Sporta skolas vēstulē LBS norāda uz nepilnībām jaunatnes līgā

Basketbola bumba

FOTO: Ieva Lūka/LETA

Latvijas Jaunatnes basketbola līgas (LJBL) sporta skolas atklātā vēstulē Latvijas Basketbola savienībai (LBS) norādījušas uz nepilnībām sacensību sistēmā.

Sporta skolu atklātā vēstule LBS pilnā apjomā:

LBS valde grasās pieņemt izspēles sistēmas izmaiņas LJBL, kas var būtiski ietekmēt visu Latvijas jauniešu basketbolu. Lēmuma pamatā ir pāriešana no sistēmas "labākais pret labāko" jeb sportiskais princips uz "komplektu" sistēmu.

Jaunatnes komisijā, kurā sapulcināti basketbola jomas speciālisti ar lielu darba stāžu tieši darbā ar jauniešiem, šis jautājums tika izskatīts un, balsojot ar rezultātu 10:1, tika izlemts, ka jāpaliek pie esošās sistēmas "labākais pret labāko".

Diemžēl šobrīd ir jūtams noskaņojums, ka LBS valde gatavojas pieņemt lēmumu, ignorējot Jaunatnes komisijas un daudzu citu treneru viedokli.

Mūsuprāt, līdzšinējā sistēma "labākais pret labāko" ir piemērotākā sistēma LJBL čempionātam un pamatojumam varam minēt vairākus argumentus.

1) Spēlējot pēc sistēmas "labākais pret labāko", tiek saglabāts sportiskais princips, kad labākās komandas spēlē ar labākajām komandām, bet zemākā līmeņa komandas spēlē savā starpā, līdz ar to spēles ir līdzīgākas, nav tik daudz spēļu ar lielu punktu starpību.

2) Sistēma tendēta uz labāko komandu un labāko bērnu izaugsmi, un tā ir iespēja progresēt reģionu sporta skolu komandām, kas ir svarīgi, jo Latvijas vīriešu izlasē spēlē 80% spēlētāji, kuri uzauguši un trenējušies reģionos.

3) Reģionu pilsētām ir ļoti grūti nodrošināt pilnu komplektu ar konkurētspējīgām komandām, taču, ja kāda vecuma grupas komanda ir pietiekami spēcīga, lai spēlētu superlīgā, to var liegt citu komandu vājums. Tādā veidā mēs panākam treneru un audzēkņu demotivāciju un vēl straujāku un agrāku aizplūšanu uz Rīgas komandām.

4) Pēc līdzšinējās sistēmas vecuma grupās U12-U13 spēlēsim pēc sportiskā principa, bet vecākajās grupās U14-U19 - pēc nosacīta ekonomiskā principa. Pēc bērna attīstības viedokļa vajadzētu būt otrādi: sākumā jāspēlē pa reģioniem ar mazāku spēļu skaitu, kur arī treniņu darbs nav akcentēts uz tūlītēju rezultātu sasniegšanu, savukārt vēlāk tiek spēlēts pēc sistēmas, kad lielāks uzsvars tiek likts uz augstu rezultātu sasniegšanu un spēlēm "labākais pret labāko".

5) Spēlējot pēc sistēmas "labākais pret labāko", visām iesaistītajā pusēm (audzēkņi, treneri, vecāki, līdzjutēji) ir viegli saprotama izspēles sistēmas kārtība - nav nekādas rēķināšanas, nepārtraukta skatīšanās tabulā vai atkarība no cita vecuma komandu panākumiem.

6) Paredzam, ka "komplektu" sistēmā reģionu komandās spēlētājiem būs liela pārslodze. Ir skaidrs, ka nav iespējams nodrošināt visas vecuma grupās labas komandas, bet pēc “komplektu” sistēmas tas būs ļoti svarīgi. Līdz ar to labākie spēlētāji būs spiesti spēlēt ne tikai sava vecuma komandās, bet arī vecākajās grupās, kas izraisīs spēlētāju pārslodzi un lielāku trauma risku. Arī treniņu darbs tiks koncentrēts uz ātrāku rezultātu sasniegšanu, nevis spēlētāju pakāpenisku attīstību.

7) Jaunajām sporta skolām (Salaspils, Mārupe, Ķekava utt.) ir samērā labas un konkurētspējīgas jaunāko grupu komandas, bet iztrūkst vecāko grupu komandas. Pēc "komplektu" sistēmas principa šīm spēcīgajām komandām būs niecīgas iespējas spēlēt superlīgā. “Komplektu” sistēmas aizstāvji kā argumentu min vienkāršāku spēļu kalendāra izveidošanu. Mūsuprāt, ja LBS vienojas ar EYBL, EYGBL, BBBL par nedēļas nogaļu sadali savā starpā, kad spēlē viens turnīrs un kad otrs, tad neredzam problēmu izveidot kalendāru arī pie sistēmas "labākais pret labāko".

8) Ieskatam pievienojam tabulu, cik kilometru nobrauc vienas sporta skolas komandas, par pamatu ņemtas U15 un U16 vecuma grupas zēnu superlīgas komandas:

PilsētaKilometri
Liepāja6000
Ventspils5500
Gulbene4200
Jēkabpils3800
Valmiera3500
BS Rīga1400

Mēs nezinām, cik katrai komandai izmaksā viens nobraukts kilometrs, bet starpība starp Rīgas un reģionu komandām ir milzīga. Interesantākais ir tas, ka tieši BS Rīga izsakās par pārāk lielajām transporta izmaksām.

Secinājumi:

  • Tiek lauzts sporta princips - labākajām komandām ir jāspēlē ar labākajām komandām.
  • "Komplektu" sistēmas ieviešana var radīt nopietnas sekas basketbola popularitātei reģionos, riskējam pazaudēt jauniešus, kuri var izvēlēties citus sporta veidus, riskējam pazaudēt entuziastiskus trenerus, jo viņiem var zust motivācija.
  • Kaut gan jaunajām sporta skolām ir spēcīgas komandas, "komplektu" sistēma rada grūtības iekļūt superlīgā.
  • Vairāk nevienlīdzīgu spēļu. Paredzam, ka būs spēles ar lielāku punktu starpību.
  • Bieži dzirdam no jauniešu izlašu treneriem, ka jaunieši ir pārāk "nodzīti" sezonas laikā, ir ielaistas traumas, pārāk daudz spēļu, pārāk maz tiek domāts par attīstību ilgtermiņā, bet tieši uz to arī virza "komplektu" sistēma. Treneri būs spiesti vairāk domāt par tūlītēju rezultātu, nevis par audzēkņu izaugsmi.
  • Iespējams, ka nelieli ekonomiski ieguvumi no "komplektu" sistēmas būtu, bet to, cik tie būtu lieli, neviens nav rēķinājis, pat kvēlākie šīs idejas aizstāvji ne.

Un kas tad mums ir svarīgākais? Nauda? Demotivēti treneri? Pārslogoti bērni pa vairākām komandām? Vai tomēr daudzpusīga, pakāpeniska audzēkņu attīstība atbilstošā vidē?

Lūdzam LBS valdi, pirms pieņemt šādus svarīgus lēmumus, ieklausīties profesionāļos, t.i., treneros, kuri ikdienā ar bērniem strādā. Pirmkārt, tā bija Jaunatnes komisija, kuras nostāja šajā jautājumā bija vairāk nekā pārliecinoša. Otrkārt, LBS valdes sēdē, lemjot par šīs sistēmas izmaiņām, pieaiciniet profesionāļus arī no reģionālām sporta skolām, kuriem ir pavisam cits skatījums uz šo situāciju, un diskutējot varbūt ir iespēja panākt vēl citas, labākas sistēmas izstrādi.

Apkopojot visu, rodas retorisks jautājums - kāpēc LBS ir nepieciešamas šādas komisijas, ja viņu pārliecinošais lēmums tiek ignorēts? Kur ir LBS prezidenta Raimonda Vējoņa solītais dialogs ar visiem LBS biedriem, īpaši tik svarīgu jautājumu gadījumos, kad gatavojas sagraut sistēmu, kas strādāja visiem saprotami un pieņemami? Vai ir pareizi saprasts, ka šobrīd tiek virzīta šaura interešu loka vēlamā izspēles kārtība?

Esam gatavi dialogam, atvērti sarunām, jo vēlamies atgādināt - sporta skolas un sporta klubi ir tie, kas veido sportistus - profesionāļus, arī pašvaldības, atbalstītāji un vecāki iegulda lielus finansiālus līdzekļus un citus resursus, lai viņi aizsniegtos arī līdz LBS sapnim - spēcīgām Latvijas izlasēm.

Būsim pateicīgi jau drīzumā saņemt atbildi par LBS valdes lēmumu un nostāju šajā jautājumā.

Vēstuli parakstījuši:

Krāslavas sporta skola, Madonas BJSS, Kandavas novada BJSS, Balvu sporta skola, Ventspils sporta skola "Spars", East-ball/RTDP, Saldus sporta skola, Liepājas sporta spēļu skola, Gulbenes novada BJSS treneri, Ikšķiles sporta skola, Rūjienas novada sporta skola, Preiļu novada BJSS, Viļānu novada sporta skola, Smiltenes novada sporta skola, Rugāju sporta centrs, Siguldas sporta skola, biedrība "Basketbola Klubs Ķekava", Talsu novada sporta skola, Cēsu pilsētas sporta skola, sporta klubs Jaunpils, Mārupes sporta centrs, Salaspils sporta skola, Kuldīgas novada sporta skola, Bauskas sporta skola.

Mutiski atbalstīja: Limbažu sporta skola, Alūksnes sporta skola, Berģu mūzikas un mākslas skola, Līvānu sporta skola.

Ogres basketbola skola un sporta klubs Ezerzeme savu nostāju pauda Jaunatnes komisijā.

LJBL izspēles sistēma raisījusi diskusijas sociālajos tīklos. Komentāru basket.lv mājaslapā sniedzis LBS prezidents Raimonds Vējonis.

"Manis vadītā LBS valde nav pieņēmus ijaunu lēmumu par LJBL čempionāta norises kārtību.

2019. gada 1. augustā LBS iepriekšējā sasaukuma valde, apstiprināja LJBL čempionāta nolikumu 2019./2020. gada sezonai, kas iepriekš bija izskatīts un pēc nopietnām diskusijām akceptēts LBS Jaunatnes komisijā. Nolikums paredzēja  pakāpeniski atgriezties pie 20 gadus (1993-2012) LJBL  izmantotā sporta skolu komplektu principa, 2019./2020. gada sezonā superlīgai nosakot formulu 8 komplekti + katrā grupā 4 labākās komandas, bet 2020./2021. gada sezonai nosakot formulu 10+2. Pamatojums - lielās ceļošanas izmaksas, liekot lielo skolu komandām uz spēlēm doties katrai atsevišķi, kā arī grūtības izveidot un ievērot katrai vecuma grupai atšķirīgu spēļu kalendāru. 

Pēc 2020. gada sezonas rezultātiem, pārejot uz formulu 10+2, ārpus superlīgas, paliktu sešas komandas, kuras savās grupās rangu tabulā ieņēma 8.-12. vietu.

Jaunatnes komisijas jaunais sastāvs, kurā turpina darboties arī pieci iepriekšējā sasaukumā strādājušie, iestājās par Nolikumā iestrādātā principa maiņu, lai atgrieztos pie principa "labākais pret labāko". Tāds viedoklis atbalstīts arī neoficiāli sarīkotajā jauniešu treneru aptaujā.

Aprīļa beigās LBS valdes sēdē bez Jaunatnes komisijas viedokļa izskanēja arī citi argumenti - nepieciešamība rīkoties prognozējami, ievērojot iepriekš apstiprināto nolikumu un brīdinājums, ka nedrīkst ignorēt ekonomiskos faktorus situācijā, kad nav iespējams  precīzi prognozēt "Covid-19" pandēmijas krīzes ietekmi uz iespējām finansēt jaunatnes basketbola sistēmu, tai skaitā sporta skolu budžetiem.

Es pats un vairāki valdes locekļi piedalījāmies Jaunatnes komisijas sēdē, uzklausot Jaunatnes komisijas argumentus un veicinātu izpratni par valdes pozīcijas iemesliem. Lai pieņemtu izsvērtu lēmumu, LBS valde uzklausīs arī Treneru un Reģionu komisiju viedokļus."

Uz augšu