Kariņš: Latvija sāks sarunas ar IIHF par Baltkrievijā plānoto hokeja PČ spēļu rīkošanu citā valstī
Papildināts

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš FOTO: Evija Trifanova/LETA

Latvija sāks sarunas ar Starptautisko Ledus hokeja federāciju (IIHF) par 2021.gadā Baltkrievijā plānoto pasaules hokeja čempionāta spēļu rīkošanu citā valstī, pirmdien pēc valdības ārkārtas sēdēs paziņoja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Kariņš skaidroja, ka Latvija vēlas rīkot 2021.gada pasaules čempionātu Rīgā, tomēr, ņemot vērā situāciju Baltkrievijā, premjers neredz iespēju, ka Latvija šo čempionātu varētu rīkot kopā ar Baltkrieviju.

"Aicināsim IIHF Baltkrievijas vietā atrast otru valsti. Ja federācija [IIHF] atteiksies un Baltkrievijā situācija joprojām nebūs mainījusies, valdība varētu lemt, ka Latvija nepiedalās 2021.gada hokeja čempionāta rīkošanā," uzsvēra Kariņš.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) pauda, ka par minēto jautājumu šodien sēdē runāts diezgan detalizēti.

"Mūsu primārais uzdevums ir sākt sarunu un diskusiju ar IIHF, un to veiks Izglītības un zinātnes ministrija. Tas nenotiks ne šodien, ne rīt - tam ir jāatvēl kāds laika rāmis. Mūsu galvenais uzstādījums ir izdarīt visu, lai, ja situācija saglabājas tāda, kāda tā ir, čempionāts no Baltkrievijas tiktu pārcelts uz kādu citu valsti," teica ministrs.

Rinkēvičs gan pieļāva, ka situācija Baltkrievijā, notiekot kādam politiskam pavērsienam, varētu mainīties, kā rezultātā meistarsacīkstes tur varētu notikt.

Viņš arī akcentēja, ka ir jāņem vērā, ka Latvijas valdība nav čempionāta rīkotāja - tā sniedza garantijas par atbalstu, bet pasākumu rīko sporta veida federācijas.

"Mums ir pastāvīga diskusija, vai politika jājauc ar sportu. Dzirdam, ka šīs lietas nav jājauc kopā, aizmirstot, ka ir valstis, kur režīmi sportu izmanto politiskos mērķos," norādīja Rinkēvičs.

Iepriekš Kariņš aģentūrai LETA skaidroja, ka saistībā ar notikumiem Baltkrievijā viņš ir uzdevis izglītības un zinātnes ministrei Ilgai Šuplinskai (JKP), kura ir atbildīga arī par sporta jautājumiem un par minētā čempionāta organizēšanu no valsts puses, sazināties ar IIHF, lai nonāktu pie kopīga labākā iespējamā risinājuma šajā situācijā.

"Šobrīd ir grūti iedomāties, kā pēc pēdējiem notikumiem Baltkrievijā varam kopīgi organizēt hokeja čempionātu," vērtēja premjers.

Pirmdien notika Ministru kabineta ārkārtas sēde, kurā tika skatīts jautājums par situāciju Baltkrievijā. Šī jautājuma izskatīšanas gaitā aktualizēts arī jautājums par 2021.gada pasaules čempionāta hokejā organizēšanu, kuru kopīgi rīko Latvijas un Baltkrievijas hokeja federācijas.

IIHF pagaidām neplāno pārcelt 2021.gada pasaules čempionātu uz citu norises vietu un nevēlas izdarīt kādus politiskus paziņojumus.

Saskaņā ar oficiālajiem provizoriskajiem rezultātiem Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās līdzšinējais valsts galva Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,08% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - 10,09%, taču opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti.

Baltkrievijas drošības dienestiem vardarbīgi apspiežot protestus pret acīmredzamajiem pārkāpumiem vēlēšanu norisē un rezultātu viltošanu, Baltkrievijā aizturēti gandrīz 7000 cilvēku un simtiem ievainoti. Slimnīcās ārstējas vairāk nekā 250 cietušo, un ir arī bojāgājušie.

2021.gada pasaules čempionātu rīko Minska kopā ar Rīgu, bet turnīra izšķirošās fāzes spēles paredzētas tieši Baltkrievijas galvaspilsētā. Minska pasaules čempionātu uzņēma arī 2014.gadā, un jau toreiz Eiropas Parlaments aicināja IIHF liegt Baltkrievijai uzņemt meistarsacīkstes, norādot uz varas iestāžu represijām pret opozīciju.

2022.gadā turnīru vajadzētu uzņemt Somijai (Helsinkiem un Tamperei), 2023.gadā - Krievijai (Sanktpēterburgai), 2024.gadā Čehijai (Prāgai un Ostravai), bet 2025.gadā - Zviedrijai un Dānijai.

Rīga un Minska 2017.gada maijā notikušajā balsojumā sīvā cīņā pārspēja Somijas pilsētas Helsinkus un Tamperi. Rīgā un Minskā notiks grupu turnīri un pa diviem ceturtdaļfināliem, bet pusfināli un fināls tiks aizvadīti Baltkrievijas galvaspilsētā.

Rīga pasaules meistarsacīkstes līdz šim vienīgo reizi uzņēmusi 2006.gadā, kamēr Minskā turnīrs notika 2014.gadā.

Uz augšu
Back