Šķēpmešanas trenere Eiduka saņems balvu par mūža ieguldījumu

LETA
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
Valentīna Eiduka
Valentīna Eiduka Foto: Lita Krone/LETA

Šķēpmešanas trenere Valentīna Eiduka saņems balvu par mūža ieguldījumu Latvijas sportā, piektdien ziņo Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK).

Piektdien norisinājās "Trīs Zvaigžņu balva 2020" žūrijas komisijas sēde, kurā tika apstiprināts, ka balvu nominācijā "Mūža ieguldījums sportā" saņems titulētā šķēpmešanas trenere Eiduka.

Eiduka ar šķēpmešanu sākusi nodarboties 16 gadu vecumā. Laikā no 1957. līdz 1967.gadam astoņas reizes uzvarējusi Latvijas čempionātā, divas reizes bijusi otrajā vietā un vienu reizi izcīnījusi bronzas medaļu.

1963.gadā izcīnījusi uzvaru PSRS "Dinamo" čempionātā, kā arī ieņēmusi otro vietu starptautiskajā "Dinamo" čempionātā. 1959.gada PSRS Tautu spartakiādē izcīnījusi piekto vietu, divas reizes bijusi sestajā vietā PSRS čempionātā (1964., 1965.).

Viņas personiskais rekords ir 52,97 metri (ar vecās konstrukcijas šķēpu), kas tika sasniegts 1964.gadā. Laikā no 1954. līdz 1969.gadam bijusi starp desmit labākajām latviešu šķēpa metējām pēc personiskā rekorda.

1967.gadā uzsākusi šķēpmešanas treneres karjeru. Treneres karjeras sākumā viņas panākumiem bagātākie audzēkņi bijuši Astrīda Ostrovska, Arnis Šimkuss un Jurijs Smirnovs.

Vairāki viņas audzēkņi ir sasnieguši atzīstamus panākumus starptautiskajās sacensībās. Vadims Vasiļevskis ir 2004.gada Atēnu olimpisko spēļu sudraba medaļas laureāts un pašreizējais Latvijas rekordists, Ainārs Kovals ir šīs pašas godalgas ieguvējs 2008.gada Pekinas Olimpiskajās spēlēs, Zigismunds Sirmais uzvarēja Eiropas čempionātā junioriem 2011.gadā, 2013.gadā uzvarēja Eiropas U-23 čempionātā, 2016.gada Eiropas čempionātā Amsterdamā ar personisko rekordu 86,66 metri kļuva par čempionu.

Vēl izcilās treneres pārraudzībā bijuši tādi šķēpmešanas sportisti kā Inga Kožarenoka, Sinta Sprudzāne, Ansis Brūns u.c. Trenere joprojām trenē un konsultē jaunos sportistus Aneti Kociņu un Patriku Gailumu. Kociņa kvalificējās arī 2019.gada pasaules čempionātam Dohā, Katarā.

2008.gadā Eiduka par ieguldījumu šķēpmešanas attīstībā saņēma IV šķiras Triju zvaigžņu ordeni. Togad viņu arī atzina par gada treneri Latvijā, šo godu Eidukai nopelnot arī 2006.gadā. 2011.gadā Eiduku atzina par labāko vieglatlētikas treneri Eiropā.

Pirms pieciem gadiem Eiduka par mūža ieguldījumu sportā saņēma Rīga domes apbalvojumu, bet par ilggadēju un nozīmīgu ieguldījumu sportā viņu pērn apbalvoja arī Ministru kabinets.

Žūrijas komisijas sēdē tika apstiprināti arī tautas balsojuma rezultāti desmit nominācijās. Kā jau iepriekš tika informēts, uzvarētājus desmit nominācijās nosaka tautas balsojums, kas sastāda 50% no gala rezultāta. Atlikušos 50% veido ekspertu - sportistu un sporta žurnālistu viedoklis.

Balsis ir apkopotas, uzvarētāji desmit nominācijās ir noteikti un gala rezultāti ir iesniegti vienīgi "Trīs Zvaigžņu balva 2020" žūrijas komisijas vadītāja Sanda Riekstiņa pārraudzībā un glabāšanā.

Svinīgajā "Trīs Zvaigžņu balva 2020" pasniegšanas ceremonijā 30.decembrī plkst.21:05 televīzijas kanālā TV3, bez jau pieminētajām desmit nominācijām un balvas "Mūža ieguldījums sportā", balva tiks pasniegta arī nominācijā "Sporta pedagogs/-ģe", ko konkursa kārtībā noteiks Izglītības un zinātnes ministrija.

Ar "Trīs Zvaigžņu balva 2020" žūrijas komisijas sastāvu, sportistu un sporta žurnālistu sarakstu, kuri piedalījās balsojumā, kā arī nominantiem desmit nominācijās var iepazīties mājaslapā - triszvaigznubalva.lv.

Sporta sabiedrības sasniegumu godināšanas pasākumu "Trīs Zvaigžņu balva 2020" organizē vadošās Latvijas sporta organizācijas - Latvijas Olimpiskā komiteja, Latvijas Paralimpiskā komiteja un Latvijas Sporta federāciju padome, ar Izglītības un zinātnes ministrijas atbalstu.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu