Latvijas handbola izlases fiasko – nav attaisnojuma ne treneriem, ne spēlētājiem

Latvijas izlases handbolisti
Latvijas izlases handbolisti Foto: Latvijas Handbola federācija

Latvijas vīriešu handbola izlase aizvadītajā nedēļā divu spēļu summā atzina Luksemburgas valstsvienības pārākumu un nepārvarēja Eiropas čempionāta priekškvalifikāciju. Par piedzīvoto fiasko nav attaisnojuma ne treneriem, ne spēlētājiem.

Pagājušajā ceturtdienā Latvijas izlase Valmierā uzvarēja ar rezultātu 32:25 (13:13), pārspējot Luksemburgas valstsvienību pirmajā duelī.

Savukārt svētdien izbraukumā mūsējie ar rezultātu 28:36 piekāpās Luksemburgas valstsvienībai, divu spēļu summā zaudējot ar -1 (60:61).

Mūsu handbolistiem neizdevās iekļūt Eiropas čempionāta kvalifikācijas pamatturnīra kārtā.

Spēles ievadā Latvija spēlēja līdzvērtīgi pretiniekam, taču jau puslaika vidū Luksemburgas valstsvienība spēja panākt pārliecinošāku pārsvaru, puslaika beigās esot vadībā jau ar +8 (21:13).

Lai gan otrā puslaika sākumā latvieši spēja atgriezties spēlē un samazināt iekrāto deficītu līdz sešiem vārtiem (16:22), spēles turpinājumā Latvija lielākoties turējās desmit vārtu atstatumā.

Divas minūtes pirms spēles beigām Latvija panāca septiņu vārtu starpību (27:35), taču nobeigumā Luksemburga uzvarēja ar 36:28.

"Visai komandai ļoti sāpīgs zaudējums. Ir grūti aprakstīt situāciju. Jau pirmajā puslaikā izdarījām tik daudz kļūdu, slikti spēlējām aizsardzībā un bija spēle individuāli. Nedrīkst teikt, ka komanda nebija gatava un nedomāja par +7. Cīnījāmies, taču kļūdas pievīla. Otrajā puslaikā uzlabojām spēli, pretinieki kļūdījās, pārliecības bija, bet pieredze izšķirošos brīžos iemest vārtos un izdarīt pareizos lēmumus mums ļoti trūkst," Latvijas Handbola federācija (LHF) citē komandas kapteini un vārtsargu Edgaru Kukšu.

"Mēs zinājām, ka pats svarīgākais ir spēles pirmās desmit minūtes, kurās nedrīkstējām pretiniekam ļaut ieskrieties. Aizsardzībā nospēlējām ļoti slikti un ļāvām viņiem sajust, ka var mūs uzvarēt, bet pēc tam jau vairs nespējām glābt situāciju. Nav attaisnojuma ne treneriem, ne spēlētājiem. Ir ļoti žēl, taču jādzīvo tālāk. Nespēlējam handbolu pēdējo dienu," sacīja Latvijas izlases treneris Arnolds Straume.

Latvijas labā deviņus vārtus guva Ralfs Geislers. Četras reizes precīzi meta Ņikita Pančenko un Jevgeņijs Rogonovs. Pa divām reizēm rezultatīvi bija Antons Šuleiko, Ričards Juzups un Raivis Gorbunovs.

Luksemburga – Latvija 36:28 (21:13)

Latvija – Geislers 9, Rogonovs 4, Pančenko 4, Šuleiko 2, Juzups 2, Gorbunovs 2, Kalniņš 1, Rancāns 1, Bors 1, Serafimovičs 1, Meikšāns 1

Kvalifikācijas pamatturnīrs 2026. gada Eiropas čempionāta finālturnīram notiks šī gada novembrī astoņās grupās, katrā pa četrām valstsvienībām.

Priekškvalifikācijas kārtu izdevies pārvarēt Beļģijai, divu spēļu summā uzvarot Kipru (66:40), un Kosovai, pārspējot Lielbritāniju (59:45).

Dalībai treniņnometnē izlases galvenais treneris Davors Čutura aicināja 18 spēlētājus, tai skaitā astoņus ārzemēs spēlējošos handbolistus.

Pēc decembrī aizvadītajām pārbaudes spēlēm Ludzā izlases galvenais treneris bija iecerējis sastāvā iekļaut arī vārtsargu Artūru Kuģi, taču personīgu iemeslu dēļ viņš šajā sabraukumā nepiedalās. Spēlēs pret Luksemburgu Latvijas vārtos būs Edgars Kukša un Elvijs Kušners.

Savukārt gūtās traumas dēļ pirmajā mačā ar Luksemburgu maz spēlēja viens no pamatsastāva spēlētājiem Endijs Kušners.

Izlases rindās ir atgriezies Artūrs Meikšāns un Ralfs Geislers, bet pēc ilgāka pārtraukuma izlasē ir Toms Lielais, kurš Latvijai jau palīdzēja pārbaudes spēlēs Ludzā.

Šoruden Latvijas izlase nepārvarēja 2025.gada pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīra pirmo kārtu.

Latvijas vīriešu handbola izlases kandidātu saraksts:

vārtsargi - Elvijs Kušners ("Ogre"/"Hydrox"), Edgars Kukša ("Aurich", Vācija);

kreisā mala - Ričards Juzups, (Dobeles "Tenax"), Kristiāns Ingus Jonuška, Renārs Grebeņņikovs (abi - "ASK Zemessardze"/LSPA);

labā mala - Linards Usāns, Ņikita Pančenko (abi - Dobeles "Tenax"), Andis Bors (MSĢ);

līnijas spēlētāji - Jevgeņijs Rogonovs ("Villa de Aranda", Spānija), Antons Šuleiko (Dobeles "Tenax"), Artūrs Meikšāns (Pelvas "Serviti", Igaunija);

kreisie ārējie - Roberts Rancāns ("Helvetia Anaitasuna", Spānija), Toms Lielais ("Ogre"/"Hydrox"), Ralfs Geislers ("Lippe", Vācija);

saspēles vadītāji - Rauls Erlends Serafimovičs ("Stralsunder", Vācija), Endijs Kušners ("Hordur", Islande), Raivis Gorbunovs ("Bergsoy", Norvēģija);