Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Jaunups: Spēlēt jaunatnes izlasēs ir basketbolistu pienākums

LETA
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
Foto: Evija Trifanova / LETA

Tā kā jaunajos basketbolistos tiek ieguldīta arī valsts nauda, spēlēšana jaunatnes izlasēs viņiem ir pienākums, pārliecināts Latvijas Basketbola savienības (LBS) valdes loceklis un Latvijas čempiones «VEF Rīga» prezidents Edgars Jaunups, kurš LBS valdē iesniedzis piedāvājumu, lai turpmāk šie spēlētāji nedrīkstētu atteikties no palīdzēšanas izlasēm.

Jaunupa piedāvājumā ietilpst, ka basketbolisti, kas bez attaisnojoša iemesla atsaka dalībai Latvijas jaunatnes izlasē startam Eiropas čempionātā vai Pasaules kausā, vairs netiek aicināts dalībai cita vecuma jaunatnes izlasē. Izņēmums iespējams vien ar LBS valdes attiecīgu lēmumu, publiski argumentējot to un pamatojot šo izņēmumu.

Šādas diskusijas sākās pēc Latvijas U-20 vīriešu basketbola izlases izkrišanas no Eiropas čempionāta A divīzijas, jo šai komandai dažādu iemeslu dēļ nepalīdzēja deviņi spēlētāji.

«Šis ir visaptverošs plāns un esmu saņēmis konceptuālu atbalstu no LBS valdes, ka virziens ir pareizs. Tagad sanāksim kopā ar treneru un jaunatnes komisijām, lai vēl izdiskutētu un septembris varētu būt brīdis, kad pie jautājuma atgriežamies valdē,» sarunā ar aģentūru LETA teica Jaunups.

«Tā kā līdz šim šādu kritēriju nebija, grūti teikt uz cik daudziem spēlētājiem šogad tie būtu atteikušies. Jā, basketbolistam var būt trauma, bet tikpat labi tā var būt tikai atrunāšanās, jo, piemēram, aģents pierunājis nespēlēt dažādu iemeslu dēļ,» stāstīja Jaunups, aicinot nerunāt par pagātni, jo līdz šim kritēriji nebija. «Šis gadījums mudināja domāt par nākotni. Skaidrs, ka šie noteikumi neattieksies uz šo gadu, bet 2-3 spēlētājiem šoreiz nešaubīgi nebija nekādi attaisnojoši iemesli.»

Jaunups uzsvēra, ka savos priekšlikumos neko neiekļāva par pieaugušo izlasi, tomēr citi LBS valdes locekļi jau pauduši viedokli, ka tas varētu būt nepieciešams.

«Pieaugušo izlase ir cits gadījums, jo tur var būt arī, ka spēlētājs, piemēram, neredz sevi pie konkrētā trenera. Tomēr citi valdes locekļi minēja, ka vajadzētu kritērijus papildināt arī par lielo izlasi un neizslēdzu, ka šādi punkti pēc diskusijām var parādīties,» pauda Jaunups, uzsverot, ka jaunatnes izlasēm šādi kritēriji ir nepieciešami, jo spēlētājos jauniešu vecumā tiek ieguldīta valsts nauda.

«Jaunatnes izlases laikā basketbolistos daudz tiek ieguldīta arī publiskā sabiedrības nauda - tā tiek tērēta nevis kādām sociālām aktivitātēm, bet profesionālām basketbola skolām. Tiek audzināti profesionāli sportisti nevis veicināts aktīvs dzīvesveids.»

«Tāpat esmu pilnīgi pārliecināts - kādus pamatus ieliksim jaunatnes izlasēs, tāpat tas vēlāk būs lielajā izlasē. Ja šīs problēmas nebūs jaunatnes izlašu laikā, nebūs arī pieaugušo izlasē,» uzskata Jaunups.

Kā vēl vienu no punktiem savos priekšlikumos viņš iekļāvis, ka par dalību izlasē «ne sava vecuma gados» LBS izvēli atstāj tikai un vienīgi basketbolista/-es ziņā.

«Neviens no šiem kritērijiem neattiecas uz gadījumiem, kad U-18 vecuma puisis atsaka U-20 izlasei, jo tas jau ir viņa brīvais laiks. Viņa pienākums ir spēlēt savā gada izlasē,» stāstīja Jaunups, atkārtoti uzsverot, ka spēlēšana jaunatnes izlasēs spēlētājiem ir pienākums.

«Mana pārliecība ir, ka spēlēt jaunatnes izlasē ir jebkura tādu līmeni sasnieguša sportista pienākums. Ja netiek spēlēts, viņš nav jāgāna vai jāizdzen no valsts, bet spēlētājam jārēķinās, ka, piemēram, pēc diviem gadiem viņam tāda iespēja vairs nebūs.»

«Respektēju tiesības nespēlēt - man tas ir grūti saprotams, bet respektēju. Tomēr nevar būt tā, ka šogad man ir izdevīgi nespēlēt, bet nākamgad gribēšu,» stāstīja Jaunups.

«Tāpat, ieviešot šos principus, izskaužam iespēju, ka aģents pasaka, lai viens viņa klients nespēlē, jo tad būs jāaicina kāds cits tās pašas pozīcijas viņa klients, kuram, piemēram, vajag līgumu - šādas indikācijas ir un tādā gadījumā jau aģents komplektē komandu. Tas ir jāizskauž,» pauda Jaunups.

Skaļākais nespēlēšanas gadījums šogad U-20 izlasē bija Rodions Kurucs, kura aģenta Artūra Kalnīša klienti regulāri nepalīdz Latvijas valstsvienībām. Tieši Kalnīša klients ir arī šogad Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) draftā izvēlētais Anžejs Pasečņiks, kurš nepalīdzēs pieaugušo valstsvienībai Eiropas čempionātā.

Kā teikts Jaunupa piedāvājumā, ja tiek konstatēts, ka basketbolista/-es aģents ieteicis vai citādi veicinājis lēmumu nespēlēt jaunatnes izlasē, šim aģentam tiek liegta darbības iespēja Latvijas teritorijā, kas izriet no jaunieviešamā principa, ka LBS paralēli starptautiskajai licencēšanai jāveic to aģentu reģistrācija, kuri ir tiesīgi darboties Latvijas teritorijā.

«Artūrs Kalnītis ir acīmredzami veiksmīgs aģents, kuram klientos ir talantīgi Latvijas spēlētāji. Vai nu tā ir lepnība, vai iedomība, bet viņš acīmredzami rīkojas ne tikai nekorekti, bet arī nepieņemami, tai skaitā draudot LBS, ka viņa spēlētāji rakstīs vēstuli par biļešu cenām,» par Latvijas šī brīža zināmāko aģentu pauda Jaunups.

«Tā ir bravūra, lecīgums, totāla destrukcija un nedomāšana par sistēmu no kuras pats izaudzis un no kurā pelni naudu. Tā nedrīkst rīkoties.»

«Tāpēc aicinu LBS pašai veikt aģentu, kuri drīkst darboties Latvijas teritorijā, reģistrāciju. Noteikumi nebūs pretrunā ar starptautiskajiem principiem, bet šobrīd aģentiem nav nekādi noteikumi. Kalnīša rīcība ir nepieņemama un, šādas izpausmes konstatējot, nepieciešams rīkoties, lai to novērstu nākotnē,» teica Jaunups.

Ja basketbolists/-e ir bez attaisnojoša iemesla atteicis dalību kāda vecuma jaunatnes izlasei, basketbolists/ -te ir sevi izslēdzis no iespējamās nākotnes dalības Latvijas nacionālajā valstsvienībā. Iespēja šo spēlētāju pieaicināt Latvijas nacionālās izlases kandidātu sastāvā ir iespējams tikai un vienīgi, ja LBS valde pieņem šādu lēmumu un publiski argumentē konkrēto izņēmuma gadījumu, teikts Jaunupa ieteikumos, kas nākotnē sagaida nespēlētājus izlasē.

LBS valdē bez Jaunupa ir prezidents Valdis Voins, kā arī Guntis Blumbergs, Guntis Šēnhofs un Žoržs Tikmers.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu