Valdība atbalsta ieceri antidopinga prasību izpildei veidot jaunu biroju

LETA
CopyDraugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Reuters/ScanPix

Valdība šodien atbalstīja Veselības ministrija (VM) ierosinājumu veidot jaunu tiešās pārvaldes iestādi - Antidopinga biroju, kas nepieciešams Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) prasību dēļ, lai Latvijas sportistiem un sporta spēļu komandām netiktu aizliegts piedalīties starptautiskās sacensībās un olimpiskajās spēlēs.

Valdība šodien lēma noteikt VM par atbildīgo un Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) par līdzatbildīgo institūciju Antidopinga biroja izveidošanai, kā arī vienojās, ka VM sadarbībā ar IZM jāizstrādā un līdz nākamā gada 1.jūlijam jāiesniedz noteiktā biroja izveidei nepieciešamos normatīvo aktu projektus.

Kā skaidro VM, šī iestāde pārņemtu Valsts sporta medicīnas centra (VSMC) kompetenci antidopinga jomā. Pēc VM paustā, Antidopinga biroja izveide nepieciešama, lai nodrošinātu Latvijas antidopinga organizācijas autonomiju darbībā un lēmumu pieņemšanā, kā arī finansiālo neatkarību saskaņā ar starptautiskajām prasībām.

VM ziņojumā teikts, ka Antidopinga birojs būtu jauna tiešās pārvaldes iestāde, kas izveidota VSMC reorganizācijas rezultātā, piešķirot personālu un finanšu līdzekļus tā darbības īstenošanai. Savukārt VM būtu tiesības pārbaudīt Antidopinga biroja lēmumu tiesiskumu un atcelt prettiesiskus lēmumus, kā arī prettiesiskas bezdarbības gadījumā dot rīkojumu pieņemt lēmumu.

Antidopinga biroja administratīvās atbalsta funkcijas, piemēram, personālvadību un grāmatvedību, VM nodrošinātu centralizēti, tāpēc nepieciešamie papildu cilvēkresursi tiktu nodrošināti VM resora ietvaros no esošajiem vakantajiem amatiem. Birojā iecerēts izveidot desmit amata vietas.

Tā kā Antidopinga biroja darbinieki būtu atbildīgi par valstiskā un starptautiskā mērogā nozīmīgu funkciju īstenošanu antidopinga jomā, ir svarīgi viņiem nodrošināt konkurētspējīgu atalgojumu, norāda VM. Tādējādi arī tiktu novērsti korupcijas riski un ietekmēšana, kā arī saglabāta darbinieku ar specifiskām kompetencēm darbība Antidopinga birojā, nodrošināta Latvijas sportistu dalība starptautiskās sacensībās, kā arī Olimpiskajās spēlēs.

Pēc VM aplēsēm, neatkarīga un efektīva Antidopinga biroja izveidei sākot ar nākamo gadu un turpmāk ik gadu nepieciešami finanšu līdzekļi 699 943 eiro apmērā. Tādejādi gadā varētu veikt līdz 1000 dopinga kontroles, kā arī vismaz 30 antidopinga izglītības pasākumus.

Veselības ministre Anda Čakša iepriekš skaidroja, ka Antidopinga aģentūras izveide Latvijā ir saistīta ar WADA rekomendācijām. «No valsts pārvaldes viedokļa, jaunas iestādes izveide nav vēlama, bet VM piedāvā reorganizēt esošu iestādi, sadalot tās funkcijas, un antidopinga jautājumiem izdalīt atsevišķu iestādi. Jaunas darba vietas netiek prasītas, turklāt, centralizējot dažus citus procesus, administratīvos jautājumus varam pat samazināt,» pauda Čakša.

Savukārt finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) stāstīja, ka FM galvenais iebildums ir pret to, ka tiktu veidota jauna iestāde ar ļoti mazu cilvēku skaitu. «Parasti darbs nav efektīvs, ja puse cilvēku ir nodarbināta administratīvajā resursā, bet otra puse reāli strādā. Var saprast prasību, ka iestādei ir jābūt neatkarīgai, bet FM vēlas atrast labāku risinājumu Antidopinga aģentūrai, jo iestāde ar desmit cilvēkiem nešķiet labākais variants.»

Reizniece-Ozola apliecināja, ka nākamā gada budžetā pēc VM pieprasījuma antidopinga pasākumu īstenošanai ir ieplānoti vairāk nekā 600 000 eiro.

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu