Marhele un Hilborna laimīgas, ka karstumā pievarējušas maratona distanci

Ilona Marhele

FOTO: Reuters/LETA

Latvijas garo distanču skrējējas Ilona Marhele un Ariana Hilborna ir laimīgas, ka viņām svētdien Brazīlijas karstajā saulē izdevās pieveikt Riodežaneiro olimpisko spēļu maratona distanci.

Latvijas garo distanču skrējēja Jeļena Prokopčuka svētdien Riodežaneiro olimpisko spēļu maratonā izcīnīja augsto 12.vietu, kamēr Marhele un Hilborna ierindojās attiecīgi 61. un 106.vietā.

«Ļoti tropiski laikapstākļi. Esmu ļoti priecīga, ka tiku līdz galam un tas ir labākais, ko varēju šodien izdarīt. Visu vasaru centos skriet siltajā dienas daļā, bet, ja būtu desmit grādus augstāk, būtu bijis ļoti labi. Šeit gan bija ļoti traki,» pēc finiša stāstīja Marhele.

Alūksniete distances sākumā skrēja ļoti prātīgi un neforsēja, jo mēģināja sasniegt labu rezultātu.

«Tomēr, turpinot augt temperatūrai, galvenais bija noturēt tempu un turēties, lai mani neapdzen. Pēdējos desmit kilometros arī neapdzina. Šāds rezultāts ir labākais, ko varēju. Pirmajos 16 kilometros biju grupā ar vācu dvīnēm, pēc tam atrāvos un praktiski visu laiku skrēju viena. Man nebija sajūta, ka varētu nefinišēt,» komentēja Marhele.

Latvijas gargabalniece karstā laikā ir skrējusi uz pusi īsāku distanci, tomēr maratons ir pavisam, kas cits. «Esmu labākajā formā, bet maratons bija smagākais karjerā. Negribējās, lai Ariana būtu man priekšā, bet arī gribēju, lai viņa finišē, jo esam viena komanda,» teica Marhele.

Tikmēr Hilborna uzsvēra, ka distance bijusi ļoti smaga, taču galvenais bija finišēt.

«Skrējiena laikā radās vēdera problēmas un tas mani ļoti piebremzēja. Tomēr esmu ļoti laimīga, ka neskatoties ne uz ko, finišēju. Pie 30 kilometru atzīmes sāka kļūt ļoti smagi. Labāk būtu bijis auksts laiks, tomēr nebiju vienīgā, kas cieta,» atcerējās Hilborna.

Arī Hilborna maratona gatavojusies karstā laikā, bet Riodežaneiro saule bija īpaši karsta.

«Man šeit ir ieradusies ģimene un šis starts nozīmē ļoti daudz. Mana ģimene un vīrs radīja īpašus kreklus ar Latvijas simboliku un bija grūti neraudāt, pārstāvot Latviju. Esmu ļoti pagodināta,» atzīmēja Hilborna.

Patlaban 30 gadus vecajai Marhelei šīs būs pirmās olimpiskās spēles karjerā, bet Riodežaneiro Olimpiādes normatīvu viņa izpildīja pērn rudenī Frankfurtes maratonā, distanci veicot divās stundās, 38 minūtēs un vienā sekundē, kas ir viņas personiskais rekords.

Tikmēr ASV dzimusī latviešu skrējēja Hilborna, kurai ir 35 gadi, arī ne reizi nav piedalījusies olimpiskajās spēlēs, bet normatīvu viņa izpildīja vien maija beigās, kad Otavas maratonu viņa noskrēja divās stundās, 40 minūtēs un 32 sekundēs.

Visi četri Hilbornas vecvecāki ir Latvijas pilsoņi, kuri Otrā pasaules kara laikā pameta valsti un emigrēja uz ASV. Hilborna ir sportistes laulātais uzvārds, bet viņas ģimenes īstenais uzvārds ir Zvērs. Sportiste dubulto pilsonību saņēma 2014.gadā, un viņas sportiskā pilsonība jau pārreģistrēta kā Latvijas.

Hilborna bija izpelnījusies vietu 2012.gada Londonas olimpisko spēļu maratona ASV atlases sacensībās, tomēr pie ceļazīmes uz Olimpiādi netika.

Riodežaneiro olimpisko spēļu normatīvu bija izpildījušas pat četras Latvijas maratona skrējējas, tomēr sastāvā varēja iekļaut tikai trīs no viņām. Latvijā diskusijas izraisīja fakts, ka Anitas Kažemākas vietā sastāvā iekļuva šeit nepazīstamā Hilborna. Šķēpmetēja Sinta Ozoliņa pat vāca parakstus Kažemākas atbalstam, bet Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) izpildkomitejā, kad noteica olimpiskās dalībnieces maratona skriešanā, visu izšķīra viena balss - Hilborna saņēma par vienu «par» balsi vairāk, nekā bija «atturas» balsis.

Riodežaneiro olimpiskās spēles risināsies līdz 21.augustam.

Latvijas izlases pieteikumā ir 34 sportisti, kuri startē 13 sporta veidos, taču zināms, ka Olimpiādē nestartēs traumu guvusī šķēpmetēja Līna Mūze.

Uz augšu