Ārlietu ministrs par iespējamo Krievijas un Baltkrievijas sportistu atgriešanos olimpiskajā apritē: Tas ir amorāli

TVNET Sports
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments 2
Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs
Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Foto: Zane Bitere / LETA

Starptautiskās olimpiskās komitejas (SOK) vēlme redzēt Parīzes olimpiskajās spēlēs piedalāmies Krievijas un Baltkrievijas sportistus ir amorāla, intervijā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "Šodienas jautājums" sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

SOK trešdien aicināja pētīt veidus, kā Krievijas un Baltkrievijas sportistiem atgriezties starptautisko sacensību apritē. Organizācija pagājušajā nedēļā konsultējusies ar SOK locekļiem, sportistu pārstāvjiem, starptautiskajām sporta veidu federācijām un nacionālajām olimpiskajām komitejām.

Vairums konsultācijās iesaistīto pušu piekritušas, ka saskaņā ar Olimpisko hartu ir jāciena visu sportistu tiesības, izslēdzot diskrimināciju. Valdības nedrīkstētu izlemt, kuri sportisti var piedalīties sacensībās un kuri ne.

Tāpat konsultāciju procesā secināts, ka nevienam sportistam nevajadzētu liegt piedalīties sacensībās, liegumu pamatojot tikai ar viņa pilsonību.

Rinkēvičs LTV raidījumā šādu SOK vēlmi nodēvēja par amorālu, jo Ukrainā turpinās nežēlīgs karš.

"Es pirmkārt sagaidu, ka Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) paudīs ļoti principiālu un cietu nostāju šajā jautājumā. Tā tomēr ir ar balss tiesībām, kā arī nav valdības struktūra. Bet nē, es nekādā veidā nevaru piekrist, ka, kamēr šāda agresija notiek, Baltkrievijas vai Krievijas sportistiem būtu tiesības piedalīties. Tas, manuprāt, ir amorāli. Un, lai kā man stāstītu, ka sportu ar politiku nejauc, tieši autoritārie režīmi ir tie, kas vislabāk izmanto sportu saviem mērķiem," sacīja Rinkēvičs.

Pirms tam LOK ģenerālsekretārs Kārlis Lejnieks intervijā Latvijas Radio sacīja, ka šādas sarunas par krievu un baltkrievu atgriešanos apritē ir pāragras. LOK nostāja nav mainījusies, organizācija ir pret ļaušanu agresorvalstu sportistiem sacensties. Šāda pat nostāja esot arī pārējo divu Baltijas valstu un Skandināvijas olimpiskajās komitejās.

Kā priekšnoteikumus, lai sportisti varētu atgriezties sacensību apritē, SOK min, ka tie varētu startēt tikai kā neitrāli sportisti, nekādā veidā nepārstāvot savu valsti vai federāciju, līdzīgi kā tas ir profesionālajās sporta līgās Eiropā, ASV un Kanādā, kā arī atsevišķos individuālajos sporta veidos.

Tāpat sportisti sacensībās varētu piedalīties, ja pilnībā respektē Olimpisko hartu. Pirmkārt, tie var būt tikai sportisti, kas nav aktīvi atbalstījušu Krievijas karadarbību Ukrainā. Otrkārt, šiem sportistiem jāatbilst Pasaules antidopinga kodeksam un citiem antidopinga noteikumiem.

Gadījumā, ja sportisti neievērotu šos priekšnosacījumus, starptautiskajām federācijām un/vai sacensību rīkotājiem nekavējoties jāatstādina viņus no sacensībām, ziņojot par to SOK.

Āzijas Olimpiskās padome ceturtdien atļāva Krievijas un Baltkrievijas atlētiem startēt sacensībās Āzijā.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments 2

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu