Štālbergs: Galavārds piederēja galvenajam trenerim

Artūrs Štālbergs

FOTO: Sintija Zandersone/LETA

Latvijas vīriešu basketbola valstsvienības kandidātu loku veidoja Roberts Štelmahers kopā ar izlases ģenerālmenedžeri, taču galavārds piederēja galvenajam trenerim, norāda Artūrs Štālbergs.

Latvijas vīriešu valstsvienības vadība nosaukusi 24 spēlētājus, kuri tiks reģistrēti startam 2021. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra pirmā posma spēlēm.

Vispirms būs jātiekas ar Bosnijas un Hercegovinas izlasi (piektdien, 21. februārī plkst. 19:30 "Arēnā Rīga"), bet pēc tam ar Bulgārijas valstsvienību (24. februārī Botevgradā).

Uz īso treniņnometni, kas sāksies 17. februārī, tiks uzaicināti 14-15 spēlētāji.

Valstsvienības kandidātu saraksta veidošanā piedalījās komandas galvenais treneris Štelmahers un izlases ģenerālmenedžeris Štālbergs.

Ģenerālmenedžera amats ir jaunums Latvijas vīriešu basketbola izlasē, tāpēc rodas jautājums - kā tapa kandidātu saraksts?

"Savs variants bija galvenajam trenerim Robertam Štelmaheram un viņa palīgiem, savs man. Likām kopā, izrunājām argumentus. Galavārds piederēja galvenajam trenerim," intervijā Latvijas basketbola savienības (LBS) mājaslapā citēts Štālbergs.

Starptautiskā Basketbola federācija (FIBA) un Eiropas Basketbola līgu savienība (ULEB) joprojām nesadarbojas, lai izlašu spēles nepārklātos ar klubu turnīru mačiem.

Latvijai šosezon ir pieci basketbolisti, kuri ikdienā spēlē ULEB Eirolīgas klubos. Dairis Bertāns un Jānis Timma ir iekļauti kandidātu sarakstā, bet nav Jāņa Strēlnieka un Rolanda Šmita. Savukārt jautājums par Riharda Lomaža līdzdalību vēl ir atklāts.

"Janvāra sākumā gūtais savainojums ir samērā nopietns, paredzams, ka rehabilitācija ilgs vismaz mēnesi," situāciju par Strēlnieku skaidroja Štālbergs.

"Teorētiski līdz 21. februārim viņš varētu atgriezties ierindā, bet jau iepriekš, kad CSKA vadība atturīgi izturējās pret iespēju Jāni atbrīvot uz šīm spēlēm, tāpēc konkrētajā situācijā nebūtu pareizi cilāt šo jautājumu. Lai Jānis mierīgi izārstē savainojumu," teica Latvijas izlases ģenerālmenedžeris.

"Par Šmitu. "Barcelona" grafiks nav pateicīgs, lai spēlētāji varētu tikt uz Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēlēm, jo Eirolīgas spēles viņiem ir 21. un 27. februārī. Rolandam ir ļoti liela konkurence par spēles laiku, un spēlētājs cenšas izmantot katru iespēju, lai sevi pierādītu," skaidroja Štālbergs.

Izlases ģenerālmenedžeris atzīmēja, ka visi latvieši no Eirolīgas klubiem gan pauduši vēlmi pārstāvēt valstsvienību.

"Piedalīties vēlas visi, sarunu process turpinās. Piemēram, Riharda Lomaža kluba vadība vēlas pieņemt kopīgu lēmumu par visiem saviem spēlētājiem, kurus aicina arī Francijas un Beļģijas izlases," pastāstīja Štālbergs.

Latvijas izlases kandidātu lokā saspēles vadītāja pozīcijā pēc 10 gadu pārtraukuma atgriezies Rinalds Sirsniņš, kurš šosezon pārstāv basketbola klubu "Ogre".

"Šajā pozīcijā lielākā daļa mūsu labāko spēlētāju drīzāk atbilst "combo" standartiem, vairāk ir tendēti uz uzbrukumu, nevis komandas spēles organizēšanu," uzskata Štālbergs.

"Sirsniņš ar savu lielo pieredzi un spēles stilu šai ziņā atšķiras un galvenais treneris domā, ka noteiktos apstākļos viņa prasmes varētu noderēt. Šai ziņā viņam ir priekšroka, salīdzinot, piemēram, ar šosezon "Pafbet" Latvijas - Igaunijas līgā labi spēlējošo valmierieti Edmundu Elksni," piebilda ģenerālmenedžeris.

Spānijas kluba Badalonas "Joventut" sastāvā šosezon neliela spēļu prakse ir vienam no perspektīvākajiem Latvijas basketbolistiem Artūram Žagaram, kurš spēlē saspēles vadītāja pozīcijā.

"Artūru šogad vajā dažādas sīkas veselības problēmas, kas laiku pa laikam izsit viņu no treniņu ritma. Turklāt labi spēlē viņa tiešie konkurenti uz vietu "Joventut "sastāvā. Artūram jābūt pacietīgam un jāgatavojas izmantot nākamā izdevība nostiprināties rotācijā, kas agri vai vēlu radīsies. Protams, šāda situācija nav laba, bet vēl priekšā mēnesis laika."

Salīdzinoši maz savos klubos šosezon spēlē vairāki pieredzējušie - Žanis Peiners, Mārtiņš Meiers, Ojārs Siliņš.

"Iemesli katram atšķiras. Žanim nav izdevies nostiprināties "Partizan" pamatrotācijā, tika izskatīta iespēja mainīt komandu, bet treneris Andreass Trinkjēri aicina viņu būt pacietīgam - iespējas sevi parādīt būšot. Mārtiņa Meiera komandā mainījās treneris. Savas nedaudzās minūtes viņš izmanto efektīvi. Ojāram Siliņam ir mikrotrauma. Vēl mēnesis laika, situācija var mainīties," skaidro Štālbergs.

"Savos klubos Polijā labi un, galvenais, stabili spēlē Rolands Freimanis un Mārtiņš Laksa, kuri valstsvienībā bijuši jau iepriekš. Pirmo reizi kandidātos iekļauts pieredzējušais BK "Ventspils" kapteinis Māris Gulbis - treneris Štelmahers ļoti labi pazīst un uzticas šim spēlētājam. Stabila vērtība Latvijas - Igaunijas līgā ir arī Kristaps Dārgais, kura prasmes uzbrucēja pozīcijās varētu dažādot komandas spēli," teica ģenerālmenedžeris.

Kāpēc valstsvienībā izvēle kritusi uz Klāvu Čavaru nevis Ronaldu Zaķi? "Ventspils" spēlē šosezon apmēram vienādu ieguldījumu dod abi centra spēlētāji.

"Šajā gadījumā galvenā trenera izvēle bija par labu perspektīvai, nevis pieredzei," teica Štālbergs.

Ģenerālmenedžeris arī atklāja, ka skaidrība par 14-15 kandidātu loku būs februāra otrās nedēļas sākumā. Treniņnometne sāksies pirmdien, 17. februārī.

"Bija doma sarīkot pārbaudes spēli ar kādu kaimiņvalsts izlasi, bet nav izdevies saskaņot grafiku. Būs treniņi un, iespējams, pārbaudes mačs ar kādu kluba komandu," sacīja ģenerālmenedžeris.

Uz augšu
Back