Blaters piekto reizi pēc kārtas tiek ievēlēts par FIFA prezidentu

FIFA prezidents Zeps Blaters

FOTO: Reuters/ScanPix

Zeps Blaters piektdien uzvarēja Starptautiskās Futbola federāciju asociācijas (FIFA) prezidenta vēlēšanās un piekto reizi pēc kārtas kļuva par šīs asociācijas vadītāju.

Pirmajā vēlēšanu kārtā par Blateru nobalsoja 133 vēlētāji, bet 73 balsis tika atdotas par FIFA viceprezidentu Jordānijas princi Ali bin al Huseinu.

Kopā tika izdalīti 209 biļeteni, bet trīs no tiem bija nederīgi.

Lai kandidātu ievēlētu jau pirmajā kārtā, par viņu bija jānobalso divām trešdaļām vēlētāju, taču neviens no kandidātiem tik lielu atbalstu nesaņēma. Zīmīgi, ka Blateram līdz šai robežai pietrūka vien septiņu balsu.

Turpinājumā bija paredzēts veikt otro vēlēšanu kārtu, kurā nebūtu jāsaņem 66 % vēlētāju atbalsts, bet pietiktu vien ar balsu pārsvaru pār savu konkurentu, taču Ali bin al Huseins atsauca savu kandidatūru.

Blaters šajā amatā ievēlēts līdz 2019.gadam, un tas ir viņa jau piektais termiņš.

Darbu FIFA Blaters uzsāka 1975.gadā kā tehniskais direktors, bet pēc sešiem gadiem viņš kļuva par ģenerālsekretāru, kā pienākumus pildīja līdz brīdim, kad viņu 1998.gadā ievēlēja par prezidentu.

Šveicietis saņēmis bargu kritiku par 2018. un 2022.gada Pasaules kausu rīkošanu piešķiršanu attiecīgi Krievijai un Katarai. Neraugoties uz to, Blaters izteicis atbalstu abu čempionātu rīkošanai. Pagājušā gada jūnijā FIFA prezidents pauda, ka futbola sabiedrības vēršanās pret Katarai piešķirtajām tiesībām 2022.gadā rīkot Pasaules kausa izcīņas finālturnīru ir rasisma izpausme, bet šogad izteicās, ka 2018.gada finālturnīrs Krievijā būs labākais vēsturē.

Kā ziņots, iepriekš piektdien skandalozo Cīrihē notiekošo FIFA kongresu pārtraukuši draudi par ievietotu spridzekli. Bet vēl pirms tam kongresu īslaicīgi apturēja arī palestīniešu protesti, jo tajā bija jālemj par Izraēlas izslēgšanu no organizācijas, kas, tiesa, netika apstiprināts, jo pieteikums tika atsaukts.

Tāpat šī gada vēlēšanu priekšvakarā FIFA piedzīvoja lielāko satricinājumu Blatera valdīšanas laikā. Tikai divas dienas pirms izšķirošā balsojuma tika aizturētas augsta līmeņa FIFA amatpersonas un norisinājās kratīšana organizācijas galvenajā mītnē. Amatpersonu aresti veikti saistībā ar kukuļdošanu cīņā par 2010.gada Pasaules kausa finālturnīra organizēšanas tiesībām, kur atklāta korupcija. Izmeklēšana turpinās, un netiek izslēgts, ka nelikumīgās darbībās iesaistīti arī Pasaules kausa finālturnīri Krievijā un Katarā.

Nākamais FIFA kongress notiks 2016.gada 12.-13.maijā Mehiko, bet pēc tam tas norisināsies 2017.gada 10.maijā Kualalumpurā, kad tiks nosaukta 2026.gada Pasaules kausa finālturnīra rīkotājvalsts.

Uz augšu