Slaveno igauņu slēpotāju Vērpalu diskvalificē par dopinga lietošanu

LETA
Slaveno igauņu slēpotāju Vērpalu diskvalificē par dopinga lietošanu
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Divkārtējais ziemas olimpisko spēļu čempions igauņu distanču slēpotājs Andruss Vērpalu
Divkārtējais ziemas olimpisko spēļu čempions igauņu distanču slēpotājs Andruss Vērpalu Foto: AFP/LETA

Bijušais igauņu distanču slēpotājs Andruss Vērpalu atzīts par vainīgu dalībā dopinga tīklā "Aderlass" un diskvalificēts uz diviem gadiem par dopinga lietošanu, trešdien vēstīja Starptautiskās Slēpošanas federācija (FIS).

FIS ziņo, ka 2021.gada 17.martā CAS Antidopinga nodaļa atzina Vērpalu par vainīgu dalībā asins dopinga shēmā "Aderlass" un uz diviem gadiem diskvalificēja viņu no jebkāda veida dalības FIS sankcionētos pasākumos. Šis ir pēdējais gadījums no sešām diskvalifikācijām par dopinga lietošanu FIS jurisdikcijā esošajiem distanču slēpotājiem un treneru personālam.

Lēmumā fiksēts, ka Vērpalu pārkāpis 2016.gada FIS Antidopinga noteikumu 2.9.pantu, palīdzot vai slēpjot dopinga lietošanu, vai jebkādā citā veidā tīši līdzdarbojoties antidopinga noteikumu pārkāpšanā, un tiek diskvalificēts uz diviem gadiem līdz 2023.gada 17.martam. Lēmums tiks publicēts CAS tīmekļa vietnē.

Lēmums nav pārsūdzēts un stājies spēkā.

Galvenais aizdomās turamais vērienīgajā dopinga lietā "Aderlass", kas vācu valodā nozīmē asins nolaišanu, - Erfurtes ārsts Marks Šmits - septembrī tiesā atzinās savos nodarījumos, kas veikti kopš 2012.gada.

2019.gada februārī Austrijas pilsētā Zēfeldē pasaules čempionāta laikā, kas norisinājās distanču slēpošanā, tramplīnlēkšanā ar slēpēm un ziemeļu divcīņā, vietējā policija veica vairākus arestus, aizturot slēpotājus, riteņbraucējus un citu sporta veidu pārstāvjus.

Vienlaicīgi tika veikta kratīšana arī Šmita ārsta praksē Erfurtē, un pēc tam tiesībsargājošās iestādes Vācijā, Austrijā un Igaunijā sāka kriminālizmeklēšanu un tiesvedību pret vairākiem sportistiem un atbalsta personālu, tostarp privāti sponsorētās Igaunijas sporta komandas "Haanja" dalībniekiem.

Tajā pašā laikā FIS pētīja iespējamos antidopinga noteikumu pārkāpumus.

Pēc 2019.gada februārī veiktās kratīšanas sākotnēji tika aizturētas deviņas personas, bet vēlāk vaininieku saraksts pieauga līdz pat 21 personai. Starp apsūdzētajiem bija arī Igaunijas distanču slēpotāji - Vērpalu, Algo Kerps un Karels Tammjervs.

Izmeklēšanas laikā līdzdalībā ārsta Šmita asins dopinga shēmā atzinās vēl citi "Haanja" dalībnieki - treneris Mati Alavers un Kazahstānas slēpotājs Aleksejs Poltoraņins. Tā kā neviens no viņiem neapstrīdēja apsūdzības, FIS neatkarīgais antidopinga pārstāvis viņus diskvalificēja uz laiku no diviem līdz četriem gadiem, aizliedzot viņiem piedalīties jebkādās sporta sacensībās vai citās aktivitātēs, ko atļāvusi vai organizē FIS vai jebkura cita Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) kodeksu ievērojoša institūcija.

Šmits nekad netika akreditēts FIS sacensībām, un tāpēc viņa sodīšana nebija FIS jurisdikcijā. Taču par Vācijas antidopinga likuma pārkāpšanu viņš izcieš četru gadu un desmit mēnešu cietumsodu.

Šmitu apsūdzēja 150 epizodēs par farmācijas un dopinga likuma pārkāpumiem. Viena apsūdzība tika izvirzīta arī par smagas traumas gūšanu. Šī līdz šim ir lielākā dopinga lieta, kas tikusi iztiesāta Vācijā.

Lietas materiālos lasāms, ka Šmits neatļautās darbības veicis laika posmā no 2011. līdz 2019.gadam. Šajā laika sprīdī viņš ar dopingu apgādājis Phjončhanas olimpisko spēļu dalībniekus, pasaules čempionāta līmeņa sportistus, kā arī "Tour de France" braucējus.

Vairāki riteņbraucēji pēc šīs lietas uzsākšanas saņēma diskvalifikācijas. To starpā bija austrieši Štefans Denifls un Georgs Preidlers, kā arī slovēnis Kristijans Korens un horvāts Kristjans Džuraseks. Tāpat četru gadu diskvalifikācija piešķirta Austrijas distanču slēpotājiem Maksam Haukem un Dominikam Baldaufam.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu