Ielās dzimusi draudzība ir uz mūžu? "Ghetto games" un Latvijas 3x3 basketbolistu ceļi šķīrušies

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments 9
Edgars Krūmiņš (no kreisās), Agnis Čavars, Nauris Miezis un Kārlis Pauls Lasmanis.
Edgars Krūmiņš (no kreisās), Agnis Čavars, Nauris Miezis un Kārlis Pauls Lasmanis. Foto: https://www.ghetto.lv

Jau no pašiem Latvijas labākās profesionālās 3x3 basketbola komandas pirmsākumiem tās galvenais balsts bija organizācija "Ghetto games". Tiesa, 2020.gads nesis pārmaiņas arī šajā šķietami nešķiramajā savienībā. Kāpēc beidzās šī uz asfalta dzimusī draudzība?

Kā viss sākās

Līdz 2017. gada jūnijam 3x3 basketbols bija sporta veida atvasinājums, ko entuziasti spēlēja brīvajā laikā. Latvijā to popularizēja ielu sporta un kultūras kustība "Ghetto games", kas jau kopš 2009. gada rīko šāda formāta basketbola turnīrus uz asfalta, nepiedaloties tiesnešiem.

Epizodiski "Ghetto games" komanda piedalījās dažādos ielu basketbola turnīros ārvalstīs, kur spēlēja arī kustības dibinātājs Raimonds Elbakjans.

2017.gada 10.jūnijā Starptautiskā olimpiskā komiteja (SOK) paziņoja, ka Tokijas Olimpiādē sporta veidu saimē debitēs arī 3x3 basketbols. Tas nozīmēja, ka darbam jāķeras klāt nopietni, nevis "uzspēlēsim strītiņu" režīmā.

Latvijas Basketbola savienība (LBS) uzrunāja "Ghetto games", jo bija nepieciešama komanda un darba plāns. Tika izveidota valsts galvenā komanda "Rīga Ghetto basket", kas vienlaikus bija arī Latvijas izlase. Komanda "Ventspils Ghetto" bija nosacīts fārmklubs, kur pulcēti papildspēki.

Elbakjana un LBS tā laika ģenerālsekretāra Edgara Šnepa attiecības nekad nav bijušas no siltākajām, lai neteiktu skarbāk, bet olimpiskais mērķis lika nolikt malā savstarpējās nesaskaņas.

Līdz pat 2020.gadam tika strādāts kopā roku rokā, piedaloties arī Latvijas Olimpiskajai vienībai (LOV), kas basketbolistiem nodrošina medicīnas un atjaunošanās pakalpojumus, kā arī ikmēneša ienākumus.

LOV mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka 3x3 izlases basketbolisti 2020. gadā ir visdāsnāk atalgotie no visiem. Agnis Čavars, Nauris Miezis, Kārlis Pauls Lasmanis un Edgars Krūmiņš atrodas LOV A sastāvā. Šim gadam katram no sportistiem piešķirti 14 350 eiro jeb 1195,83 eiro mēnesī.

Papildu ienākumus nodrošina komercturnīros nopelnītais. Šajās sacensībās komanda līdz šim startēja kā "Rīga Ghetto basket".

"Ghetto games" komanda jau kopš olimpiskā sapņa sākumposma aktīvi kultivēja 3x3 komandas pozitīvo tēlu arī publiskajā vidē. Tā ir pavisam ikdienišķa prakse. 2019.gadā kinoteātros nonāca arī dokumentālā filma "No Ghetto līdz Olimpiādei".

Kad un kāpēc ceļu pārskrēja melns kaķis?

Viss šķietami ritēja labi, bet pērnā gada pašās beigās vai 2020.gada sākumā komandas basketbolisti un "Ghetto games" puse sēdās pie sarunu galda, lai pārrunātu olimpiskās sezonas plānus. Tas notika vēl pirms koronavīrusa pandēmijas ieviestajām korekcijām ierastajā pasaules kārtībā, Tokijas olimpisko spēļu pārcelšanas.

3x3 izlases kapteinis Agnis Čavars atceras, ka sarunas laikā abas puses sapratušas, ka viedokļi par turpmāko sadarbību pārāk atšķiras.

TVNET rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka nesaskaņu pamatā bijusi abu pušu atšķirīgā vīzija par 2020.gadā pieejamo un komercturnīros potenciāli nopelnāmo naudas resursu izlietojumu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

NENOKAVĒ “RIGA GHETTO” 1/4 SPĒLI PRET “ZEMUN” 18.40 ???? @dsn_nation

A post shared by Ghetto Games (@ghettogames) on

Konkrēti šādai versijai gan apstiprinājumu neizdevās gūt, jo neviens no uzrunātajiem abu pušu pārstāvjiem to neminēja kā iemeslu. Tie, kuriem par to tika jautāts, oficiāli šādu hipotēzi neapstiprināja.

"Ghetto games" kustības dibinātājs Raimonds Elbakjans TVNET situāciju komentēja īsi, uzsverot līdzīgu procesu norisi dažādās dzīves jomās.

"Tā notiek. Puiši vienkārši bija izauguši no ielu sporta līdz profesionālam līmenim. Lai viņiem veicas treniņos, spēlēs un turnīros. Es šobrīd koncentrējos futbola, florbola un cīņu sporta attīstībai "Ghetto games" saimē. Jo viss, kas kļūst olimpisks, tas uzreiz kļūst arī ļoti politisks. Mēs šobrīd vairāk attīstām basketbolu viens pret viens, divi pret divi, trīs pret trīs kā "Ghetto basket"," skaidroja Elbakjans.

"No biznesa viedokļa tas nav īsti labi, ja turnīram un kādai izredzētai komandai ir viens nosaukums. Vēsturiski tā bija sanācis, ka komandu sauca "Ghetto basket".

Tolaik komandā spēlēju es, Edgars Krūmiņš, Artūrs Strēlnieks. Vēlāk bija nosaukumam klāt jāpieliek arī pilsētu. Pielikām Rīgas vārdu. Pēc tam izveidojām otru komandu, kas nesa Ventspils vārdu. Tā tas arī turpinājās."

"Ghetto games" loma 3x3 olimpiskajā ceļā bija ļoti nozīmīga. Pirmkārt, komandas menedžera funkcijas pildīja šīs organizācijas pārstāvis Jānis Āre. Šobrīd komandai nav menedžera, tāpēc šo lomu dala visi komandas dalībnieki, bet primāri treneris Raimonds Feldmanis un Čavars.

Tiesa, ja sportistiem un trenerim jādomā par biļešu rezervāciju, atskaišu iesniegšanu LOV un citiem ikdienišķiem sīkumiem, vai tas netraucē profesionālam darbam treniņos un spēlēs?

Komandas pārstāvji teic, ka pandēmijas laikā ar visu ļoti labi tiek galā. 

"Mums ir tāds mazs un ļoti draudzīgs kolektīvs. Pienākumus sadalām uz visiem. Nav jau tik daudz, ko darīt, lai netiktu galā," saka treneris Feldmanis, kurš ir arī uz Latvijas klasiskā basketbola vīru izlases komandtiltiņa.

LBS par 3x3 basketbolu atbild Nauris Metnieks, kurš gan nav tieši piesaistīts izlasei. Komanda darbojas autonomi, bet nepieciešamības gadījumā lūdzot palīdzību LBS.

"Mēs viņiem palīdzam ar infrastruktūru jeb vietu, kur trenēties. Skaidrs, ka komandai būtu nepieciešams viens cilvēks, kurš pilda menedžera funkcijas, bet šobrīd tādu piesaistīt nav reāli. Viņi ir LOV kā individuālie sportisti, tur ir arī treneris/menedžeris, kurš saņem atalgojumu. Tas nav kā klasiskajā basketbolā," teica Metnieks. "Darba attiecībās kontakts ar "Ghetto games" ir pārtraukts, izlase balstās uz LOV. Pamazām veidojam attiecības ar LBS. Komunicējam diezgan bieži, jo Agnis Čavars un Baiba Eglīte darbojas 3x3 komisijā. Ļoti daudz viņu ikdienas procesos nejaucos, bet esmu lietas kursā."

Agnis Čavars TVNET pauda, ka redzējums par attīstību neesot saskanējis tikai par šo sezonu. Viņš pieļāva, ka nākotnē sadarbību ar "Ghetto games" atkal varētu atsākt.

"Nevarējām vienoties par kopsaucējiem šai sezonai. Nolēmām pamēģināt, kā ir darboties atsevišķi. Viņi tagad ies citādāku ceļu, mēs vēl citu. Mēs neskatāmies šauri tikai uz sevi, bet uz visa sporta veida attīstību kopumā.

Jā, izlase vairs nesadarbojas ar "Ghetto games", bet sporta veids joprojām balstās uz šiem trīs vaļiem - LBS, LOV un "Ghetto". LOV palīdz mums ar fizioterapeitiem, preparātiem, finansējumu, bet mēs nesam Latvijas vārdu pasaulē. "Ghetto" vienmēr būs platforma, kur spēlēt jaunajiem," skaidroja Čavars.

LBS atbalsts 3x3 izlasei esot bijis līdz pandēmijas sākumam. Tagad komanda pati ar visu tiekot galā, arī meklējot treniņu vietas.

"Šobrīd šo jautājumu paši mēģinām risināt. Lielākoties to dara treneris Feldmanis, iesaistot savus kontaktus. Esam pat pļavā trenējušies. Vasarā izmantojam to, ka var trenēties ārā. Šobrīd tāpēc arī nevajag aktīvu LBS iesaisti. Ziemā varbūt atkal viņu palīdzību vajadzēs vairāk."

Treneris Feldmanis, Čavars un Nauris Miezis TVNET uzsvēra, ka pagaidām menedžera neesamība komandu neietekmē. Papildus ārpus laukuma pienākumu neesot tik daudz, lai ar tiem netiktu galā pašu spēkiem.

Jautājums gan ir, cik profesionāli darbs varēs noritēt, kad būs jāgatavojas olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīram.

Kāds tagad ir komandas nosaukums?

Šosezon Mieža, Lasmaņa, Čavara un Krūmiņa pārstāvēto komandu vairs nesauc "Rīga Ghetto basket", kaut gan joprojām mediji, atspoguļojot rezultātus Tallinas turnīra spēlēs, lieto šo nosaukumu.

"Mēs vairs neesam "Rīga Ghetto basket". Šobrīd esam vienkārši "Rīga". Mūsu ceļi šoreiz ir šķīrušies. Joprojām meklējam ģenerālsponsoru, kas mainīs mūsu nosaukumu. Domāju, ka ar "Ghetto games" un Raimondu šķīrāmies draudzīgi. Katram bija savas intereses un vajadzības, bet visu izrunājām," pauda 3x3 izlases līderis Miezis.

"Pašā sākumā "Ghetto" puse sedza izbraukumu izdevumus, kad vēl nebija sponsoru. Tiklīdz mums "pieslēdzās" LOV, tad "Ghetto games" bija tikai vārds. Protams, vajadzības gadījumā varējām vērsties pie Raimonda un pārējiem, nekad neatteica."

Šobrīd abas komandas nes tikai pilsētu nosaukumus - Rīgas un Ventspils. Abas vienības trenējas kopā, tāpēc "Ghetto games" pārtraukuši sadarbību ar abām.

Elbakjans gan pastāstīja, ka Ventspils komanda bija gatava sadarbību turpināt, taču abas vienības trenējas kopā, ir gandrīz viens veselums. Viņaprāt, būtu muļķīgi vienus reklamēt, bet ar otriem nesadarboties. Tāpēc arī sadarbība pārtraukta ar abām komandām.

Jau pēc sadarbības pārtraukšanas esot piezvanījis Lasmanis, kurš paudis uzskatu, ka ilggadējā sadarbība tomēr neesot pārtraukta korekti, pastāstīja Elbakjans.

"Ghetto games" arī turpmāk savos sociālās saziņas vietņu kontos un mājaslapā ziņošot par 3x3 basketbolistu sekmēm dažādos turnīros.

Vai Latvijas labākajām 3x3 komandām izdosies piesaistīt ģenerālsponsoru, kas būs gatavs parādīties vienību nosaukumos? Lūkosim. 

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments 9

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu