SOK nosoda Irānas nāves soda izpildi cīkstonim Afkari

FOTO: EPA/Scanpix

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) nosodījusi Irānas pieņemto lēmumu ar nāves sodu sodīt cīkstoni Navidu Afkari, kura dzīvība izdzisa sestdien.

Farsas provinces vadītājs Kasems Mousavi sestdien vietējai televīzijai atklāja, ka 27 gadus vecais cīkstonis ar nāvi sodīts Adel-Abadas cietumā.

Kā vēsta Irāna varasiestādes, cīkstonis 2018.gadā Širāzas pilsētā nemieru laikā nogalinājis vienu drošības dienesta darbinieku.

Irānas puse norādīja, ka sportists savā nodarījumā atzinies, taču viņa ģimene un cilvēktiesību organizācijas norāda, ka atzīšanās izspiesta vardarbīgā veidā. Sportista aizstāvji norādīja, ka Afkari sodīšana Irānai bijusi īpaši svarīga, jo viņš iepriekš bijis viens no pazīstamākajiem sportistiem, kurš nevairījies kritizēt savas dzimtenes valdību.

"Nāves soda izpilde Navidam Afkari Irānā ir ļoti bēdīgas ziņas. SOK pēc saņemtajiem jaunumiem ir šokā," teikts SOK paziņojumā.

Pagājušajā nedēļā SOK prezidents Tomass Bahs nosūtīja vēstuli Irānas prezidentam, lūdzot amatpersonu apžēlot cīkstoni. 

"Žēl, ka mūsu kopējais darbs ar Irānas Olimpisko komiteju, Starptautisko Cīņas sporta federāciju un Irānas Cīņas sporta federāciju nenesa cerētos augļus," pausts SOK paziņojumā. "Domās esam kopā ar Afkari ģimeni un viņa draugiem."

Tikmēr starptautiskās cilvēktiesību aizsardzības organizācija "Amnesty International" atklāja, ka Afkari iepriekš lūdzis palīdzību, lai viņa lieta tiktu izskatīta likumam atbilstošajā kārtībā. Afkari nav bijusi iespēja noalgot advokātu, bet cietumā viņš pakļauts spīdzināšanai, kā rezultātā viņš vēlāk arī atzinies.

Tāpat Irānas rīcību nosodīja arī ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo.

"Nosodām šo rīcību tiktāl, cik tas iespējams," vēsta Pompeo ieraksts "Twitter". "Tas ir neizmērojams uzbrukums cilvēka pašcieņai, kas pat neatbilst šī režīma standartiem. Irāņu balsis netiks apklusinātas."

Nosodījumu un neizpratni par Irānas rīcību pauda arī Vācijas politiķe Bārbela Koflere, bet ASV prezidents Donalds Tramps pagājušajā nedēļā sportista apžēlošanu centās panākt ar ierakstiem "Twitter", veltot tos Irānas pusei.

Uz augšu
Back