Organizatori cenšas kliedēt bažas par Tokijas olimpisko un paralimpisko spēļu norisi

Olimpiskie apļi Tokijā. FOTO: Reuters / Scanpix

2021.gada Tokijas olimpisko spēļu un paralimpisko spēļu organizatoru komitejas prezidents Joširo Mori un ģenerāldirektors Toširo Muto otrdien centās kliedēt bažas par četrgades vērienīgāko sporta forumu norisi.

Pagājušās nedēļas pēdējās trīs darba dienās Tokijā katru dienu jauno Covid-19 gadījumu skaits pārsniedza 2000, bet turpmākajās trīs dienās tas samazinājās un pirmdien atklāti 970 jauni gadījumi. Covid-19 pandēmijas straujā izplatīšanās atkal radījusi bažas par Tokijas olimpisko un paralimpisko spēļu norisi.

"Ja es sāktu domāt par spēļu pārcelšanu vai man būtu kaut mazākās šaubas, tas ietekmētu visu procesu. Mums jāiet uz priekšu, kā bijām plānojuši," otrdien teica Mori.

Ziņu aģentūras "Kyodo News" nedēļas nogalē veiktās aptaujas rezultāti liecina, ka liela daļa Japānas iedzīvotāju vēlas Tokijas olimpisko spēļu un paralimpisko spēļu pārcelšanu vai atcelšanu. "Kyodo News" telefonaptaujā piedalījās 1041 nejauši izvēlēts respondents, no kura 35,3% bija par spēļu atcelšanu, bet 44,8% - par spēļu pārcelšanu uz vēlāku laiku.

Organizatoru komitejas ģenerāldirektors Muto norādīja, ka skeptiķu skaits pieaudzis tikai par aptuveni 5%.

"Spēļu pārcelšanu atbalsta diezgan daudz cilvēku, taču tas nenozīmē, ka viņi nevēlas, lai spēles tiktu rīkotas. Protams, mums jāgarantē, ka spēles būs drošas un tiks ievēroti vīrusa ierobežojoši pasākumi," pauda Muto.

Tāpat Muto noraidīja Japānas medijos publicēto informāciju, ka organizatoru komiteja kopā ar Starptautisko Olimpisko komiteju (SOK) grasās februārī lemt par spēļu turpmāko likteni.

Decembrī Japānas raidsabiedrības NHK pasūtītajā pētījumā noskaidrojās, ka 32% respondentu vēlas spēļu atcelšanu, 31% grib tās pārcelt uz vēl vēlāku laiku, bet par Olimpiādes rīkošanu šovasar ir 27%.

Pirms Ziemassvētkiem 2021.gada Tokijas olimpisko spēļu rīkotāji paziņoja, ka to izmaksas sasniegušas 1,64 triljonus jenu (aptuveni 13 miljardus eiro).

Olimpisko spēļu pārcelšana no 2020.gada izmaksājusi papildu 294 miljardus jenu (2,3 miljardus eiro), no kuriem 96 miljardi jenu atvēlēti koronavīrusa izplatības ierobežošanai.

Pirms olimpisko spēļu pārcelšanas to izmaksas tika lēstas 1,35 triljonu jenu apmērā. No šī brīža izmaksām 721 miljardu jenu segs organizācijas komiteja, ar 702 miljardiem palīdzēs Tokijas pilsēta, bet ar 221 miljardu jenu - Japānas valdība.

2013.gadā, kad Tokija kandidēja uz spēļu rīkošanu, izmaksas tika lēstas 734 miljardu jenu apmērā, taču tagad tās pieaugušas divkārt. Spēļu pretinieki min, ka galējās izmaksas pārsniegs pat trīs triljonus jenu.

Vienkāršojot un optimizējot izmaksas, no iepriekš plānotās summas izdevies ietaupīt 280 miljonus ASV dolāru.

Tokijas olimpiskās pārceltas par gadu un to norise plānota no 23.jūlija līdz 8.augustam. Savukārt paralimpiskās spēles šovasar iecerētas no 24.augusta līdz 5.septembrim.

Kopš 1948.gada vasaras olimpiskās spēles notikušas ik pēc četriem gadiem. Lai gan olimpiskās spēles pieredzēja boikotus, teroraktus un protestus, tās ne reizi netika pārceltas, taču šoreiz koronavīrusa straujā izplatība pasaulē liedza sportistiem pērnvasar pulcēties Tokijā.

Pasaules vēsturē līdz šim atceltas tikai trīs olimpiskās spēles un visos gadījumos tas notika kara dēļ.

Uz augšu
Back