Šodienas redaktors:
Gatis Kreceris
Iesūti ziņu!

Pirmās e-sporta olimpiskās spēles nāksies atlikt?

E-sports (ilustratīvs attēls)
E-sports (ilustratīvs attēls) Foto: dpa/scanpix

Pirmās e-sporta olimpiskās spēles, kas bija plānotas šogad Saūda Arābijā, saskārušās ar nopietniem sarežģījumiem. Laika trūkums, neskaidrības par turnīra organizatoriskajiem jautājumiem un aizvien neatrisinātās nianses ir likušas rīkotājiem pārvērtēt sākotnējo plānu. Tāpēc pieņemts lēmums sacensības atlikt uz nākamo vai pat 2027. gadu.

E-sporta kopiena ar lielu nepacietību gaidīja šo vēsturisko notikumu, kas solīja kļūt par būtisku soli sporta attīstībā un jaunu auditoriju piesaistīšanā. Taču, kā liecina nesenie ziņojumi, e-sporta olimpisko spēļu debija nenotiks tik drīz, kā sākotnēji cerēts.

Pirmās ziņas par iespējamo atlikšanu publiskoja "SportsBusiness", atsaucoties uz informāciju, ka organizatoriem nepieciešams vairāk laika, lai izveidotu ilgtspējīgu turnīra finansēšanas un rīkošanas modeli.

Kā norāda avoti, Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) pieeja sporta sacensību organizēšanai neatbilst visām e-sporta vajadzībām, un šobrīd tiek meklēti risinājumi, kas būtu piemēroti šai dinamiskajai nozarei.

Interesanti, ka vēl pirms mēneša nekas neliecināja par iespējamām izmaiņām – SOK par e-sporta olimpisko spēļu organizēšanu bija nozīmējusi Zejnepu Genčagu Dešeloti, taču šajā laikā netika publiskotas nekādas bažas par termiņiem.

Tomēr tagad organizatori atzīst, ka nepieciešama "jauna pieeja", kas atšķirtos no klasisko olimpisko spēļu struktūras, kā arī skaidrs "ceļš uz spēlēm", kas palīdzētu popularizēt pasākumu un piesaistīt auditoriju.

Viens no lielākajiem sarežģījumiem ir spēļu atlase. Daudzas populāras e-sporta spēles – piemēram, "Call of Duty", "Valorant", PUBG un "Fortnite" –, satur vardarbības elementus un ir klasificētas ar PEGI 18+ reitingu (neiesaka jaunākiem par 18 gadiem).

SOK prezidents Tomass Bahs jau iepriekš paudis nostāju, ka olimpiskajās sacensībās nevar iekļaut spēles, kas veicina vardarbību vai diskrimināciju. Šī nostāja vēl vairāk sarežģī spēļu izvēli, jo rīkotājiem jāatrod kompromiss starp e-sporta realitāti un olimpisko ideoloģiju.

Lai gan oficiāla paziņojuma par atlikšanu nav bijis, e-sporta olimpisko spēļu oficiālajā mājaslapā norādīts, ka šobrīd tiek meklēta pasākuma norises vieta, kā arī izstrādāti noteikumi par turnīra formātu un kvalifikācijas kritērijiem.

Savukārt "SportsBusiness" ziņo, ka daudzi spēļu izdevēji līdz šim nav bijuši gatavi vai nav spējuši pielāgot savus grafikus SOK plānotajam turnīra laikam. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc organizatori izvēlas dot sev vairāk laika.

Pērn jūlijā SOK noslēdza 12 gadu partnerības līgumu ar Saūda Arābijas Nacionālo Olimpisko komiteju, lai spēles izveidotu par regulāru notikumu. Bahs uzsvēra, ka šī sadarbība palīdzēs nodrošināt olimpisko vērtību ievērošanu, tostarp rūpīgu spēļu atlasi, dzimumu līdztiesību un jauniešu iesaisti.

Saūda Arābija jau ir pierādījusi savas spējas organizēt vērienīgus e-sporta pasākumus – 2024. gadā Rijādā norisinājās e-sporta Pasaules kauss, kurā piedalījās vairāk nekā 30 komandas, 20 dažādu spēļu turnīri un tika sadalīti balvu fondi, kas pārsniedza 50 miljonus eiro.

Tomēr, neskatoties uz šiem panākumiem, e-sporta olimpisko spēļu organizatori uzskata, ka nepieciešams papildu laiks, lai nodrošinātu ilgtspējīgu finansējumu un stabilu vadības modeli.

Ņemot vērā to, ka 2026. gada sporta kalendārs jau ir piesātināts – ziemas olimpiskās spēles Milānā–Kortīnā, jaunatnes olimpiskās spēles Dakarā un FIFA Pasaules kauss, tiek pieļauts, ka 2027. gads varētu būt reālākais e-sporta olimpisko spēļu debijas laiks.

E-sporta attīstība un jaunās auditorijas piesaiste ir viens no galvenajiem jautājumiem arī SOK nākamā prezidenta kandidātiem, jo martā pēc 12 gadu darba Bahs atstās savu amatu.

Olimpiskās kustības nākotne būs atkarīga no spējas pielāgoties jaunām tendencēm, un tieši šī iemesla dēļ e-sporta olimpisko spēļu veiksmīga organizēšana būs būtiska ne tikai e-sporta pasaulei, bet arī visai olimpiskajai saimei.

Rakstu veidojis TVNET Sports praktikants Raimonds Balodis.

Tēmas

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu