Šodienas redaktors:
Gatis Kreceris
Iesūti ziņu!

Foto un video Kas jauns futbolā? Runā Kreipāns: Kurš pārsteigs pirmais?

Raksta foto
Foto: Sanita Ieva Sparāne

Ja vien potenciālais pastarītis neuzvar vienu no galvenajiem favorītiem, tad pirmajās spēļu kārtās diezin vai par pārsteigumu var uzskatīt kādu negaidītu rezultātu. Futbolā – it īpaši. Latvijas “Tonybet” futbola virslīgas 2025. gada čempionāta pirmajā spēļu kārtā nebija arī “pavasara pārsteigumu” - ja nu vienīgi varbūt neizšķirts spēlē starp FK “Grobiņa” un FS “Jelgava”, kurā mājinieki atspēlējās tikai 81. minūtē, taču arī tas ir ļoti nosacīts pārsteigums.

Kārtas spēle

FK “Auda” pret RFS. Čempions pret pagājušās komandas trešo labāko komandu. Plus vēl pagājušās sezona pēdējā spēlē “Auda” pirmo reizi virslīgā pārspēja RFS komandu (2:1). Otro gadu pēc kārtas šīs komandas atklāj virslīgas čempionātu Mežaparkā un otro gadu pēc kārtas RFS uzvar ar 2:1. Spēļu scenāriji gan ir atšķirīgi – ja pērn RFS izrāva uzvaru jau spēles kompensācijas laikā (Žiga Lipuščeks), tad tagad jau pēc 14 minūtēm rezultāts bija 2:0 čempionu labā. Jau 41. sekundē pirmos vārtus guva Niks Sliede un tie ir otrie visātrāk kopš spēles sākuma gūtie vārti virslīgas čempionātu vēsturē.

2003. gadā FK “Ventspils” uzbrucējs Jevgeņijs Landirevs spēlē pret FK “Rīga” (nav nekāda sakara ar pašreizējo “Riga FC”) pirmos vārtus čempionātā guva jau 26. sekundē un ventspilnieki uzvarēja viesos ar 6:0. Līdzīgā veidā – ar galvu no vārtu tuvuma – otros vārtus guva Darko Lemajičs. RFS komandai pirmajā puslaikā bija vēl pāris iespējas gūt vārtus, taču tas nenozīmē, ka “Auda” izkāra balto karogu. Laukuma saimniekiem arī bija izdevības, bet otrajā puslaikā viņi pat spēlēja labāk un 58. minūtē panāca 1:2 (Mateuss Klemente).

Foto: 2025. gada sezonas virslīgas atklāšanas spēle: RFS - "Auda"

Otrajā puslaikā “Audas” futbolisti izdarīja vairāk sitienu vispār (7 pret 3; spēles kopējā statistikā – pat 16 pret 9) un vairāk sitienu vārtos (3 pret 2), kā arī kopumā spēlēja labāk nekā pirmajā puslaikā. Viņiem bija trīs labas iespējas gūt vārtus, taču spēles gaitu būtiski ietekmēja Karla Vassoma noraidījums 70. minūtē. Par spīti tam “Auda” tik un tā centās uzbrukt, centās izglābies no zaudējuma un tas ir tikai apsveicami.

Nedomāju, ka RFS, panācis 2:0, otrajā puslaikā spēlēja uz rezultāta noturēšanu, drīzāk čempionus pārsteidza “Audas” tik vētrainais otrā puslaika sākums. FK “Auda” sniegums bija daudz labāks nekā to paredzēja komandas galvenais treneris Jurģis Kalns pirmssezonas preses knferencē un arī privātā sarunā. Trenera viltība pirms mača ar čempioniem? Varbūt. Taču drīzāk tā bija komandas milzīgā vēlme sevi apliecināt tieši spēlē ar čempionu un turklāt vēl jau tikai veidojas “Audas” pamatsastāvs un malā vai tālākā rezervista lomā negrib palikt neviens. Skaidrs, ka būs papildinājums (pastiprinājums) aizsardzības centrā, bet vēl viens “Audas” trumpis Abdulrahmans Taivo pēc savainojuma izārstēšanas vēl tika pietaupīts.

Titula īpašnieki septīto sezonu pēc kārtas sāk ar uzvaru (sešas reizes) vai neizšķirtu. Pēdējais no čempioniem, kas nākamo sezonu sāka ar zaudējumu, bija Jūrmalas “Spartaks” 2018. gadā – 0:1 viesos ar FK “Jelgava”.

Kāpēc kaut nedaudz pārsteigums ir spēles iznākums starp FK “Grobiņa” un FS “Jelgava” (1:1)? Kaut vai tāpēc, ka vēl nedaudz vairāk kā pirms mēneša jelgavnieki nemaz nezināja, kurā līgā viņi spēlēs – virslīgā vai Nākotnes jeb 1. līgā. Viesi jau 4. minūtē izvirzījās vadībā (Rihards Bečers) un spēle kopumā bija līdzīga (sitieni 14 pret 14, sitieni vārtos – 5 pret 4 viesu labā, bet stūra sitieni pat 9 pret 3 jelgavnieku labā), turklāt vēl 73. minūtē jelgavnieki varēja panākt 2:0, taču šoreiz Bečers raidīja bumbu nedaudz garām vārtiem. Pagājušajā sezonā, starp citu, Jelgavas komanda uzvarēja Grobiņu trijās no četrām spēlēm.

Labu iespaidu atstāja visi trīs čehu laukuma spēlētāji Ondžejs Ullmans, Andrijs Juzvaks un Dāvids Holoubeks, viņu tautietis 20 gadus vecais vārtsargs Adams Dvoržāks gan kļūdījās, kad tika zaudēti vārti, taču kopumā diezgan stabili spēlēja arī viņš. Jelgavas komandas kotekstā būs interesanti redzēt tās veidošanos un jaunā komandas galvenā trenera Aleksandra Basova veikumu šajā procesā – viņš četrus gadus bija Latvijas U21 izlases galvenais treneris, bet virslīgā līdz šim galvenā trenera lomā nav bijis.

Vicečempioni “Riga FC” futbolisti ar 2:0 pārspēja līgas jaunpienācēju “Super Nova” komandu, BFC “Daugavpils” ar 3:0 pārspēja FK “Tukums 2000” (tukumnieki Daugavpilī joprojām virslīgā ne reizes nav uzvarējuši un tas viņiem ir ceturtais zaudējums pēdējās piecās spēlēs ar BFC “Daugavpils”), bet FK “Liepāja” ar 4:0 uzvarēja FK “Metta”, kuru pērn pārspēja tikai sezonas pēdējā mačā, bet vienreiz savā laukumā zaudēja pat ar 1:5... Liepājnieki jau pēc pirmā puslaika panāca 3:0 un tālākais bija formalitātes.

Jaunas sejas

Zem šāda apakšvirsraksta šosezon izcelšu virslīgas jaunpienācējus, kas būs gan ārzemnieki, gan jaunie Latvijas futbolistus (vecumā līdz 22 gadiem pirms čempionāta sākuma) neatkarīgi no tā, kura tā viņiem ir sezona virslīgā. Tāpat kā pēc vienas spēles ir pārsteidzīgi izdarīt secinājumus par komandas sniegumu, tāpat arī nevajag steigties ar spēlētāju vērtēšanu. Tieši tāpēc pirmajā spēļu kārtā varētu izcelt pat vairākus futbolistus, taču atzīmēšu tikai trīs.

20 gadus vecais Bolīvijas izlases pussargs Enco Monteiro FK “Auda” sastāvā izcēlās ar rezultatīvu piespēli. Patiesībā viņš ir brazīlietis – viņa tēvs savulaik no Brazīlijas pārcēlās spēlēt uz Bolīviju un tur arī palika. Nav brīnums, ka kopš 2018. gada Monteiro bija slavenā brazīliešu kluba “Santos” (pietiek tikai ar Pele un Neimara pieminēšanu) akadēmijā un pērn aizvadīja arī vienu spēli B sērijā galvenajā kluba komandā (un guva vārtus). “Santos” kļuva par čempionu un atgriezās A sērijā. Bolīvijas izlasē Monteiro ir 5 spēles un vieni gūti vārti. Lieki teikt, ka pirmā pieredze Eiropā Enzo ir tramplīns viņa karjerā un vismaz pirmajā spēlē viņš apliecināja, ka diezgan ātri ir iejuties komandā un neierastos apstākļos, ka ne velti izgāja laukumā sākumsastāvā.

Daugavpils komandā viens no redzamākajiem bija 24 gadus vecais Londonā dzimušais aizsargs nigērietis Vasiri Viljamss (ir abu valstu pilsonība). Lielākā pieredze viņa ir Skotijas Championship jeb pēc ranga otrās līgas klubos un vismaz pirmā spēle rādīja, ka daugavpiliešiem Viljamss var kļūt par vienu no aizsardzības balstiem.

Uzbrucēju Bruno Melni nav īpaši jāstāda priekšā. 21 gadu vecais uzbrucējs FK “Metta” rindās iepriekšējās sezonās virslīgā jau bija guvis 18 vārtus un bija viens no komandas līderiem uzbrukumā, viņa nonākšana Liepājas komandā daudziem varbūt bija arī pārsteigums, taču viņa meistarīgi gūtie vārti jau pirmajā spēlē pret savu bijušo klubu gan nav pārsteigums. Tas, ka Bruno izgāja sākumsastāvā un bija laukumā viens no labākajiem, cerams, ir arī klauvējiens pie izlases durvīm... Jāturpina klauvēt vēl un skaļāk.

2. kārta

Nākamās kārtas centrālā spēle būs starp “Riga FC” un FK “Auda”. Pagājušajā sezonā “Auda” pirmo reizi uzvarēja RFS un pirmo reizi nezaudēja “rīdziniekiem” - 2:2 pēdējā spēļu kārtā. Kas zina, varbūt tieši tie divi zaudētie punkti lielā mērā maksāja titulu. Grobiņas komanda uzņems Daugavpils futbolistus, RFS spēlēs ar Jelgavu, Liepājas komanda spēlēs ar Tukuma futbolistiem, kurus pērn uzvarēja tikai vienreiz, bet “Super Nova” tiksies ar FK “Metta”. Tikai vienā no pāriem ir kaut vai “uz papīra” izteikts favorīts (RFS – FS “Jelgava”).

2. spēļu kārta sāksies jau pirmdien un pirmās trīs spēļu kārtas ir saspiestas 11 dienās. Spraigais grafiks ir Latvijas izlases dēļ, jo jau 21. martā tai pirmā spēle viesos ar Andoru 2026. gada Pasaules kausa kvalifikācijas turnīrā. Tik spraigs grafiks ir arī risks. Šādā grafikā spēlējot, lielāka varbūtība tikt pie savainojuma, taču citas iespējas pašmāju klubu izlases spēlētājiem iegūt kaut nelielu oficiālu spēļu praksi pirms izlases pavasara spēlēm pašreiz laikam arī nav.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu