Pētījums: Smadzeņu bojājumi konstatēti 110 no 111 mirušiem NFL spēlētājiem

Jaunanglijas "Patriots" komandas futbolisti

FOTO: AP/LETA

Tuvojoties jaunajai Nacionālās amerikāņu futbola līgas (NFL) sezonai, pētījumā secināts, ka mirušu futbolistu smadzeņu pārbaudēs 99% gadījumu atklātas deģeneratīvas slimības, kuras izraisījuši pastāvīgi triecieni pa galvu.

Atrasti pierādījumi, ka 110 no 111 izpētei ziedoto kādreizējo NFL spēlētāju smadzeņu ir hroniska traumatiskā encefalopātija (CTE).

Tā rada atmiņas zaudējumus, reiboni, depresiju un vājprātu. Problēmas var izpausties arī pēc spēlētāja karjeras beigām.

Pēdējos gados NFL ir noraizējusies par spēlētāju galvas traumām. 2015.gadā līga vienojās par viena miljarda ASV dolāru (860 miljoni eiro) fondu, lai atrisinātu tūkstošiem spēlētāju ierosinātos tiesas procesus par kompensācijām, kas pieprasītas pēc neiroķirurģiskām problēmām.

Pārbaudot kopumā 202 spēlētājus, arī vidusskolas, koledžu, pusprofesionālā un Kanādas Futbola līgas līmenī spēlējošos, Bostonas universitātes pētnieki atklājuši CTE pazīmes 87% sportistu, kuru vidējais miršanas vecums bijis 66 gadi.

Pētījuma veicēji secinājuši, ka smadzeņu problēmas ir tieši saistītas ar amerikāņu futbola spēlēšanu. No cilvēkiem, kurus ietekmējusi CTE, sagaidāma neadekvāta rīcība. Džuniors So, kuru uzskata par vienu no visu laiku labākajiem NFL aizsardzības spēlētājiem, 2012.gadā nošāvās, kad viņam bija vien 43 gadi. Savukārt 2011.gadā pašnāvību izdarīja cits amerikāņu futbola spēlētājs Deivs Dversons, kuru mocīja garastāvokļa maiņas un depresija.

Tikai pērn NFL oficiāli pieņēma faktu, ka amerikāņu futbola spēlēšana un CTE ir saistīti. «NFL turpina strādāt, lai kopā ar ekspertiem uzlabotu pašreizējo un bijušo spēlētāju veselību,» norādīts paziņojumā, kurā teikts, ka «vēl ir daudz neatbildētu jautājumu par slimības iemesliem».

Uz augšu