Skandāls svarcelšanā: WADA atrod korupciju un dopinga piesegšanu

FOTO: Reuters/ScanPix

Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) veiktajā izmeklēšanā Starptautiskajā Svarcelšanas federācijā (IWF) atklāta vērienīga korupcija un desmitiem noklusēti dopinga gadījumi, ceturtdien paziņoja WADA.

WADA vadošais izmeklētājs Ričards Maklarens sacīja, ka iedziļināšanās IWF darbībā bijušā prezidenta Tamasa Ajana vadībā atklāja miljoniem dolāru trūkstošas naudas un 40 pozitīvas dopinga lietas, kas tika noklusinātas.

Maklarena ziņojums apsūdz Rumānijā dzimušo ungāru izcelsmes bijušo IWF prezidentu Ajanu par "autokrātisku, autoritāru" vadības stilu, kura rezultātā sporta veida vadība bija "disfunkcionāla, neefektīva".

Ziņojumā teikts, ka Ajans savas desmitgadi ilgās valdīšanas laikā ir izmantojis "skaidras naudas tirāniju", lai kontrolētu IWF, prezidentam iekasējot naudas sodus par dopingu un regulāri izņemot lielas summas no organizācijas kases, tās neiegrāmatojot.

"Ir absolūti neiespējami noteikt, cik liela daļa no iekasētās vai izņemtās naudas tika izlietota likumīgiem izdevumiem," teikts izmeklēšanas kopsavilkumā.

Trūkstošā summa ir 10,4 miljoni ASV dolāru (9,15 miljoni eiro), teikts ziņojumā.

"Ikviens tika turēts finanšu neziņā, izmantojot slēptos bankas kontus," sacīja Maklarens. "Daži skaidrās naudas līdzekļi tika uzskaitīti, daži nē."

McLaren, kurš bija arī galvenais izmeklētājs Krievijas narkotiku skandālā 2015.gadā, sacīja, ka zonde ir atradusi arī 40 pozitīvas narkotiku lietas, kas apraktas IWF reģistros.

"Tas ietver zelta un sudraba medaļniekus, kuriem vēl nav veikti paraugi," teikts ziņojumā.

"Šī informācija tika nodota WADA turpmākai izmeklēšanai," piebilsts ziņojumā, citējot "dopinga kultūru", kas bija godā svarcelšanā.

Papildus finanšu un dopinga pārkāpumiem Maklarena ziņojumā tika atklāta arī korupcija IWF lēmumu procesā.

"Divi pēdējie vēlēšanu kongresi bija zīmīgi ar balsu pirkšanu par prezidenta un valdes amatiem," teikts ziņojumā.

Ajans atkāpās no IWF vadītāja amata aprīlī pēc apsūdzībām korupcijā, kas tika izteiktas Vācijas sabiedriskās raidorganizācijas ARD pārraidītajā dokumentālajā filmā "Svarcēlāju lords".

Dokumentālā filma apgalvoja, ka olimpiskajā sporta veidā ir iedibināta "korupcijas kultūra", ievērojamiem svarcēlājiem reti veicot narkotiku pārbaudes un dopinga kontrolieriem ņemot skaidru naudu, lai pieņemtu manipulētus urīna paraugus.

81 gadu vecais Ajans, kurš IWF ir kopš 1976.gada, 24 gadus strādājot par ģenerālsekretāru, bet pēdējos 20 - par prezidentu, šos apgalvojumus noliedza.

Ajans uzstāja, ka viņš ir kļuvis par ARD "nepamatota uzbrukuma" upuri.

"Šī filma ir pilnībā izpostījusi manu dzīvi un 50 darba gadus. Liela daļa mana darba ir bijusi saistīta ar dopinga profilaksi," viņš sacīja.

Tomēr ceturtdien publicētajā Maklarena ziņojumā tika uzskicēts satriecošs Ajana valdīšanas portrets, sakot, ka Ungārijas amatpersona ir izkopusi savas "autoritārās pārvaldības metodes" aukstā kara laikā, kad svarcelšanā dominēja Austrumu bloka valstis.

Ziņojumā teikts, ka Ajans ir saglabājis stingru saikni ar sporta veida nacionālajām biedru federācijām, izmantojot "patronāžu, atlīdzību un sodus".

"Ajans vadīja IWF tā, it kā tas būtu viņa paša personīgais lēnis vai privāts uzņēmums, pār kuru viņam bija absolūta kontrole," teikts ziņojumā, atzīmējot, ka tas kontrolēja visu skaidras naudas izņemšanu un noguldījumus federācijas galvenajā bankas kontā.

"Pamatojoties uz konfidenciāla liecinieka teikto, ikgadējais "audits" sastāvēja no IWF Iekšējās audita komitejas (IAC) došanās uz Budapeštu, tur saņemot 100 ASV dolārus (88 eiro) vai viskija pudeli, un Ajans teica: "Šeit esat jūs, šeit ir grāmatas. Parakstiet tās, un ejam vakariņās ," teikts ziņojumā.

Ziņojumā sīki aprakstīta nekontrolētas grāmatvedības prakse, atzīmējot, ka līdz pat 2009.gadam IAC darbs bija vājš.

Uz augšu
Back