Eiduka: Sapņoju, ka nobraukšu tūri līdz galam, bet ne jau 20 gadu vecumā

LETA
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
Patrīcija Eiduka (pa labi)
Patrīcija Eiduka (pa labi) Foto: AP/Scanpix

Visspilgtāk atmiņā no prestižajām "Tour de Ski" sacensībām, kas pirmo reizi aizvadītas no pirmās līdz pēdējai dienai, paliks noslēdzošais etaps ar stāvajiem kalniem distancē, sarunā ar aģentūru LETA pirmdien atklāja vadošā Latvijas distanču slēpotāja Patrīcija Eiduka.

Latvijas distanču slēpotāja Eiduka svētdien "Tour de Ski" pēdējā posmā izcīnīja augsto desmito vietu, veicot vēl vienu ierakstu Latvijas distanču slēpošanas vēsturē.

Eiduka ir vēsturē pirmā Latvijas distanču slēpotāja, kura sieviešu konkurencē pieveikusi prestižo tūri. Tāpat viņa ir pirmā, kura "Tour de Ski" seriālā kādā no posmiem ieslēpojusi pirmajā desmitniekā, turklāt paveicot to smagajā pēdējā etapā.

Tūre noslēdzās svētdien, sportistēm sacenšoties ar kopēju startu desmit kilometros brīvajā stilā un lielai daļai distances vedot pret kalnu. Pēdējā etapā starta un finiša augstuma starpība bija 420 metri, bet stāvākajā kāpumā bija jāslēpo kalnā ar 30% slīpumu.

Tieši pēdējo etapu Valdifjemmē Eiduka nosauca sev par vistīkamāko. Tam gan rodams vienkāršs skaidrojums - tūres grūtākais un pēdējais posms noslēgts augstajā desmitajā pozīcijā.

"Visvairāk patika pēdējās sacensības, kurās augstu rezultātu palīdzēja izcīnīt arī mana ķermeņa uzbūve - esmu salīdzinoši viegla. Neraugoties uz nogurumu no iepriekšējiem etapiem, pēdējais bija emocijām vispiepildītākais un man patika visvairāk," atklāj vēsturisku panākumu guvusī distanču slēpotāja.

Par vienu no smagākajiem etapiem Eiduka nosauca desmit kilometru iedzīšanu klasiskajā stilā. "Mans ķermenis klasikā vēl nav pieradis strādāt tik ilgi un ar tik lielu slodzi. Svarīgi ir noturēt tehniku un izturēt līdz galam, tāpēc sanāca neliela cīņa," piebilst Eiduka.

Savas patiesās sajūtas Eiduka vēl nespēja ietvert vārdos, jo desmit dienu piedzīvojums noslēdzies vien svētdien. Viņa gan pauda pārliecību, ka sacensību pēcgarša pilnā spektrā būs jūtama pēc dažām dienām, kad ķermenis būs vairāk atguvies no milzu slodzes.

"Šobrīd sajūtas ir mānīgas un viltīgas, jo pēc astoņām sacensību dienām esi iegājis ritmā un vēl tagad šķiet, ka varētu startēt vēl un vēl, bet par šo mani iepriekš jau brīdināja treneri," emociju piepildīta piedzīvoto "Tour de Ski" seriālā atstāsta Eiduka. "Mani treneri iepriekš teica, ka pēc tūres uz savām sajūtām paļauties nedrīksti, tāpēc arī pirmie treniņi jāaizvada mierīgākā tempā, lai arī jūtu sevī spēku."

"Domāju, ka īstais nogurums pienāks pēc dažām dienām, kad arī varēs just "īstenību","

piebilda 20 gadus vecā distanču slēpotāja, kurai šobrīd sevi jācenšas maksimāli piebremzēt, ja runa ir par slodzes apjomu un intensitāti.

Jau pirms prestižo sacensību sākuma Eiduka un arī viņas pārstāvji norādīja, ka sportiste noteikti piedalīsies pirmajos trīs etapos, ko viņa darījusi arī iepriekšējos gados. Savukārt lēmums par startēšanu arī turpmākajos posmos, tika pieņemts pēc katra aizvadītā starta. Pagājušajā ceturtdienā sportiste konsultējās ar komandu un kopēji nonāca pie secinājuma, ka pirmo reizi prestižais seriāls ir jāaizvada līdz galam.

"Esmu ļoti priecīga, ka izdevās izturēt visu sacensību. Sākumā treneri pieļāva domu slēpot visu tūri, bet es domāju, ka tas būs par traku, jo neuzskatīju, ka laiks paies tik ātri," pieņemto lēmumu pirmo reizi karjerā noslēpot visu "Tour de Ski" skaidro Eiduka.

"Kādreiz biju sapņojusi, ka nobraukšu tūri līdz galam, bet ne jau 20 gados."

Eiduka atklāja, ka lēmumu pieņemšana dienu no dienas nav traucējusi, jo iekšēji bijusi sajūta, ka šogad tūri varētu arī aizvadīt pilnā apjomā. Grūtāk klājies sacensību sākumā, kad vēl nav bijusi skaidrība par ķermeņa reakciju uz tik lielu slodzi. Tāpat palīdzējis arī poļu speciālistes Justinas Kovaļčikas atbalsts un ticība tam, ka Eiduka šogad spēs aizvadīt visus astoņus posmus.

"Šādās tūrēs pulsam vairs neviens neseko, jo visi zina, ka tas ir pāri visām robežām," par slodzes apjomu, kam ķermenis iet cauri slēpošanas "Tour de France" stāsta Eiduka. "Ja sevi vērtē pēc pulsa, tad tūre jānoslēdz jau pēc trim etapiem. Taisījām sirds kardiogrammas, bet visvairāk vadījos pēc iekšējām sajūtām, jo slodzes ietekmē ar kardiogrammas rezultāti var neatbilst patiesībai."

Lielu artavu Eidukas sniegumā ieguldīja fizioterapeiti, ar kuru palīdzību izdevies ātrāk atjaunoties. Tāpat talkā nāca limfodrenāžas zābaku "seansi" un regulārs desmit stundu miegs naktī.

"Pirms pēdējiem etapiem mans pulss no rīta bija tuvu 70, taču, sacensībām tuvojoties beigām, fiziskā pašsajūta pat uzlabojās. Nedaudz jutu nogurumu, jo brīžiem pazuda asums kustībās un jauda. Piemēram, sprintā, kur tas ir ļoti vajadzīgs," ķermeņa atbildes reakcijas pēc lielā slodzes apjoma uzskaita Eiduka. "Interesanti, ka sajūtu ziņā muskuļu tonuss pēc Toblahas man pat palika labāks. Arī man pašai man bija interesanti redzēt, kā mans ķermenis adaptējas šādām slodzēm."

Šogad tūrē nepiedalījās titulētā Norvēģijas komanda, kuras dalības gadījumā Eiduka, visticamāk, būtu atrodama tuvāk trešā desmit beigām. Sportiste norādīja, ka viņas vērtējumā sasniegtais rezultāts nepārprotami ir objektīvs, un gandarījums par sasniegto nav mazāks. Slēpotāja atklāja, ka vairāki sacensību dalībnieki pat neslēpuši prieku par norvēģu neesamību "Tour de Ski", jo tādējādi gaisotne bijusi pozitīvāka un arī pārējiem bijusi lielāka iespēja pierādīt sevi.

Latvijas vadošā distanču slēpotāja prestižo tūri noslēdza kopvērtējuma 24.vietā, bet vairāk nekā pusotru minūti atpalika poliete un treniņu partnere Izabella Marciša, kurai summā 29.pozīcija. Abas slēpotājas trenējas Kovaļčikas vadībā.

"Justīna no treneru korpusa bija tā, kura ar savu lielo pieredzes bagāžu man visu laiku teica: "Tev viss izdosies. Notici man un izdari visu pēc plāna.". Savukārt tētis klusībā cerēja, ka viss izdosies," par vislielākajiem atbalstītājiem sacensību laikā saka Eiduka. "Polijas trenere man neslēpa, ka lielākais pārsteigums bijis vakardienas [svētdienas] starts."

Arī konkurentes tūrē nevairījās paslavēt Eiduku. Latvijas slēpotāja atklāja, ka pēdējā laikā ciešāks kontakts izveidojies ar Vācijas pārstāvēm, no kurām viena arī sacensību laikā pienākusi klāt, lai pateiktu, ka patiesi ciena Eidukas paveikto un novēlēja viņai veiksmi.

Nākamās sešas dienas Eidukas kalendārā paredzēts pavadīt Latvijā, bet pēc tam sekos nedēļu gara treniņnometne Itālijā. Februāra sākumā Somijā notiks pasaules U-23 čempionāts, pirms kura sacensības Eidukai nav plānotas, bet šī paša mēneša beigās Vācijā meistarsacīkstes notiks pieaugušo konkurencē.  Abas sacensības Eidukai ir vienlīdz svarīgas, ko atzina arī pati sportiste.

"Līdz sestdiena būšu mājās Latvijā, bet svētdien jau lidoju uz nometni Itālijā. Nākamos Pasaules kausa posmus izlaižu un uzreiz startēšu U-23 čempionātā. Tāpat plānots darīt arī pirms pieaugušo pasaules čempionāta," plānus ieskicē Eiduka.

Šogad "Tour de Ski" seriālā otro gadu pēc kārtas vīru konkurencē uzvarēja krievs Aleksandrs Boļšunovs, bet starp dāmām pārākā izrādījās Džesija Diginsa no ASV.

Eiduka "Tour de Ski" pirmajā posmā sprintā sasniedza ceturtdaļfinālu un vēlāk tika klasificēta 26.vietā, dienu vēlāk viņa desmit kilometros klasiskajā stilā ar masu startu ierindojās 24.pozīcijā, bet desmit kilometru iedzīšanā izdevās pakāpties divas vietas augstāk. Vēlāk sekoja 22.vieta desmit kilometros ar intervālu startu brīvajā stilā, 30.pozīcija masu startā klasiskajā stilā, kā arī 29.vieta sprintā. 

Šogad "Tour de Ski" nepiedalījās titulētā Norvēģijas komanda, toties Pasaules kausa apritē atgriezās divas citas slēpošanas lielvalsts izlases - Somija un Zviedrija.

"Tour de Ski" seriāls veidots pēc leģendārās daudzdienu riteņbraukšanas tūres "Tour de France" parauga un principiem, distanču slēpošanas apritē ienākot 2006./2007.gadu mijā. Tā ir Pasaules kausa posmu sastāvdaļa.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu