Latvijas Sporta muzejā notiks J.Lūša atceres pasākums

Latvijas Sporta muzejā notiks J.Lūša atceres pasākums
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Jānis Lūsis.
Jānis Lūsis. Foto: facebook.com

24.septembrī Latvijas Sporta muzejā notiks šķēpmetēja Jāņa Lūša atceres pasākums.

Muzejs informē, ka pasākums tā telpās Alksnāja ielā 9 sāksies plkst.13.

Sarīkojumu vadīs sporta žurnālists Anatolijs Kreipāns, un tajā piedalīsies valsts sporta dzīves vadītāji no Izglītības un zinātnes ministrijas, Latvijas Olimpiskās komitejas un olimpiskās akadēmijas, Latvijas Sporta Federāciju padomes, Latvijas Vieglatlētikas savienības, Latvijas Sporta Veterānu Savienības, Latvijas Šķēpmetēju kluba pārstāvji, žurnālisti, sportisti, draugi un Jāņa Lūša ģimene.

Pasākumu bagātinās izstāde "Gadsimta leģenda. Šķēpmetējs Jānis Lūsis", dokumentālo filmu fragmenti, sporta izdevumi, laikabiedru pieredzējumi un atmiņu stāsti.

Lūsis mūžībā aizgāja 29.aprīlī 80 gadu vecumā.

Lūsis ir četru olimpisko spēļu dalībnieks, kā arī triju olimpisko medaļu - zelta, sudraba un bronzas - ieguvējs. Viņš ir četrkārtējs Eiropas čempions, divpadsmitkārtējs PSRS čempions, desmitkārtējs Latvijas čempions un divkārtējs pasaules rekordists šķēpa mešanā.

Pirmoreiz par pasaules rekordistu ar vecā tipa šķēpu Lūsis kļuva 1968.gadā, sacensībās Somijas pilsētā Sārijervi šķēpu jau pirmajā metienā raidot 91,98 metru tālumā un par 26 centimetriem labojot norvēģa Terjes Pedersena sasniegumu.

Arī otro reizi Latvijas šķēpmetējs pasaules rekordu sasniedza pirms olimpiskajām spēlēm, 1972.gadā Stokholmā pasaules rekordu uzlabojot līdz 93,80 metriem. Viņš par 1,10 metriem pārspēja tagadējā Zigismunda Sirmā un Līnas Mūzes trenera Kimo Kinnunena tēva soma Jormas Kinnunena sasniegumu.

Lūsis šķēpa mešanā startējis 274 reizes un tikai 75 reizes atzina kāda no pretiniekiem pārākumu.

15 reizes Latvijas izcilākajam šķēpmetējam šķēps lidoja tālāk par 90 metru robežu un vēl 147 sacensībās - tālāk par 80 metriem.

1987.gadā Starptautiskā Vieglatlētikas federāciju asociācija savā 75 gadu jubilejā Lūsi atzina par pasaules visu laiku izcilāko šķēpmetēju.

2014.gadā IAAF iekļāva Lūsi IAAF Slavas zālē.

Latvijas šķēpmešanas leģenda bija precējies ar 1960.gada olimpisko čempioni, Eiropas eksčempioni un pasaules eksrekordisti šķēpa mešanā Elvīru Ozoliņu. Dēls Voldemārs Lūsis arī kļuva par šķēpmetēju un 2000.gada olimpiskajās spēlēs Sidnejā atklāšanas parādē nesa Latvijas karogu.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu