Pavļuts par PČ apmeklēšanu klātienē: Lēmums jāpieņem valdībai

Pasaules čempionāta spēle hokejā starp Latvijas un Kazahstānas valstsvienībām "Arēnā Rīga". FOTO: Edijs Pālens/LETA

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" skaidroja, ka lēmums par atļauju skatītājiem klātienē Rīgā vērot 2021. gada pasaules hokeja čempionāta spēles būs jāpieņem Ministru kabinetam.

Viņš atgādināja, ka esošajā epidemioloģiskajā situācijā iekštelpu aktivitātes lielam cilvēku skaitam nav atļautas, jo pastāv augsti inficēšanās riski.

Savukārt kontekstā ar aicinājumu arēnā ielaist pret Covid-19 vakcinētus cilvēkus Pavļuts uzsvēra, ka ir jāskatās, vai tas neradīs diskriminācijas riskus tiem, kas vēlas, bet vēl nav spējuši vakcinēties.

Veselība ministrs, saņemot premjera uzdevumu, izvērtēs apstākļus skatītāju klātbūtnes nodrošināšanai. Risku un iespēju analīzi plānots nosūtīt premjeram Krišjānim Kariņam (JV), pēc kā valdībai būs jāpieņem lēmums par to, kā rīkoties tālāk.

"Esmu drošs, ka valdība ieklausīsies [Saeimas pozīcijā], un VM pildīs premjera uzdevumu, sniedzot izvērtējumu," sacīja Pavļuts.

Kariņš pagaidām nav sasaucis valdības ārkārtas sēdi, kurā tiktu lemts par Saeimas uzdevumu valdībai nekavējoties izstrādāt attiecīgo kārtību hokeja vērošanai klātienē, bet "Saeimas paziņojumu" par skatītāju klātbūtni hokeja čempionātā ar savu rezolūciju viņš ir nodevis VM.

Atbilstoši Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumam, Veselības ministrijai būšot jāizvērtē Saeimas paziņojumā paustais un nepieciešamības gadījumā jāsniedz priekšlikumi valdībai.

Saeima 20.maijā, Jaunajai konservatīvajai partijai (JKP) balsojot kopā ar opozīciju, uzdeva valdībai nekavējoties izstrādāt kārtību, lai pret Covid-19 vakcinētajiem un slimību nesen pārslimojušajiem ļautu klātienē vērot pasaules hokeja čempionātu Rīgā.

Saeima atbalstīja JKP izstrādāto lēmumprojektu uzdot Ministru kabinetam "nekavējoties izstrādāt kārtību", kādā pasaules čempionāta spēles "Arēnā Rīga" un Olimpiskajā sporta centrā klātienē drīkstētu apmeklēt personas, kuras ir vakcinētas pret Covid-19 un ir pagājis nepieciešamais vairāku nedēļu laiks, lai būtu izveidojusies imunitāte, un personas, kuras var dokumentāri pierādīt Covid-19 pārslimošanu.

Iesākumā figurēja iecere uz spēlēm ļaut laist arī personas ar negatīviem Covid-19 testiem, kas izsauca vislielāko veselības nozares pretreakciju, jo testi negarantē nesaslimšanu ar Covid-19, taču lēmumā šī personu grupa netika iekļauta. Pasaules hokeja čempionāta organizētāji savukārt ir atzinuši, ka tieši personas ar negatīviem Covid-19 testiem tiem būtu visvieglāk pārbaudīt, savukārt mehānismu, kā pārliecināties, ka biļetes pircējs tiešām ir pārslimojis Covid-19 vai pret to vakcinējies, viņiem pašlaik vēl nav.

Saeimas lēmuma realizēšana, kad tas varētu tikt īstenots, tagad atkarīgs no valdības turpmākajiem lēmumiem, taču JKP Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Krišjānis Feldmans norādīja, ka partija sagaida, ka valdības reakcija sekos jau šodien vai vēlākais pirmdien, bet gadījumā, ja būs redzams, ka šo Saeimas lēmumu "naturāli ignorē", tad izmaiņas tikšot pieņemtas ar likuma spēku.

Saeimas lēmumu JKP virzīja kopā ar opozīcijas partijām, savukārt Kariņš un Pavļuts iecerei par skatītāju klātbūtni čempionātā iebilda. Attiecīgi Saeimā abu politiķu pozīcijas pārstāvēja to politiskie spēki un Nacionālā apvienība.

Balsojumā par nobalsoja 48 deputāti, pret bija 40, bet viens atturējās.

JKP, ZZS, "Saskaņas", "KPV LV" un pie frakcijām nepiederošie deputāti 20. maijā divreiz savāca nepieciešamos parakstus Saeimas ārkārtas sēdes sasaukšanai, lai varētu lemt par atļauju pasaules čempionāta spēlēs ielaist arī skatītājus.

Pirmajā sēdē, kurā izskatīja lēmumprojektu, deputātiem iebilstot, notika balsojums par jautājuma iekļaušanu nākamajā Saeimas sēdē. Tikmēr īsā laikā deputātiem izdevās vēlreiz savākt nepieciešamos parakstus, un vēlāk vakarā tika sasaukta otra sēde, kurā vairākums Saeimas JKP rosinājumu atbalstīja.

Līdz šim viedokļi par šo jautājumu bijuši pretrunīgi. 18. maijā valdība nelēma par iespēju skatītājiem apmeklēt čempionātu, kā rezultātā JKP, kura vada par sportu atbildīgo Izglītības un zinātnes ministriju, solīja šo jautājumu pārskatīt Saeimā.

17. maijā pēc koalīcijas sadarbības sanāksmes JKP līderis, tieslietu ministrs Jānis Bordāns mediju pārstāvjiem atklāja, ka uz otrdienas MK sēdi tikšot meklēti risinājumi, lai vismaz daļa skatītāju varētu klātienē redzēt Rīgā gaidāmo pasaules čempionātu, tomēr Kariņš neiekļāva šo jautājumu valdības sēdes dienaskārtībā.

Sākotnēji tika runāts, ka uz spēlēm varētu ielaist cilvēkus, kas pabeiguši vakcinēšanos pret Covid-19. Šādu cilvēku pašlaik Latvijā vēl ir relatīvi maz - pārsvarā mediķi un seniori. Kā liecināja aģentūras LETA rīcībā esošais IZM noteikumu projekts, valdībai tika piedāvāts jau cits risinājums - ministrija piedāvāja uz spēlēm ielaist zināmu skaitu cilvēku, kuri uzrādītu pēdējo divu dienu laikā veiktus negatīvus Covid-19 testus, bet šāds risinājums neapmierināja premjeru un veselības ministru.

Pasaules čempionāts "burbuļa" apstākļos turpināsies līdz 6. jūnijam, kad "Arēnā Rīga" paredzēta finālspēle. 

Uz augšu
Back