Eiropas topa klubiem divu miljardu eiro zaudējumi Covid-19 dēļ

FOTO: AFP/SCANPIX

Saskaņā ar finanšu eksperta "Deloitte" prognozēm 20 Eiropas visvairāk pelnošajiem futbola klubiem koronavīrusa pandēmija varētu izmaksāt vairāk nekā divus miljardus eiro.

"Deloitte" jaunākais ziņojums liecina, ka 20 analizēto klubu ieņēmumi slēgto stadionu un iztrūkstošo televīzijas naudu dēļ 2019./2020.gada sezonā samazinājušies par 1,1 miljardu eiro.

Daļa no šiem ieņēmumiem tiks atgūti 2020./21.gada sezonā. Finanšu gads lielākajā daļā klubu beidzas 30.jūnijā, un tas nozīmē, ka kādi naudas ienākumi un ienākumi no televīzijas apraides vietējās līgās un Eiropas sacensībās vēl nav iekļauti šīs sezonas skaitļos.

Tomēr pašreizējā vīrusa ietekme 2020/2021.gada sezonā radīs vēl lielāku iespaidu uz klubu finansēm ar līdz šim visā kontinentā slēgtiem stadioniem un bez pazīmēm, ka Covid-19 ierobežojumi tiktu mazināti.

Pat spēlēm ritot aiz slēgtām durvīm, raidorganizācijām ir kompensētas sākotnējā spēļu grafika izmaiņas un tukšo stadionu radītās atmosfēras trūkums.

Kompensācijas Eiropas piecās labākajās līgās - Anglijā, Spānijā, Vācijā, Francijā un Itālijā -, kā arī UEFA Čempionu līgas un Eiropas līgas sacensībās jau ir sasniegušas gandrīz 1,2 miljardus eiro.

"Futbols nav pasargāts no Covid-19 pandēmijas," saka Tims Bridžs no "Deloitte" Sporta darījumu grupas. "Ieņēmumu trūkumu veicina fanu izpalikšana stadionā, fanu tēriņi kluba veikalā un pārtikas un dzērienu pirkšana spēļu dienās. Un tā ir ieņēmumu sastāvdaļa, kas ir līdzīga ieņēmumiem, ko raidorganizācijas vai nu ir atguvušas vai to izmaksu atlikušas uz nākamo gadu."

Spānijas milzis "Barcelona" saglabāja savas pozīcijas ieņēmumu tabulas augšdaļā, neskatoties uz to, ka ienākumi samazinājās par 15 procentiem - līdz 715 miljoniem eiro.

Tomēr saskaņā ar kluba pirmdien publiskoto kontu informāciju, Katalonijas klubs joprojām ir ekonomiskajā krīzē ar arvien pieaugošo parādu nastu 1,2 miljardu eiro dēļ.

Madrides "Real" ieņem otro vietu, tikai 200 000 eiro atpaliekot no "Barca" ieņēmumiem.

Minhenes "Bayern" apsteigusi Mančestras "United" cīņā par trešo vietu, jo angļi pagājušajā sezonā nepiedalījās Čempionu līgā.

Ceturtajā vietā esošais "United" joprojām ir augstāk ierindotais Anglijas klubs starp septiņām premjerlīgas komandām labāko 20 skaitā, kuru skaitā ir arī "Liverpool", Mančestras "City", Londonas "Chelsea", Totenhemas "Hotspur", Londonas "Arsenal" un Liverpūles "Everton".

Sanktpēterburgas "Zeņit" sarakstā ir vienīgais klubs, kas neietilpst kādā no piecām labākajām līgām.

Pandēmijas ietekmē daži no lielākajiem klubiem ir veikuši reformu, lai garantētu lielākus ieņēmumus.

Ir pavīdējušas spekulācijas  par pārspējušo Eiropas Superlīgas izveidi, taču pagājušajā nedēļā Starptautiskā Futbola federāciju asociācija (FIFA) un Eiropas Futbola asociāciju savienība (UEFA) brīdināja visus spēlētājus, kuri piedalītos šādās sacensībās, ka viņi riskē ar aizliegumu piedalīties lielos starptautiskos turnīros, piemēram, Pasaules kausa izcīņā.

Uz augšu
Back