Saskaņā ar Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) līgumu ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) LOK otrdien valdes sēdē lēma par finansējuma pārtraukšanu riteņbraucējiem Tomam Skujiņam un Kristam Neilandam, tenisistei Aļonai Ostapenko un vēl divām tenisistēm, kuri ir piedalījušies sacensībās kopā ar Krievijas un Baltkrievijas sportistiem, trešdien apliecināja LOK ģenerālsekretārs Kārlis Lejnieks.
LOK: Apturēts valsts finansējums pieciem augsta līmeņa sportistiem (4)
Ņemot vērā IZM lēmumu, ka Latvijas sportisti, kuri startē vienās sacensībās ar RUS un BLR atlētiem, nedrīkst saņemt valsts finansējumu, martā par februāri tiek ieturēts valsts finansējums šādiem LOV sportistiem - Ostapenko - 1700 euro, Skujiņš - 300 euro, Neilands - 200 euro.
— LOK (@Olimpiade_lv) March 8, 2023
Februāra beigās izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV) intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" uzsvēra, ka nav pieņemams, ka Latvijas valsts budžeta finansējumu saņem sportisti, kuri piedalās vienās sacensībās kopā ar Krievijas un Baltkrievijas sportistiem.
Savukārt 15. februārī noslēgtais LOK un IZM sadarbības līgums paredz valsts budžeta līdzekļus nepiešķirt sportistiem un sporta darbiniekiem, ja tie piedalās sporta sacensībās, kurās piedalās arī Krievijas Federācijas vai Baltkrievijas Republikas sportisti neatkarīgi no to statusa un starptautisko sporta federāciju noteikumiem un lēmumiem.
Lejnieks apstiprināja, ka otrdien LOK valdes sēdē tika konstatēts, ka "komercsacensībās" ar abu valstu sportistiem ir piedalījušies abi riteņbraucēji, kā arī trīs tenisistes - Ostapenko, Daniela Vismane un Darja Semeņistaja.
Viņiem apturēta Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) ikmēneša pabalsta izmaksa, sākot ar 2023. gada marta mēnesī (par februāri).
Lejnieks uzsver, ka valsts līdzekļu izmaksa ir apturēta un var tikt atjaunota pēc konsultācijām ar IZM un citām iesaistītajām institūcijām.
LOK ģenerālsekretārs arī apstiprināja, ka vismaz pagaidām, gatavojoties komercmačiem un startējot tajos kopā ar Krievijas un Baltkrievijas sportistiem, Latvijas sportisti valsts finansējumu nesaņems, taču tas neattiecas uz startu Latvijas izlašu sastāvos vai gatavošanos tieši sacensībām, kurās tiek pārstāvēta Latvija, piemēram, pasaules čempionātā riteņbraukšanā vai Billijas Džīnas Kingas kausa sacensībās tenisā.
Normatīvajos dokumentos, kuros atrunāta valsts līdzekļu piešķiršana sportistiem saistībā ar Krievijas un Baltkrievijas atlētu līdzdalību, pagaidām nav ņemts vērā arguments, ka arī komercsacensībās tenisisti un riteņbraucēji netieši gatavojas startam valsts izlasē, uzturot sportisko formu visas sezonas garumā.
LOK ģenerālsekretārs apliecināja, ka sarunas ar IZM par izmaiņām attiecīgajos normatīvajos dokumentos norit, taču nevēlējās prognozēt, kad tajos varētu būt kādas izmaiņas.