Šodienas redaktors:
Gatis Kreceris

Džudo paņēmieni un figūriņas pret sienu: Nikola un Emīls gatavojas pirmajam šaha turnīram

Emīls Brālis un Nikola Hlibova Foto: Jānis Vingris

Nikolas Hlibovas un Emīla Brāļa aizraušanās ir šahs. Abi spēlē līdzīgā līmenī, savstarpējās spēlēs reizēm uzvar Nikola, reizēm Emīls. Kaut šaha pamatus viņi zināja iepriekš, abi atzīst, ka lielāka nojēga par šahu parādījās šaha festivāla “Cēsis” programmas “Mans pirmais šaha turnīrs” nodarbībās. 

Šajā programmā astoņus spēlētājus viņu pirmajiem klātienes šaha turnīriem sagatavo nacionālais meistars Miķelis Vingris. “Ir tiešām interesanti!” atzīst Nikola un Emīls un ir priecīgi par to, ka abiem ir vienāds līmenis. Sāncesība palīdz motivēt vienam otru.

Nikola un Emīls dzīvē ir izmēģinājuši daudz - ekstrēmos sportus, basketbolu, snovbordu, sērfošanu, bet viņi atzīst, ka nekas tik ļoti neuzsit asinis, kā 30 minūšu šaha spēle, kurā sanāk zaudēt. Emīls atklāj, ka dusmās par zaudējumu ir pat metis šaha kauliņus pret sienu. “Arī uzvaras gadījumā ir grūti nebūt tam briesmīgajam uzvarētājam, kas mēdās un lielās,” atzīst Emīls.

Abu līdzīgais līmenis un sāncensība viņus motivē kļūt labākiem šaha spēlētājiem. Kurš kuru uzvarēs? Nikola stāsta, ka ir iemācījusies arī jaunus džudo paņēmienus, ja nu pret Emīlu neveiksies šahā.

Emīls nesen atgriezās no ceļojuma Nepālā, viņam sanāca izlaist vairākas šaha nodarbības. Un viņš saprata, ka ceļojuma laikā viss ir sagrozījies. Pirms tam abu savstarpējās spēlēs biežāk uzvarēja Emīls, bet tagad vairs tā nav. Pēc zaudējumiem viņš uzvilkās, bet Nikola mierināja: “Tā ir tikai spēle.” Emīls nelikās mierā, sāka pastiprināti risināt šaha uzdevumus, skatīties mācību video. Un tagad esot Nikolas kārta pārdzīvot. “Vai tam ir negatīva ietekme uz mūsu attiecībām?” retoriski prasa Emīls. “To rādīs laiks.” (Abi smejas.)

“Tad, kad tu kustini smadzenes, ir pilnīgi citādi, nekā bumbu spēlējot,” spriež Emīls. “Smagākās basketbola zaudes mani nav tik spēcīgi ietekmējušas kā 30 minūšu šaha spēle.”

Arī Nikola ir sapratusi, kāds patiesībā ir emociju virpulis, kam iziet cauri šaha spēlētāji. Agrāk viņai šahs likās mierīga nodarbe ar vienkāršu figūru bīdīšanu.

Nikola un Emīls spriež, ka abu pirmajā turnīrā šaha festivālā “Cēsis”, kas notiks jūnijā, sliktākais būtu abiem satikties pie viena galdiņa. “Galvenais neattapties pretējās nometnēs. Lai nav tā, ka viens brauc mājās ar autobusu, bet otrs ar mašīnu.”

Nikola Hlibova
Nikola Hlibova Foto: Jānis Vingris

Nikolai šahu bērnībā iemācīja vectētiņš. Viņas ģimenē šahu spēlē visi - brālis, tētis, mamma. Seriāla "Dāmas gambīts" noskatīšanās Nikolu stimulēja vairāk pievērsties šaham. 2021. gadā viņa piedalījās TVNET šaha raidījumā “Šahs un mats! Ar Miķeli Vingri. Simultānspēle”. Pēc kāda laika gan interese par šahu izplēnēja. “Nebija neviena, kas man izstāsta un pamāca.” Toreiz kopā ar brāli viņa centās skatīties šaha mācību video, bet īsti nesaprata, kā pie ekrāna var pavadīt divas stundas. Tagad, kad šaha saprašana ir kļuvusi labāka, Nikola pati mājās reizēm pavada trīs stundas pie ekrāna, skatoties mācību video. Vai Nikola varētu noķert brāli, kurš ģimenē ir stiprākais šahists? Viņa mēģinās, bet domā, ka neizdosies.

Raksta foto
Foto: Jānis Vingris

Emīls uzskata, ka šahu iemācījies ir tikai tagad - “Mans pirmais šaha turnīrs” programmā. Gājienus viņš zināja pirms tam. Viņš pavadīja gadu Itālijā brīvprātīgajā darbā, un tur bieži sanāca spēlēt šahu. Bet jēdzīgu domāšanu viņš ir atklājis tikai tagad. “Tikai tagad sāku saprast, kas notiek. Pirms tam zināju gājienus, bet lielāku jēgu, ko darīt, nē. Ja neizproti domu, tad nav intereses. Bet ir interesanti. Sākumā, kad zaudēju Nikolai, besījos, un man likās, ka nespēšu iemācīties. Tad sakodu zobus, mācījos, sāku uzvarēt Nikolu, un palika interesanti.”

Nikola Hlibova
Nikola Hlibova Foto: Jānis Vingris
Raksta foto
Foto: Jānis Vingris
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu