Foto un video Latvijas basketbolistes EČ ievadā apspēlē četrkārtējo čempioni Spāniju (1)

Ar uzvaru Eiropas čempionātu (EČ) ceturtdien sāka Latvijas sieviešu basketbola izlase, kas Telavivā ar 67:63 (17:15, 20:13, 18:19, 12:16) pieveica četrkārtējo Vecā kontinenta čempioni Spāniju, kas tiek uzskatīta par vienu no turnīra galvenajām favorītēm. Latvijai pār Spāniju šī ir pirmā uzvara EČ finālturnīros.

Par rezultatīvāko Latvijas izlasē ar 22 punktiem un sešām atlēkušajām bumbām kļuva Anete Šteinberga, bet 17 punktus guva Kitija Laksa, realizējot abus divpunktu trīs no četriem trīspunktu un visus četrus soda metienus.

14 punktus un septiņas atlēkušās bumbas sakrāja Aleksa Gulbe, pa četriem punktiem guva Kate Vilka, Aija Jurjāne, kurai ari deviņas atlēkušās bumbas, un Ieva Pulvere, kura sakrāja piecas zem groziem izcīnītas bumbas un septiņas rezultatīvas piespēles. vēl divus punktus guva Paula Strautmane.

Zaudētāju rindās 20 punktus un desmit atlēkušās bumbas sakrāja Laura Gila, 15 punktus un deviņas atlēkušās bumbas - Rakela Karrera, bet 13 punktus un sešas atlēkušās bumbas - Alba Torensa.

Latvietes soda metienus izpildīja ar 95% precizitāti, iekarojot grozu 19 no 20 gadījumiem.

Spānija vinnēja cīņu zem groziem (42:34), bet Latvija biežāk pārķēra bumbu (10:4).

Latvijas pretiniece A grupas spēlē Telavivā Spānija maču sāka ar diviem sekmīgiem Albas Torensas divpunktu metieniem, bet pretējā laukuma pusē divi neprecīzi metieni padevās Anetei Šteinbergai. Pēc otrā no tiem atlēkušo bumbu izcīnīja Aleksa Gulbe, gūstot Latvijai pirmos divus punktus šajā čempionātā.

Ar Kitijas Laksas divpunktu metienu un diviem precīziem Kates Vilkas soda metieniem Latvija pirmoreiz šajā čempionātā izvirzījās vadībā - 6:4.

Anete Šteinberga (ar bumbu)
Anete Šteinberga (ar bumbu) Foto: FIBA.com

Uz to Spānija ar labu darbu aizsardzībā un ātru darbību uzbrukumā atbildēja ar 11:0 izrāvienu, pēc Lauras Gilas tālmetiena panākot 15:6 vadību.

Tālmetienu iemeta arī Laksa, bet sekmīgi darbojās laukumā nākusī Aija Jurjāne, kura, nākusi laukumā ceturtdaļas vidū, nedaudz vairāk nekā piecās minūtēs sakrāja divus punktus, sešas atlēkušās bumbas un rezultatīvu piespēli. Tas palīdzēja jau Latvijas izlasei veikt 11:0 izrāvienu un noslēgt ceturtdaļu savā labā - 17:15.

45 sekundes otrajā ceturtdaļā Jurjāne panāca 19:15, spānietes ar Rakelas Seguras diviem gūtiem punktiem panāca neizšķirtu (19:19), bet Latvija atguva vadību, pēc Šteinbergas pirmajiem gūtajiem punktiem mačā 17.minūtē izvirzoties vadībā ar 29:24, bet ar diviem Laksas soda metieniem - 31:24.

Otrajā ceturtdaļā bez kļūdām grozā sāka mest Šteinberga, septiņas sekundes pirms puslaika beigām panākot Latvijai pārsvaru ar 37:28, bet spāniešu atbildes uzbrukums nebija precīzs.

Šteinberga turpināja gūt punktus, otrā puslaika sākumā panākot 41:28, bet Laksas tālmetiens deva 44:30.

Tad spānietes, agresīvi spēlējot aizsardzībā, pēc Gilas metiena samazināja deficītu rezultātā līdz 37:44, bet pēc diviem Silvijas Domingesas soda metieniem - 41:47.

Ilze Jākobsone (no kreisās)
Ilze Jākobsone (no kreisās) Foto: FIBA.com

Paula Strautmane nepilnas divas minūtes līdz ceturtdaļas beigām panāca 55:44, bet pēdējo ceturtdaļu latvietes sagaidīja ar 55:47 vadību.

Pēc Gilas diviem gūtiem punktiem spānietes pietuvojās līdz 53:57, bet pēc Šteinbergas tālmetiena Latvija panāca deviņu punktu pārsvaru - 64:55.

Spānietes pēc vēl viena Gilas gūta groza pietuvojās līdz 61:64, uz ko ar precīzu tālmetienu atbildēja Laksa. Spānietes vairāk par diviem punktiem gūt nepaspēja.

A grupas pirmajā mačā Melnkalne ar 74:69 (18:23, 23:11, 19:15, 14:20) pārspēja Grieķiju.

Grupas turnīra turpinājumā latvietes 16. jūnijā sacentīsies ar Grieķijas un 18. jūnijā - ar Melnkalnes izlasi.

Čehija B apakšgrupas mačā Telavivā ar 61:58 (17:17, 15:16, 11:17, 18:8) uzvarēja Itāliju, bet Beļģija ar 108:59 (28:18, 33:16, 24:9, 23:16) sagrāva mājinieci Izraēlu.

D apakšgrupā Ļubļanā Ungārija ar 89:67 (16:12, 24:20, 15:21, 34:14) uzvarēja Slovākiju, bet Turcija ar 63:71 (22:21, 11:16, 19:21, 11:13) piekāpās Serbijai.

Lielbritānijas izlase C grupas cīņā Ļubļanā pieveica Slovēniju ar 76:71 (11:23, 22:15, 27:18, 16:15).

Otrā grupas spēlē ceturtdien plkst. 21.45 tiekas Francija un Vācija.

Cīņa par Eiropas čempionāta medaļām notiks līdz 25. jūnijam.

Eiropas čempionāta finālturnīra pirmais posms risinās divās valstīs. A un B grupu komandas spēlē Telavivā, C un D grupas - Ļubļanā.

Komandas cīnās arī par piecām ceļazīmēm uz 2024. gada olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīru. Vieta olimpiskajās spēlēs kā rīkotājvalstij jau garantēta Francijas izlasei.

Par 2021. gada Eiropas čempionēm kļuva serbietes, kuras finālā pieveica Francijas basketbolistes. Francūzietēm tas bija piektais zaudētais fināls pēc kārtas. Tikmēr bronzas godalgas izcīnīja Beļģijas izlase.