Lejnieks: Likme "Fed Cup" turnīram ir ļoti augsta

Kārlis Lejnieks FOTO: Ieva Čīka / LETA

Februāra sākumā gaidāmajā Federāciju kausā, kurā Latvijas izlase tiksies ar zvaigžņoto ASV valstsvienību, mērķis ir sasniegt finālturnīru, kurā iespējams iekļūt arī caur aprīlī paredzētajām pārspēlēm, norādīja Latvijas Tenisa savienības (LTS) ģenerālsekretārs Kārlis Lejnieks.

Latviju 2020.gada Federāciju kausa kvalifikācijas spēlēs ar ASV pārstāvēs Aļona Ostapenko, Anastasija Sevastova, Diāna Marcinkēviča un Daniela Vismane, bet valstsvienības kapteinis būs Adrians Žguns.

Abas Latvijas vadošās tenisistes Ostapenko un Sevastova jau iepriekš publiski pauda, ka ir gatavas pārstāvēt valsti.

"Anastasija pēc dalības Austrālijas atklātajā čempionātā jau ir atgriezusies Vīnē. No Austrijas galvaspilsētas viņa uz ASV lidos svētdienu, bet daļa no Latvijas komandas uz Federāciju kausu dosies dienu iepriekš," norādīja Lejnieks. "Ja atmiņa neviļ, Aļona Ostapenko Latvijā ieradīsies tikai rīt [piektdien], jo Austrālijā viņai sanāca nedaudz garāks turnīru dubultspēļu un jaukto dubultspēļu dēļ. Tā rezultātā Aļona ASV ielidos pirmdien."

"Plānots, ka jau pirmdienas vakarā, izlase aizvadīs pilnvērtīgu treniņu hallē."

LTS ģenerālsekretārs runājot par gatavošanās procesu uzsvēra, ka tenisā ir pozitīva nianse - sniegums lielākoties ir individuāls, tāpēc nav nepieciešami nedēļām ilgi sagatavošanās procesi. Galvenais, lai spēlētājas pirms svarīgiem turnīriem ir ieguvušas kaut kādu spēļu praksi.

"Par laimi mums tenisā sagatavošanās procesi nav tādi kā sporta spēļu komandām. Galvenais, ka abas tenisistes jau iepriekš pauda skaidru nostāju, ka vēlas pārstāvēt Latvijas izlasi šajās sacensībās. Ar to arī ir pietiekami, tāpēc tagad tikai atliek doties uz priekšu," valstsvienības ceļu pretim mačam ar titulēto ASV izlasi aprakstīja Lejnieks. 

"Nešaubos, ka abas vadošās tenisistes jau teju ir aizmirsušas neveiksmīgo sezonas sākumu, kurā neizdevās sasniegt cerētos rezultātus. Tagad atliek pārslēgties uz izlasi un gaidāmo turnīru ASV. Līdz Federāciju kausa sākumam mums ir laiks pierast pie laukuma un aklimatizēties jaunajiem apstākļiem. Mēģināsim veidot vēl ciešāku kopības sajūtu."

Lejnieks par gaidāmo turnīru bija pozitīvi noskaņots. Bijušais tenisists atklāja, ka Latvijas izlasei šobrīd pat esot neliela priekšrocība, jo ASV komandai nāksies spēlēt savu skatītāju priekšā. Tāpat pretinieču sastāvā būs arī Austrālijas atklātā čempionāta fināliste Sofija Kenina, kura, iespējams, pēc tik veiksmīga sezonas sākuma izjutīs lielāku spiedienu nekā ierasts.

"Šis ir īpašs pasākums, kurā tenisistes ierodas ar domām vienīgi par konkrēto turnīru. Domāju, ka mums ir labas iespējas, jo pretim stāsies sezonu lieliski iesākusī Kenina. Pieļauju, ka viņa varētu izjust lielāku atbildības nastu nekā iepriekš, jo Austrālijas atklātajā čempionātā izdevies sasniegt finālu. Pēc šādiem turnīriem vienmēr gribas turpināt iet pa veiksmes ceļu," par to, kas gaidāms turnīrā teica Lejnieks. "Šis nav individuālais turnīrs, tāpēc spriedze ir lielāka, jo tiek pārstāvēta nacionālā izlase. Tāpat viņai aiz muguras stāv titulētā Serēna Viljamsa."

"Uz turnīru nebraucam kā favorīti, tomēr zinām, ka Keninas situācija var mums nospēlēt par labu. Esam tā saucamais "underdog" [otrais numurs] un zinām, ka gan vīriešu, gan sieviešu turnīrā ne vienmēr reitings nosaka spēles gala iznākumu."

Daudz taktiskās viltības Latvijas izlasei gan neizdosies pielietot, jo to vienkārši neatļauj turnīra formāts. "Mēs varētu spriest, cik vien vēlamies, bet turnīra formāts paredz, ka pirmajā dienā spēkojas Latvijas izlases pirmais numurs ar ASV valstsvienības otro raketi, bet dienu vēlāk secība ir apgriezta. Mūsu gadījumā tas nozīmē, ka Ostapenko būs jāspēlē ar ASV izlases otro numuru, kas, iespējams, pēc Austrālijas turnīra varētu būt Kenina."

"Vienīgais, ko turnīra izloze mums pateiks -, kura no spēlētājām sāks pirmā. Savukārt dubultspēle ir pēdējais turnīra mačs, kurā vadīsimies pēc situācijas. Ja rezultāts būs 2:2, skaidrs, ka laukumā dosies Aļona un Anastasija."

Sevastova WTA rangā šobrīd ir 33.vietā, bet Ostapenko ieņem 45.pozīciju. Pēc Austrālijas atklātā čempionāta Ostapenko atgriezīsies valsts pirmās raketes godā un ieņems 41.pozīciju, bet Sevastova būs tieši aiz viņas. Tikmēr Marcinkēviča ir 263.vietā, bet Vismane ieņem 492.pozīciju. 

Kā ierasts Latvijas izlase starptautiskās sacensībās startē ar lielāku vai mazāku atbalstītāju pulku. Izņēmums nebūs arī ASV gaidāmais Federāciju kauss, jo tajā Latvijas vārdu plāno izkliegt vismaz daži desmiti līdzjutēju.

"Domāju, ka ažiotāža ASV būs liela. Noteikti līdzīga tai, kāda valdīja Rīgā, kad cīnījāmies ar Slovākijas izlasi," stāstīja Lejnieks. "Atmosfēra būs, bet mēs nebūsim mājinieki, tāpēc nāksies sadzīvot ar to. Mēs gan nebūsim klusi, jo turnīru klātienē vēros aptuveni 50 latvieši, kuri ikdienā dzīvo ASV."

Tāpat izlasei arī ir skaidri definēti mērķi, kurus tā vēlas sasniegt. "Likme šim turnīram ir ļoti augsta - mēs cīnīsimies par iekļūšanu finālturnīrā. Tas ir galvenais mērķis. Zaudējuma gadījumā mērķis ir uzvarēt aprīlī gaidāmajās pārspēlēs, lai saglabātu to pašu pozīciju, kurā esam šobrīd," valstsvienības plānus ieskicēja Lejnieks. "Aprīlī notiks gan finālturnīrs, gan pārspēlēs, kas mums jebkurā gadījumā būs ļoti svarīgas spēles."

"Šobrīd mēs esam starp 20 vadošajām izlasēm pasaulē, un mērķis ir saglabāt šo statusu."

ASV komandas sastāvā iekļāvusi Serēnu Viljamsu, Sofiju Keninu, Koko Gofu, Elisonu Rīski un Betāniju Mateku-Sendsu. 

Latvija kvalifikācijā saņēmusi 12.numuru un bija starp neizsētajām komandām, bet ASV bija pirmais numurs. Spēle starp abām komandām paredzēta ASV pilsētā Everetā, Vašingtonas štatā. 

Ar 18 trofejām ASV ir visu laiku titulētākā Federāciju kausa izlase, iepriekšējo reizi turnīrā uzvarot 2017.gadā.

2020.gada fināla kvalifikācijas turnīrā sacentīsies 16 komandas un šīs sacensības paredzētas no 7. līdz 8.februārim, kur katra komanda aizvadīs pa piecām spēlēm. Uzvarētājas iekļūs finālturnīrā, bet zaudētājas cīnīsies pārspēlēs par vietas saglabāšanu Pasaules grupā.

Automātiskas vietas finālturnīrā saņēmušas rīkotāja Ungārija, pērnā gada finālistes Austrālija un Francija, kā arī speciālo ielūgumu saņēmusī Čehija. Šīm komandām pievienosies astoņas kvalifikāciju pārvarējušās izlases.

Vēl kvalifikācijā būs dueļi starp Rumāniju un Krieviju, Vāciju un Brazīliju, Spāniju un Japānu, Šveici un Kanādu, Baltkrieviju un Nīderlandi, Beļģiju un Kazahstānu, kā arī Lielbritāniju un Slovākiju.

Līdz pat 2022.gadam Federācijas kausa fināli notiks Budapeštā Lāslo Papa vārdā nodēvētajā arēnā uz māla segumiem.

Jaunie noteikumi paredz, ka cīņu par finālu kopumā uzsāks 20 izlases, bet 12 labākās kvalificēsies fināla turnīram.

Fināla sacensībās komandas tiks sadalītas četrās grupās pa trim komandām katrā, visām izlasēm pret katru komandu aizvadot divas vienspēles un vienu dubultspēli. Finālistes automātiski kvalificēsies nākamā gada fināla turnīram, bet trešās līdz desmitās vietas īpašnieces garantēs sev vietu nākamā gada fināla kvalifikācijas turnīrā.

Tikmēr turnīra galvenā balva būs 18 miljoni dolāri (nepilni 16 miljoni eiro), no kuriem 12 miljoni (10,5 miljoni eiro) tiks piešķirti spēlētājām, bet atlikušie seši (5,3 miljoni eiro) nokļūs nacionālo federāciju rīcībā.

Jaunais sacensību formāts tika apstiprināts sadarbojoties ITF, Sieviešu tenisa asociācijai (WTA) un tās spēlētāju padomei, kā arī nacionālajām federācijām. Izmaiņas turnīra norisē tika veiktas, lai saudzētu spēlētāju veselību, tādējādi sacensību fināli pārcelti no novembra uz aprīli, kā arī Federāciju kausa kalendārs tiks pakārtots WTA sezonas sacensību kalendāram. Līdz ar izmaiņām noteikumos, spēlētājām būs garāks atpūtas periods pēc aizvadītās sezonas.

Tikmēr zemāka līmeņa grupu turnīri aizvien noritēs divas nedēļas, bet komandu skaits, kas kvalificēsies izslēgšanas spēļu turnīram, palielināts no četrām uz astoņām. Šīs astoņas komandas sacentīsies ar augstākā līmeņa kvalifikācijas turnīra astoņām zaudētājām, tādējādi cīnoties par vietu nākamā gada fināla kvalifikācijas sacensībās.

Latvijas tenisistes pērn apstājās pārspēlēs par vietu Federāciju kausa Pasaules pirmajā grupā, piekāpjoties Vācijai.

Uz augšu
Back