Štālbergs: Vairākiem spēlētājiem klubi iesaka nebraukt uz izlasi

Artūrs Štālbergs FOTO: Sintija Zandersone/LETA

Neatkarīgi no tā vai Latvijas vīriešu basketbola izlasei 2021.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā varēs palīdzēt kāds skaļāks uzvārds, valstsvienības mērķis šajās sacensībās ir startēt ar spēcīgu un saliedētu kolektīvu, teica izlases ģenerālmenedžeris Artūrs Štālbergs.

Iepriekš medijos izskanēja informācija, ka šīs nedēļas laikā varētu rasties skaidrība par vairāku Eirolīgas spēlētāju iespējām pievienoties izlasei uz 2021.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīru, taču Štālbergs norādīja, ka viss nemaz neesot tik vienkārši.

"Diemžēl, skaidrības vēl nav, jo rit Eirolīgas sezona, kurai arī šobrīd koncentrējas klubi. Sarunas ar klubiem noris regulāri - viens saka, ka sazvanīsimies pēc konkrētā mača, cits atkal sola dot ziņu citā dienā, un tā virzās tas process," par sastāva komplektēšanu 2021.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra stāsta Štālbergs. 

"Šāda lietu norise tieši ar Eirolīgas spēlētājiem nav nekas jauns. Aprunājos arī ar Latvijas Basketbola savienības (LBS) kolēģiem, tostarp Edgaru Šnepu - visi norādīja, ka skaidrība par šiem spēlētājiem parasti ir vien dažas dienas pirms pirmā dueļa."

Tāpat problēmas ar konkrēta atbildes iegūšanu ir arī no zemākas raudzes turnīriem, kuros spēlē latvieši.

"Ar Andreju Gražuli esmu runājis. Viņš spēlē Itālijas otrajā līgā, bet čempionāta organizatoriem neinteresē FIBA kalendārs, kā rezultātā viņam kvalifikācijas turnīra laikā ir paredzētas spēles," spēlētāja situāciju apraksta ģenerālmenedžeris. "Ar klubu ir runāts un šobrīd domājam, kā apspēlēt šo situāciju, lai abas puses būtu ieguvējas. Nākamnedēļ, iespējams, būs zināms kas vairāk."

Štālbergs vēl nevēlējās saukt konkrētus uzvārdus, bet norādīja, ka viens no ārzemju spēlētājiem uzreiz pēc ierašanās Latvijā dosies uz medicīniskajām pārbaudēm, jo viņa komanda sezonas laikā šim aspektam pievērš pārāk maz uzmanības.

"Arī to, kuri nebūs, es nevaru pateikt, jo ir vairāki spēlētāji, kuriem FIBA logos nav spēļu savos klubos, taču treneri silti iesaka nedoties palīgā izlasei. Var saprast iesaistītās puses, jo klubi spēlētājiem maksā naudu, bet paši basketbolisti par to ēd, tāpēc ir kārtējais gads, kad jūtam problēmas, komplektējoties šāda veida turnīriem."

"Mēs, protams, neesam vienīgā izlase un šis nav pirmais tāds gads - iepriekš jau ir bijusi līdzīga pieredze," saka Štālbergs, norādot, ka atgadījums ar Jāni Strēlnieku Pasaules kausa kvalifikācijas turnīrā neliekot šķēršļus šā brīža darbos. "Šķiet, ka neesmu tā specifiski saskāries ar šo jautājumu, uzrunājot klubus. Drīzāk jautājums ir par to, kādā veidā komanda vēlas attīstīt spēlētāju."

Štālbergs neslēpa, ka bijis arī gadījums, kad kluba ģenerālmenedžeris ir pat negaidīti pretimnākošs. "Bija viens spēlētājs, kuram FIBA logos iekrita komandas spēle vietējā čempionātā. Šīs komandas ģenerālmenedžeris skaidri pateica, ka būs tikai priecīgs, ja basketbolists varēs uzvilkt savas izlases kreklu."

"Skaidrs, ka šie gadījumi pārsvarā nemēdz būt ar bagātiem klubiem, jo viņi nereti iegulda lielas summas spēlētājos, tāpēc, "kurš maksā, tas liek mūziku". Nekādi FIBA noteikumi tur nevienu neinteresē."

Neraugoties uz problēmām sastāva komplektācijā, Štālbergs skaidri definēja, ko vēlas redzēt spēlētājos, kuri ir uzaicināti uz izlasi.

"Man ir svarīgi savākt tādu komandu, kurā ikviens spēlētājs ir gatavs cīnīties," pauž Štālbergs. "Ir vairāki spēlētāji, kuri tiešām vēlas braukt, bet klubi viņiem to "iesaka" nedarīt. Neraugoties uz šo visu, nešaubos, ka sastāvs būs kaujiniecisks - tā būs komanda. Visi cīnīsies viens par otru un arī par Latviju."

"Ja komandu neskars nekādas iekšējās vai ārējās intrigas, un basketbolisti būs noskaņoti darbam - neizbēgs arī panākumi. Neatkarīgi no tā vai būs kāds skaļāks uzvārds, vai nē, mērķis ir izveidot spēcīgu kolektīvu."

Paplašinātajā kandidātu sarakstā pagaidām iekļauti 24 basketbolisti, bet 17.februārī uz īso treniņnometni tiks aicināti vien 15-16 basketbolisti. Pirmo izsaukumu uz izlasi saņēma, pieredzējušais Māris Gulbis, šīs sezonas "VEF Rīga" līderis Artūrs Kurucs un "slam dunk" meistars Kristaps Dārgais.

"Uzskatu, ka Artūrs Žagars ir Latvijas basketbola nākotne saspēles vadītāja pozīcijā. Ar viņu šosezon esmu vairākkārt komunicējis... Artūra situācija šosezon nav bijusi tā labākā, jo nācies cīnīties ar mikrotraumām, bet katru reizi, kad izdodas izkarot lielākas minūtes laukumā, viņu piemeklē veselības likstas - apaukstēšanās, klepus vai kas tamlīdzīgs," par sarežģīto Žagara sezonu saka valstsvienības ģenerālmenedžeris.

"Tomēr vērtējot to, kur viņš spēlē savā vecumā, Žagaram noteikti ir jābūt izlases kandidātu lokā. Šajā paplašinātajā lokā ir iekļauti gan perspektīvi, gan pieredzējuši spēlētāji, kā arī tie, kuri spētu izpildīt trenera taktiskos norādījumus."

Štālbergs arī ieskicēja, kā notikusi spēlētāju izvēle. "Visi treneri vienojāmies, ka katrs veidojam savu sarakstu, bet vēlāk visi vienlaicīgi to iesūtam. Nebija tā, ka atsūtam savus 15-16 spēlētājus un saraksti ir krasi atšķirīgi," uzsver Štālbergs. "Lielā mērā mums visiem domas sakrita."

Izlases ģenerālmenedžeris atklāja, ka pārbaudes spēles pirms gaidāmajiem mačiem vēl nav sarunātas, bet Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā gatavībā jābūt vairāk nekā tikai 15 basketbolistiem.

"Plānojam startēt ar aptuveni 15 spēlētājiem. Par šādu soli lēmām tāpēc, ka vairākiem basketbolistiem ir mikrotraumas. Gadījumā, ja kāds izkrīt no sastāva, varēsim paņemt vietā nākamo," norāda Štālbergs. "Pārbaudes spēles vēl nav izdevies sarunāt. Vēlējāmies uzspēlēt ar igauņiem, bet viņi uz kvalifikācijas turnīru dosies divas dienas ātrāk. Tikmēr jautājums par spēli ar kādu no kubiem vēl ir atklāts."

Latvijas izlasei 2021.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra pirmajā posmā paredzētas spēles ar Bosnijas un Hercegovinas izlasi (21.februārī) un Bulgārijas valstsvienību (24. februārī).

Latvijas izlases paplašinātais kandidātu saraksts dalībai 2021.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā:

Jānis Blūms, Artūrs Kurucs (abi - "VEF Rīga"), Ingus Jakovičs (Varēzes "Openjobmetis", Itālija), Aigars Šķēle (Tallinas "Kalev"/"Cramo", Igaunija), Mārcis Vītols ("Ventspils"), Kaspars Vecvagars ("Chocolates Trapa", Spānija), Rinalds Sirsniņš, Kristaps Dārgais, Kaspars Bērziņš (visi - "Ogre"), Artūrs Žagars (Badalonas "Joventut", Spānija), Rihards Lomažs (Vilērbānas ASVEL, Francija), Dairis Bertāns, Jānis Timma (abi - Maskavas apgabala "Himki", Krievija), Artis Ate (Klužas-Napokas "U-Banca Transilvania", Rumānija), Mārtiņš Laksa (Ļubļinas "Start", Polija), Žanis Peiners (Belgradas "Partizan NIS", Serbija), Māris Gulbis, Klāvs Čavars (abi - "Ventspils"), Ojārs Siliņš (Brešas "Germani Basket", Itālija), Andrejs Gražulis (Tortonas "Bertram", Itālija), Artjoms Butjankovs (Jaroslavļas "Burevestnik", Krievija), Mareks Mejeris (Parmas "Perma", Igaunija), Rolands Freimanis (Vloclavekas "Anwil", Polija), Mārtiņš Meiers (Podgoricas "Budučnost VOLI", Melnkalne).

Uz augšu
Back