa, atlēti varēs startēt zem neitrāla karoga, ja spēs pierādīt to, ka nav saistīti ar dopinga skandālu, kas pēdējos gados pārņēmis Krieviju.

WADA izpildkomiteja pieņēmusi vienbalsīgu lēmumu Krievijas diskvalifikācijas jautājumā.

Jau iepriekš plaši tika runāts par iespējamo četru gadu diskvalifikāciju, kuru piespriest rekomendēja WADA Atbilstības pārbaudes komiteja (CRC).

Pirmdien WADA sanāksmē noskaidrojies, ka Krievija neizbēgs no soda, kā rezultātā lielvalsts uz četriem gadiem ir izslēgta no sporta saimes, tādējādi šīs nācijas sportistiem nebūs atļauts piedalīties arī nākamgad un 2022.gadā gaidāmajās Olimpiādēs.

"Visas rekomendācijas tika vienbalsīgi atbalstītas atklātā balsojumā," teica WADA runasvīrs Lozannā notiekošajā sanāksmē.

Tikmēr WADA paziņojumā teikts, ka Tokija nedrīkst būt ceturtā Olimpiāde, kuru aizēno Krievijas dopinga skandāls.

"Līdz šim Krievijas dopinga sāga ir dominējusi trijās Olimpiskajās un Paraolimpiskajās spēlēs, bet pie horizonta ir redzamas arī ceturtās. Krievijas apzinātā maldināšana, krāpšana un koruptīvās darbības ir ņirgājušās ne tikai par tiem, kuri spēlē pēc noteikumiem, bet arī par tiem, kuri tos rada un aizsargā," vēstīts paziņojumā.

Šāds soda mērs gan neizslēdz iespēju, ka konkrēti atlēti Olimpiādē un citās nozīmīgās sacensībās varēs startēt zem olimpiskā karoga kā neitrāli sportisti, kas jau iepriekš notika Phjončhanas Olimpiādē.

"SOK ir nedaudz nogurusi no tā, kā rīkojas Krievija, tāpēc pārbaudīti tiek arī jaunākie sportisti. Lietā lielākoties tika izskatīti materiāli no 2011. un 2015. gada, taču vairāki no tā laika atlētiem savu karjeru jau ir beiguši, bet jaunā paaudze regulāri tiek pārbaudīta," norādīja bijušais WADA prezidents Diks Paunds.

Bijušais WADA vadītājs arī neslēpa, ka Krievijas ietekme pasaules sportā ir liela, ko apzinās arī pati lielvalsts, cenšoties vadošajās sporta veidu federācijās ievēlēt savus pārstāvjus.

"Sporta pasaulē Krievija ir ļoti nozīmīga valsts. Tai kopā ar Ķīnu un ASV ir ļoti liela ietekme," norādīja Paunds. "Krievija ir ietekmīga arī tāpēc, ka tā regulāri ir gatava uzņemt lielus sporta notikumus. Arī tādus, kuru starptautiskajām sporta veidu federācijām nav tik daudz līdzekļu."

"Tā rezultātā viņiem ir ietekme šajās federācijās. Tāpat krievi darbojušies gana stratēģiski, jo vairākās federācijās biedru pulkā ir tieši šīs valsts pārstāvji."

Iepriekš Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) pauda, ka tā stingri ievēros WADA rekomendācijas, kas saistītas ar Krievijas diskvalifikāciju.

Krievijai 21 dienas laikā ir iespēja šo lēmumu pārsūdzēt Sporta arbitrāžas tiesā.

Krievijas sporta reputāciju sabojāja 2014.gada olimpisko spēļu dopinga skandāls, kurā tika atklāta liela mēroga valsts atbalstīta dopinga programma, lai uzlabotu valsts spējas iegūt vairāk medaļu spēlēs savās mājās.

2016.gada vasaras olimpiskajās spēlēs Krievijas vieglatlētiem jau tika liegta iespēja startēt, bet citos sporta veidos krieviem šāda iespēja vēl bija.

Diskvalifikācijas apjoms tika palielināts 2018.gada ziemas Olimpiskajās spēlēs Phjončhanā, lai gan tie Krievijas atlēti, kuri varēja pierādīt savu nevainīgumu, drīkstēja startēt kā neitrālie sportisti zem olimpiskā karoga.

Kopumā 168 atlēti no Krievijas pērn Olimpiskajās spēlēs startēja zem neitrāla karoga.

Neskatoties uz šo diskvalifikāciju, Krievijas vīriešu futbola izlase nākamgad varēs piedalīties 2020. gada Eiropas čempionātā. Šis turnīrs notiks 12 valstīs 12 pilsētās, tostarp spēles tiks aizvadītas arī Krievijā, Sanktpēterburgā.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 67

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu